Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest szczelina odbytu i co ją powoduje?

Szczelina odbytu to łza odbytu lub pęknięcie w wyściółce kanału odbytu, odcięcie lub rozdarcie w odbycie, które rozciąga się do kanału odbytu.

Może powodować ból podczas i po wypróżnieniu, a w stolcu może znajdować się krew.

Większość szczelin odbytu ma mniej niż jeden centymetr szerokości, ale odbyt jest bardzo wrażliwą częścią ciała. W rezultacie ból w tym regionie może być dość silny, nawet z małą łzą.

W tym artykule omówimy objawy, diagnozę i leczenie szczelin odbytu oraz omówimy sposób, w jaki można im zapobiegać.

Szybkie fakty dotyczące szczelin odbytu

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących szczelin odbytu. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • uszkodzenie wyściółki odbytu jest częstą przyczyną
 • w niektórych przypadkach są one idiopatyczne (brak znanej przyczyny)
 • około 10 procent ludzi cierpi w swoim życiu
 • pozostawanie nawodnionym może pomóc w zapobieganiu pękania odbytu

Objawy

Częstym objawem szczelin odbytu jest krew w kale.

Do głównych objawów szczeliny odbytu należą:

Ból – szczególnie podczas przechodzenia przez stolec. Podczas przejścia stolca ból jest ostry, a następnie może pojawić się dłuższe głębokie pieczenie. Strach przed bólem może zniechęcić niektórych pacjentów do toalety, zwiększając ryzyko zaparć.

Jeśli osoba zwleka z korzystaniem z łazienki, może to pogorszyć ból i łzę, ponieważ stolce będą twardsze i większe. Niektóre osoby mogą odczuwać silny ból podczas czyszczenia papierem toaletowym.

Krew – ponieważ krew jest świeża, będzie jasnoczerwona i może być zauważona na stolcu lub papierze toaletowym. Szczeliny odbytu u niemowląt często krwawią.

Swędzenie – w obszarze odbytu. Uczucie może być przerywane lub uporczywe.

Dysuria – dyskomfort podczas oddawania moczu (rzadziej). Niektórzy pacjenci mogą częściej oddawać mocz.

Przyczyny

Szczelina odbytu może się zdarzyć z wielu powodów.

 • Zaparcia – duże, twarde stolce (stolce) częściej powodują uszkodzenia w okolicy odbytu podczas ruchu jelit niż miękkie i mniejsze.
 • Biegunka – powtarzająca się biegunka może powodować rozwój szczeliny odbytu.
 • Skurcze mięśni – eksperci uważają, że skurcze mięśni zwieracza odbytu mogą zwiększać ryzyko rozwoju szczeliny odbytu. Skurcz to krótki, automatyczny ruch mięśni, kiedy mięsień może nagle się dokręcić. Skurcze mięśni mogą również osłabiać proces gojenia.
 • Ciąża i poród – kobiety w ciąży mają większe ryzyko rozwoju szczeliny odbytu pod koniec ciąży. Podszewka odbytu może również rozerwać się podczas porodu.
 • Choroby przenoszone drogą płciową (infekcje przenoszone drogą płciową) – znane również jako choroby przenoszone drogą płciową (choroby przenoszone drogą płciową) wiążą się z wyższym ryzykiem pęknięć odbytu. Przykłady obejmują kiłę, HIV, HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego), opryszczkę i chlamydię.
 • Warunki podstawowe – niektóre schorzenia podstawowe, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy i inne choroby zapalne jelit, mogą powodować powstawanie owrzodzeń w okolicy odbytu.
 • Seks analny – w rzadkich przypadkach może powodować pęknięcia odbytu.

Dwa pierścienie mięśniowe (zwieraczy) kontrolują odbyt – pierścień zewnętrzny jest świadomie kontrolowany; wewnętrzny pierścień nie jest. Wewnętrzny zwieracz znajduje się pod stałym ciśnieniem. Eksperci uważają, że jeśli ciśnienie będzie zbyt duże, wewnętrzny zwieracz może skurczyć się, zmniejszając przepływ krwi, zwiększając ryzyko pęknięcia.

Czynniki ryzyka

Szczeliny odbytu mogą w równym stopniu wpływać na osoby w każdym wieku i płci. Jest to najczęstsza przyczyna krwawienia z odbytu u niemowląt i dzieci. Niektóre dzieci mogą odczuwać nieprzyjemny widok jasnoczerwonej krwi w stolcu i papierze toaletowym.

W większości przypadków szczeliny odbytu ustępują bez potrzeby leczenia lub operacji. Miejscowe kremy, czopki lub oba te leki przeciwbólowe OTC mogą pomóc w złagodzeniu objawów. U niektórych osób mogą wystąpić przewlekłe problemy, jeśli zmiana nie poprawi się prawidłowo.

Szczelina odbytu trwająca krócej niż 6 tygodni nazywana jest ostrą szczeliną odbytu. Przewlekła szczelina odbytu ma objawy dłużej niż 6 tygodni. Pierwotna szczelina odbytu nie ma żadnej możliwej do zidentyfikowania przyczyny, podczas gdy wtórna szczelina odbytu ma możliwą do zidentyfikowania przyczynę.

Leczenie

maść na palcu

W większości przypadków szczelina odbytu rozwiąże się w ciągu kilku tygodni. Lekarz może zalecić lekarstwa w celu złagodzenia objawów bólu, pieczenia lub dyskomfortu. Jeśli pacjent cierpi na zaparcia, można przepisać środek przeczyszczający.

Osoba będzie również zachęcana do zwiększenia spożycia błonnika, co pomoże złagodzić stolce. National Health Service (NHS), Wielka Brytania, twierdzi, że dorośli powinni dążyć do co najmniej 18 gramów błonnika dziennie.

Istnieje ryzyko skurcze żołądka, wiatr, wzdęcia i biegunka, jeśli wzrost spożycia błonnika jest szybki i zbyt wysoki.

Zwiększenie powinno następować stopniowo. Pacjent powinien upewnić się, że pije dużo płynów, najlepiej wody.

Ból

Lekarz może zalecić znieczulenie miejscowe. Miejscowe oznacza, że ​​jest stosowany bezpośrednio na skórę. W przypadku długotrwałego pieczenia po przejściu do toalety może pomóc tylenol (acetaminofen) lub ibuprofen (pacjenci powinni poprosić lekarza o poradę). Niektórzy pacjenci odkrywają, że ciepła (niezbyt gorąca) kąpiel pomaga rozluźnić mięśnie i złagodzić ból.

Leki przeciwbólowe mogą być sprzedawane bez recepty lub przez Internet, w tym ibuprofen i Tylenol.

Miejscowe leki nitroglicerynowe pomagają przyspieszyć gojenie się zmian chorobowych poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych w okolicy. Lekarz może przepisać ten lek, jeśli gojenie jest wolniejsze niż oczekiwano.

Blokery kanału wapniowego

Lek przeznaczony pierwotnie do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi; rozluźnia również mięsień zwieracza, jak również zwiększa dopływ krwi do dotkniętego obszaru, co przyspiesza gojenie.

Krem steroidowy / maść

To zmniejszy stan zapalny wokół zmiany, co może pomóc w objawach swędzenia i bólu.

Toksyna botulinowa (botoks)

Z powodzeniem stosowany w wielu zaburzeniach ze skurczami mięśni.

Chirurgia

Jeśli szczelina jest przewlekła (długotrwała) i nie leczy, operacja może być opcją.

Część mięśnia zwieracza odbytu zostaje usunięta chirurgicznie, co powoduje mniej i mniej ostrych skurczów – ta procedura jest znana jako.

A to chirurgiczne usunięcie szczeliny – ta procedura jest rzadka i może być stosowana u dzieci.

Zapobieganie

Oto porady dotyczące zapobiegania szczelinie odbytu:

 • Utrzymuj miękkie stolce – spożywaj dobrze zbilansowaną dietę z dużą ilością błonnika. Upewnij się, że płyn / płyn jest odpowiedni – pamiętaj, że woda jest najlepszym płynem.
 • Nie zwlekaj z korzystaniem z łazienki – czekanie oznacza, że ​​kiedy stolce w końcu przejdą, będą większe i trudniejsze.
 • Niemowlęta – częste zmiany pieluszek mogą zmniejszyć ryzyko pęknięć odbytu u niemowląt.
 • Żywność „ostra” – należy unikać żywności, która może nie być dobrze strawiona, np. Orzechów i popcornu.
 • Wycieranie – jeśli dana osoba jest podatna, pomocne mogą być wilgotne ściereczki lub waciki do czyszczenia po skorzystaniu z łazienki. Unikaj szorstkiego lub perfumowanego papieru toaletowego.
 • Ćwiczenie – regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zaparć, powodując mniejsze ryzyko pęknięć odbytu. Bądź dobrze nawodniony podczas i po ćwiczeniach.
 • Odcedzanie – unikaj wysiłku i siedzenia na toalecie przez długi czas.

Diagnoza

Lekarz będzie zazwyczaj w stanie zdiagnozować szczelinę odbytu po fizycznym badaniu obszaru odbytu. Jeśli nic nie jest widoczne, delikatny nacisk na obszar odbytu często powoduje ból, jeśli istnieje szczelina odbytu.

Odbytnicy egzamin

Badanie doodbytnicze polega na umieszczeniu w odbytnicy palca w rękawiczce lub małego instrumentu. Zwykle jednak lekarz tego nie robi, ponieważ może powodować zbyt duży ból. Specjalista może zastosować znieczulenie do obszaru przed badaniem doodbytniczym.

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​może być coś poważniejszego, pacjent zostanie skierowany do specjalisty.

Sigmoidoskopia lub kolonoskopia

Sztywna lub elastyczna rurka obserwacyjna służy do kontroli wnętrza odbytu i odbytnicy. Ten test diagnostyczny można zamówić, jeśli lekarz chce wykluczyć poważniejszą chorobę odbytu.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: