Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zwiększone ryzyko zakrzepów u kobiet przez co najmniej 12 tygodni po urodzeniu

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom kobiety mają zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi przez okres do 6 tygodni po porodzie. Jednak nowe badania sugerują, że ryzyko zakrzepicy pozostaje wyższe niż normalnie przez co najmniej 12 tygodni po urodzeniu dziecka.

Zespół badawczy, kierowany przez dr. Hoomana Kamela z Departamentu Neurologii oraz Instytut Brain and Mind Research w Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku, przedstawił wyniki badań podczas Międzynarodowej Konferencji Udarowej American Stroke Association 2014.

Krzepnięcie krwi, znane także jako koagulacja, jest procesem, który zatrzymuje nadmierne krwawienie w przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego. Komórki krwi zwane płytkami krwi pracują z białkami w osoczu krwi, tworząc skrzep na obszarze uszkodzenia.

Ciało zazwyczaj rozpuszcza skrzep krwi po wyleczeniu urazu. Ale czasami skrzepy mogą tworzyć się wewnątrz naczyń krwionośnych bez naturalnego rozpuszczania się. W takim przypadku krew może gromadzić się za skrzepami, powodując obrzęk i ból. Skrzepy mogą także blokować powrót krwi do serca, co może spowodować atak serca i udar.

American Society of Hematology twierdzi, że kobiety są bardziej narażone na zakrzepy krwi w czasie ciąży i krótko po jej zakończeniu. Kobiety w ciąży mają tendencję do tworzenia zakrzepów krwi w głębokich żyłach nóg lub obszarze miednicy, co jest znane jako zakrzepica żył głębokich (DVT).

Skrzepy krwi mogą również prowadzić do zatorowości płucnej (PE) – stanu, w którym skrzep krwi odłącza się i blokuje główną tętnicę płuc.

Poporodowe ryzyko zakrzepu krwi wzrastało przez 12 tygodni po urodzeniu

W celu przeprowadzenia badania badacze przeanalizowali dane 1 687 930 kobiet, które urodziły w szpitalu w Kalifornii w latach 2005-2010.

Spośród tych kobiet, 1 015 cierpiało na zakrzepy krwi w ciągu 1,5 roku po porodzie. Niektóre kobiety odczuwały udar, zawał serca, PE lub DVT w wyniku zakrzepów.

Korzystając z danych, naukowcy odkryli, że w tygodniach 0-6 po urodzeniu ryzyko zakrzepicy u kobiet było 10,8 razy większe. Ryzyko zakrzepicy było 2,2 razy większe w tygodniach 7-12 i 1,4 razy wyższe w tygodniach 13-18.

Badacze zauważają, że zwiększone ryzyko w tygodniach 13-18 było „nieistotne”, a ryzyko zakrzepicy powróciło do normy w tygodniach 19-24.

Zespół badawczy twierdzi, że chociaż mniej niż 1 na 10 000 kobiet cierpi na zakrzep krwi związany z ciążą w ciągu 6-12 tygodni po urodzeniu, nie należy zapominać o powadze zakrzepów krwi w tej populacji.

Dr Kamel mówi:

„Chociaż rzadkie, skrzepy krwi są poważną przyczyną niepełnosprawności i śmierci kobiet w ciąży i po porodzie, a wielu członków naszego zespołu badawczego opiekowało się młodymi kobietami z tymi komplikacjami.

Lekarze powinni brać pod uwagę nasze wyniki w opiece nad pacjentami po porodzie wysokiego ryzyka, takimi jak osoby z wcześniejszymi skrzepami lub pacjentami po porodzie z objawami zakrzepicy. „

Badacze dodają, że kobiety, które niedawno rodziły powinny zwrócić się do lekarza, jeśli odczuwają ucisk lub ból w klatce piersiowej, obrzęk lub ból jednej nogi, trudności w oddychaniu, nagły silny ból głowy lub nagłą utratę wzroku, mowy, równowagi lub siła po jednej stronie ciała.

W ubiegłym roku odnotowano w badaniu sugerującym, że zapłodnienie in vitro (IVF) zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi podczas ciąży, podczas gdy nowsze badania szczegółowo opisują test moczu, który może być w stanie wykryć skrzepy krwi.

PLMedBook