Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

E-papierosy są bezpieczniejszą alternatywą niż palenie papierosów palnych, potwierdzają badania

Ponieważ liczba e-papierosów wciąż rośnie, istnieją obawy o ich długofalowy wpływ na zdrowie. Teraz nowe badanie wykazało, że palacze, którzy przechodzą na e-papierosy tylko – podobnie jak ci, którzy przechodzą na nikotynową terapię zastępczą – mają mniej ciałek rakotwórczych i toksyn w swoich ciałach po 6 miesiącach niż ci, którzy nadal palą papierosy.

człowiek vaping

Badanie finansowane przez The Cancer Research UK zostało opublikowane w Internecie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, używanie tytoniu zabija około 5 milionów ludzi, którzy palą rocznie, a ponad 600 000 osób niepalących, które są narażone na bierne palenie.

Co najmniej 250 spośród 4000 substancji chemicznych w dymie tytoniowym jest szkodliwych, w tym 50, które powodują raka (czynniki rakotwórcze).

Elektroniczne papierosy (e-papierosy) to urządzenia zasilane bateryjnie, które dostarczają aromatyzowaną nikotynę, a także inne substancje chemiczne poprzez parę zamiast dymu.

W Stanach Zjednoczonych na rynku jest ponad 250 marek e-papierosów. Niektóre wyglądają jak tradycyjne palne papierosy, cygara lub fajki, które dostarczają nikotyny poprzez palenie tytoniu, podczas gdy inne wyglądają jak przedmioty codziennego użytku, takie jak pendrive USB i pióra. Nowsze, nadające się do ponownego napełnienia urządzenia mogą wyglądać inaczej.

Badanie analizuje spożycie chemikaliów

Podczas gdy e-papierosy są często promowane jako bezpieczniejsze alternatywy dla tradycyjnych, palnych papierosów, autorzy nowego badania zauważają, że nie przeprowadzono wielu badań nad długofalowymi skutkami zdrowotnymi e-papierosów.

Niektóre doniesienia sugerują, że e-papierosy wyrządzają tyle samo szkody, co papierosy palne, ale autorzy badań zauważają, że są one oparte na badaniach, które nie odzwierciedlają rzeczywistego narażenia użytkowników e-papierosów.

Nowe badanie jest pierwszym tego rodzaju, ponieważ analizuje spożycie potencjalnie szkodliwych chemikaliów.

Wcześniejsze badania mierzyły potencjalną toksyczność e-papierosów poprzez analizowanie chemikaliów w produktach i wytwarzanych przez nich oparach.

E-papierosy mogą być użyteczną długoterminową pomocą w rzucaniu palenia

Z próbek śliny i moczu naukowcy zmierzyli spożycie potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych w różnych grupach ludzi, w tym: byli palacze, którzy stosowali e-papierosy tylko przez 6 miesięcy; byli palacze, którzy stosowali licencjonowaną nikotynową terapię zastępczą (NRT) tylko przez 6 miesięcy; i palaczy, którzy nadal palili papierosy.

Szybkie fakty dotyczące rzucania palenia

  • Badania pokazują, że niewiele osób zdaje sobie sprawę ze szczególnego zagrożenia dla zdrowia związanego z używaniem tytoniu
  • Większość palaczy, którzy są świadomi niebezpieczeństw, chce rzucić palenie
  • Poradnictwo i leki mogą ponad dwukrotnie zwiększyć szansę na rzucenie palenia.

Dowiedz się o rzucaniu palenia

Wyniki pokazały, że chociaż poziom nikotyny pozostał na niezmienionym poziomie, byli palacze, którzy używali tylko e-papierosów lub NRT tylko przez 6 miesięcy, mieli znacząco niższy poziom toksycznych substancji chemicznych i rakotwórczych w swoich ciałach niż ludzie, którzy kontynuowali palenie papierosów palnych .

Jednak uczestnicy, którzy używali e-papierosów lub NRT, kontynuując palenie papierosów palnych, nie wykazywali tego samego dużego zmniejszenia, co sugeruje, że musi istnieć „całkowite przełączenie”, aby zaobserwować znaczną redukcję ekspozycji na toksyny.

Główny autor, dr Lion Shahab, wykładowca w dziale epidemiologii i zdrowia publicznego w University College London w Wielkiej Brytanii, mówi, że ich badania potwierdzają, że e-papierosy (takie jak NRT) są znacznie bezpieczniejsze niż palenie tytoniu i dodają, że:

„Wykazaliśmy, że poziomy toksycznych substancji chemicznych w organizmie pochodzące z e-papierosów są znacznie niższe niż sugerowano we wcześniejszych badaniach z użyciem symulowanych eksperymentów, co oznacza, że ​​pewne wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa e-papierosów mogą być błędne.”

On i jego koledzy sugerują, że e-papierosy mogą być użyteczną długofalową pomocą w rzucaniu palenia dla ludzi, którzy walczą o zaprzestanie używania innych metod. Ostrzegają jednak, że korzyści zdrowotne pojawią się tylko wtedy, gdy użytkownicy przestaną palić całkowicie papierosy.

„Badanie to dodaje coraz więcej dowodów na to, że e-papierosy są znacznie bezpieczniejszą alternatywą dla tytoniu i sugeruje, że długoterminowe efekty tych produktów będą minimalne”.

Alison Cox, dyrektor ds. Profilaktyki raka, Cancer Research UK

Dowiedz się, jak palenie 20 papierosów dziennie przez rok może oznaczać 150 mutacji w komórkach płuc.

Like this post? Please share to your friends: