Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Plamy mongolskie: przyczyny, zdjęcia i perspektywy

Plamy mongolskie są rodzajem znamię spowodowane przez pigment w skórze. Termin medyczny dla znanego pigmentu, takiego jak mongolski punkt, jest wrodzoną melanocytozą skórną.

Znaki mongolskie są często obecne w chwili urodzenia, ale mogą również pojawić się w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia. Znaki te znane są od wieków, a ludzie przypisywali je wierzeniom kulturowym i mitom.

Plamom mongolskim nie da się zapobiec, a eksperci nie wiedzą, dlaczego niektóre dzieci je dostają, a inni nie.

Występują, gdy część pigmentu skóry zostaje „uwięziona” w głębszych warstwach skóry podczas rozwoju niemowlęcia. Gdy pigment nie dociera do powierzchni, pojawia się jako szary, zielonkawy, niebieski lub czarny znak.

Szybkie fakty dotyczące mongolskich spotów

  • W 1885 r. Termin „mongolskie miejsca” został wymyślony przez niemieckiego profesora Edwina Baelza, który uważał, że Mongołowie i osoby rasy kaukaskiej są jedynymi, którzy rozwinęli te znaki.
  • Niektórzy uważali, że są „klapsami” lub klapsami od bogów lub innych bóstw religijnych. Inni ludzie wierzyli, że były spowodowane aktem matki podczas ciąży, takim jak stosunek seksualny lub praca.
  • Plamy mongolskie same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Większość dzieci, które je mają, przerasta je i nie wywiera na nie żadnego wpływu na zdrowie.

Co powoduje plamy mongolskie?

Mongolski punkt z tyłu.

Podczas gdy nikt nie wie na pewno, co powoduje plamy mongolskie, niektóre niemowlęta są bardziej skłonne je zdobyć niż inne; szczególnie te o ciemniejszej skórze, na przykład pochodzenia azjatyckiego, latynoskiego, indiańskiego, afrykańskiego i wschodnioindyjskiego.

Plamy mongolskie występują zwykle na plecach i pośladkach i zdarzają się jednakowo u chłopców i dziewcząt.

Ślady są płaskie i gładkie i mogą wyglądać jak siniaki. Ale w przeciwieństwie do siniaków, nie powodują bólu i nie są wynikiem urazu.

Jak powszechne są mongolskie miejsca?

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) twierdzi, że co najmniej 2 procent dzieci rodzi się z pewnym rodzajem zabarwienia, w tym mongolskimi plamkami, znamionami i plamami kawy-au-lait.

Ale niektóre badania pokazują znacznie większą liczbę osób, szczególnie tych, które biorą pod uwagę więcej ludzi koloru. Na przykład artykuł w cytowanych badaniach identyfikujących mongolskie miejsca u 9,5 procent kaukaskich dzieci, 46,3 procent latynoskich dzieci i 96,5 procent czarnych dzieci.

Badaniem objęto tylko dwa azjatyckie niemowlęta, a obie miały mongolskie plamy.

Czy plamy mongolskie stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Dziecko i matka trzymając się za ręce.

Choć zazwyczaj nieszkodliwe, w niewielkiej liczbie przypadków mongolskie plamy wiążą się z rzadką chorobą metaboliczną, taką jak:

  • Choroba Hurlera
  • Zespół Huntera
  • Choroba Niemanna-Picka
  • mukolipidoza
  • mannozydoza

Związek ten może występować częściej u niemowląt, których mongolskie plamy są duże, szeroko rozprzestrzenione lub na obszarach poza grzbietem i pośladkami.

Artykuł w stanie, że te rzadkie zaburzenia, a także deformacja rdzenia kręgowego określana jako okultystyczna dysrafizm kręgosłupa, może być związana z mongolskimi plamami – ale potrzeba więcej badań.

Stowarzyszenie Spina Bifida twierdzi, że znamię na obszarze kręgosłupa może być oznaką defektu rdzenia kręgowego, ale spoty mongolskie nie należą do tej kategorii. Organizacja może tylko czerwone znamiona mogą mieć możliwą linkę rozszczepu kręgosłupa.

Zabiegi dla dzieci z plamami mongolskimi

Mongolski punkt na dziecku.

Lekarz powinien zbadać mongolskie miejsca noworodka i udokumentować je w dokumentacji medycznej dziecka. Ten zapis pomaga uniknąć możliwego podejrzenia o fizyczne znęcanie się w późniejszym terminie, jeśli znamiona są pomylone z siniakami.

Miejsca mogą być również sprawdzane podczas regularnych wizyt u dzieci, aby ustalić, czy odchodzą same, gdy dziecko rośnie.

AAP mówi, że większość mongolskich plam znika całkowicie, gdy dziecko osiągnie wiek 5. W niektórych przypadkach jednak nie znikają, a dana osoba może mieć znamię na całe życie.

Czy mongolskie plamy wymagają leczenia?

Mongolskie miejsca nie wymagają specjalnej opieki. Nie są bolesne i nie stanowią żadnego problemu ze skórą.

Ponieważ zwykle wpływają na obszar grzbietu i pośladków, mongolskie plamy zazwyczaj nie są nawet uważane za problem kosmetyczny. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Dermatologicznej mówi, że plamy mongolskie nie wymagają leczenia.

Laserowe usuwanie

Jednak dla osób, które mają mongolskie plamy, które utrzymują się w wieku dorosłym, procedura usuwania może być opcją.

Niewielkie badanie wykazało, że niektórzy ludzie osiągali pozytywne wyniki dzięki urządzeniu zwanemu laserem aleksandrytowym.

Inne badanie wykazało, że mongolskie plamy są najskuteczniej leczone laserem aleksandrytowym, zanim osiągną wiek 20 lat. Efekty uboczne przyciemniające skórę są zminimalizowane, jeśli zabiegi laserowe są odpowiednio dobrane.

Połączenie innych rodzajów laserów i kremu wybielającego skórę może dobrze działać w połączeniu z laserem aleksandrytowym.

Perspektywy

Plamy mongolskie są uważane za nieszkodliwe, nawet z ich możliwym związkiem z rzadkimi zaburzeniami wymienionymi powyżej. Jeśli dziecko zostało sprawdzone przez lekarza i nie ma problemów zdrowotnych, plamy nie powinny być powodem do niepokoju.

Ludzie, którzy mają mongolskie plamy, czy wyrastają z nich, czy mają je na całe życie, żyją normalnym, zdrowym życiem.

Podobnie jak w przypadku każdego znamię, osoby z mongolskimi plamami mogą zdecydować o zaakceptowaniu ich wyglądu lub przejrzeniu opcji usuwania kosmetyków. Decyzja należy do osoby i jej zespołu ds. Opieki zdrowotnej.

Like this post? Please share to your friends: