Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: skutki i leczenie

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest przewlekłym zaburzeniem, które powoduje ból, sztywność i stan zapalny w organizmie. W miarę postępu choroby stan zapalny może się nasilać i mogą pojawić się nowe objawy.

Ważne jest, aby ludzie zrozumieli, jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (AS) wpływa na organizm i jak różni się on od oznak starzenia. Istnieją również opcje leczenia, o których warto wiedzieć.

W tym artykule badamy, jak AS zmienia ciało w czasie i jakie są perspektywy dla osób z zaburzeniem.

Wpływ na kręgosłup

[starsza kobieta cierpiąca na ból pleców rano]

AS może powodować objawy podobne do tych, które wielu ludzi odczuwa, gdy się starzeją.

Objawy sztywności, bólu i stanu zapalnego mogą być powodowane zarówno przez starzenie się kręgosłupa, jak i AS, ale istnieją pewne różnice.

Gdy kręgosłup się starzeje, dyski kręgosłupa mogą stracić zdolność do amortyzacji kręgów. Może to spowodować zwinięcie, przepuklina lub wybrzuszenie dysków.

Z czasem to uszkodzenie może również prowadzić do utraty kości i uszkodzenia nerwów, gdy kręgi ścierają się i szczypią nerwy. Powoduje to wiele objawów z tyłu, w tym przewlekły ból, uczucie mrowienia lub kłucia, a nawet drętwienie.

Starzenie się może również wpływać na więzadła i mięśnie pleców, tworząc złe postawy i zmniejszając zakres ruchu w kręgosłupie.

Efekty AS mogą wyglądać podobnie do naturalnego procesu starzenia, z kilkoma kluczowymi różnicami. Ból w dole pleców, który rozprzestrzenia się po pośladkach i udach, jest oznaką wczesnego AS. W przeciwieństwie do bólu pleców spowodowanego starzeniem, ból AS ulega pogorszeniu w wyniku odpoczynku, nie jest lepszy.

Ludzie z AS mogą odkryć, że ich ból pleców łagodzi ćwiczenia i rozciąganie, a jest gorzej po przebudzeniu lub leżeniu. Ból wywołany przez AS jest również łagodzony niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), które pomagają tylko w niektórych przypadkach bólu pleców spowodowanego starzeniem.

Wpływ na ciało

AS wpływa na wszystkich inaczej. Niektóre osoby mogą odczuwać same objawy w plecach, podczas gdy inne mają objawy w całym ciele.

Zaburzenie rozwija się również inaczej u osób. Niektórzy mogą odczuwać objawy przez cały czas ich życia, które nigdy się nie pogarszają. W innych przypadkach AS może szybko postępować, z objawami pogarszającymi się z czasem.

AS powoduje różne objawy w określonych obszarach ciała, a objawy te mogą się zmieniać i zmieniać. Jednak nie ma jednego konkretnego sposobu, w jaki postępuje zaburzenie.

Kręgosłup

Pierwsze objawy AS są często odczuwalne w kręgosłupie, szczególnie w dolnej części pleców. Zwykle jest to płonący lub promieniujący ból, który może dotrzeć do pośladków i ud.

W miarę postępu choroby zapalenie zwykle rozkłada się wzdłuż kręgosłupa. Rozprzestrzenienie się stanu zapalnego może powodować silny ból, sztywność i wpływać na postawę osoby. AS, który postępuje bardzo często, może nawet spowodować całkowitą utratę elastyczności kręgosłupa.

Gdy zaburzenie się pogarsza, może to spowodować nowy wzrost kości w ciele, zwykle w kręgosłupie. Może się to rozpocząć od małych ostróg kostnych wystających z kręgosłupa. Z czasem dwie lub więcej kości mogą zostać całkowicie połączone.

Może to zmniejszyć mobilność i elastyczność, i może przyczynić się do niepełnosprawności, jeśli nie jest leczone.

Stawy

Cechą charakterystyczną zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest ból i stan zapalny stawu krzyżowo-biodrowego, miejsce, w którym łączą się kręgosłup i miednica. Zapalenie tutaj często przyczynia się do bólu krzyża, którego ludzie mogą doświadczyć jako pierwszego objawu.

[zbliżenie dłoni osób na ich dolnej części pleców]

Objawy AS mogą pojawić się w dowolnym stawie, ale najczęściej występują w większych stawach ciała.

AS zwykle powoduje objawy w następujących stawach:

  • biodra
  • ramiona
  • sacroiliac
  • miednica
  • żebra

Z czasem stawy mogą stać się cieńsze. W niektórych przypadkach AS powoduje, że stawy znikają całkowicie, gdy kości łączą się ze sobą. Jest to czasami widoczne w stawie krzyżowo-biodrowym w przypadkach, w których AS postępuje daleko.

W rzadkich przypadkach zapalenie może wpływać na szczękę, utrudniając połknięcie lub przeżuwanie.

Klatka piersiowa

AS zapalenie, które rozciąga kręgosłup, może wpływać na klatkę piersiową. Żeberka są przymocowane do kości kręgosłupa. Kiedy stan zapalny powoduje, że stawy te są sztywne i ciasne, może to utrudniać klatkę piersiową, gdy osoba oddycha.

Rezultatem jest uczucie ucisku w klatce piersiowej lub brak oddechu. Ludzie mogą mieć wrażenie, że ich oddechy nie są satysfakcjonujące, ponieważ płuca mają trudności z rozszerzeniem w ciasnej klatce piersiowej.

Jeśli zaburzenie postępuje, żebra mogą zostać połączone z kręgosłupem, powodując pogorszenie tych objawów.

Oczy

Rozszerzające się zapalenie, które AS tworzy w ciele, może dotrzeć do oczu i spowodować zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej. Terminy te opisują stan zapalny w oku, a warunki mogą prowadzić do dyskomfortu, jeśli nie są leczone.

Oczy mogą stać się krwawe lub spowodować, że dana osoba dostrzeże ciemne plamy. Osoba może również odczuwać presję i ból w oczach i może być wrażliwa na światło.

W niektórych przypadkach mogą mieć trudności z widzeniem lub mieć bardzo niewyraźną wizję. Jeśli pozwoli na postęp, może to spowodować utratę wzroku lub utratę wzroku.

Serce i płuca

Z biegiem czasu AS może rozprzestrzenić się na serce i płuca, prowadząc do nieregularnych uderzeń serca lub zapalnej aorty, głównej tętnicy z serca.

U niektórych osób z AS rozwija się bezdech senny, podczas którego oddychanie wielokrotnie zatrzymuje się podczas snu. Osoba może również wykazywać oznaki torbieli, dziur, uszkodzeń i blizn na tkance płucnej.

Leczenie

[tabletki przeciwbólowe na białym tle]

Obecnie nie ma lekarstwa na AS. Jest to przewlekłe zaburzenie zapalne, które wymaga różnych metod leczenia.

Medycyna jest często używana, aby pomóc w chorobie. Opublikowane badania zdecydowanie zalecają, aby proste NLPZ były bardzo pomocne w zmniejszaniu stanu zapalnego w przypadkach AS. Ponieważ to zapalenie jest główną przyczyną wielu objawów i powikłań, leki te są postrzegane jako pierwsza linia obrony.

Gdy zaburzenie nadal postępuje, lekarze często zalecają stosowanie inhibitorów czynnika martwicy nowotworów (TNFi). Leki te mają na celu pozbycie się białka, które powoduje stan zapalny w organizmie. Może to zmniejszyć objawy i może zmniejszyć komplikacje, takie jak zmęczenie.

Rzadkie przypadki AS mogą również wymagać operacji, jeśli osiągną punkt, w którym kości się łączą.

W przypadku bólu pleców związanego z AS fizjoterapia, taka jak ćwiczenia rozciągające i ruchowe, może pomóc zmniejszyć ból i sztywność.

Niektóre osoby odnoszą korzyści z nakładania gorących lub zimnych opakowań na bolesne miejsca. Jedzenie zróżnicowanej i pożywnej diety może być także zdrową częścią każdego planu leczenia.

Co się dzieje, gdy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa nie jest leczone?

AS jest postępującą chorobą. Nieleczone objawy mogą się rozprzestrzeniać i nasilić w organizmie. Długotrwałe zapalenie może powodować wiele powikłań, w tym zwiększone ryzyko chorób serca, zaburzeń jelitowych i skrajnego zmęczenia.

Nieleczona AS może również przyczyniać się do osteoporozy, powodując zmniejszenie masy kostnej i jej osłabienie.

Przewlekły ból i sztywność jest problemem dla wielu osób z nieleczonym AS i może prowadzić do niepełnosprawności fizycznej.

Perspektywy

AS postępuje inaczej, od osoby do osoby. Niektóre osoby mogą odczuwać tylko łagodne objawy, podczas gdy inne będą miały przewlekłe objawy, które będą się pogarszać.

AS może nie mieć lekarstwa, ale istnieje wiele obiecujących terapii, które mogą pomóc w zmniejszeniu lub opanowaniu objawów u wielu osób.

Pracując bezpośrednio z lekarzem lub reumatologiem, osoby z ZA mogą zazwyczaj stworzyć plan leczenia, który pomaga utrzymać chorobę pod kontrolą. Gdy to nastąpi, należy postępować zgodnie z planem, aby zapobiec postępowi choroby.

Like this post? Please share to your friends: