Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu otrzewnej

Zapalenie otrzewnej jest zaburzeniem otrzewnej. To jest wilgotna tkanka wokół wewnętrznej ściany żołądka. Stan zazwyczaj występuje po zakażeniu bakteryjnym.

Jest to poważny i pilny stan, który wymaga natychmiastowego leczenia. Objawy obejmują nagły, silny ból brzucha.

Pęknięcie, znane również jako perforacja, często powoduje infekcję. Jednym z przykładów jest pęknięcie wyrostka robaczkowego w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego. Ropa od infekcji może przejść od jelit do otrzewnej.

Szybkie fakty na temat zapalenia otrzewnej

 • Zapalenie otrzewnej jest infekcją wyściółki żołądka.
 • Może powodować obrzęk i silny ból brzucha. Zapalenie otrzewnej jest uważane za awarię medyczną.
 • Stan można zdiagnozować za pomocą tomografii komputerowej, USG i badań krwi.
 • Zapalenie otrzewnej może być spowodowane urazem lub infekcją.
 • Jest leczony antybiotykami IV lub zabiegiem chirurgicznym, w zależności od przyczyny.

Objawy

Ból brzucha człowieka

Objawy zapalenia otrzewnej są poważne. Potrzebują pilnej pomocy lekarskiej w pobliskiej pogotowiu lub pogotowia ratunkowego.

Osoby, które rozwijają zapalenie otrzewnej podczas pobytu w szpitalu wymagają pilnej uwagi.

Głównym objawem jest nagły, silny ból brzucha, który pogarsza się.

Niektóre skutki zapalenia otrzewnej są związane z poważnymi skutkami w organizmie, takimi jak odwodnienie i wstrząs. Inne objawy to:

 • gorączka
 • nudności i wymioty
 • biegunka
 • utrata apetytu
 • szybkie tętno
 • niezdolność do wydalania stolca lub gazu i trudności z oddawaniem moczu

Ważne jest, aby uzyskać pomoc lekarską na te objawy, niezależnie od tego, czy dotyczą one zapalenia otrzewnej, czy nie.

Lekarze będą chcieli wykluczyć zapalenie otrzewnej lub leczyć inne potencjalnie zagrażające życiu warunki.

Obrzęk brzucha

Obrzęk brzucha jest również objawem zapalenia otrzewnej. Gdy pęknięcie powoduje zapalenie otrzewnej, płyn wypełnia jamę brzuszną i jelito, powodując utratę płynu z reszty ciała. Powoduje to najgorszy efekt odwodnienia zapalenia otrzewnej.

Gdy choroba wątroby jest przyczyną zapalenia otrzewnej, obrzęk brzucha może wystąpić z innego powodu. Zwykle występuje bez perforacji obserwowanej w innych rodzajach zapalenia otrzewnej. Jest to znane spontaniczne bakteryjne zapalenie otrzewnej.

Ta forma zapalenia otrzewnej ma różne objawy. Dyskomfort jest głównym objawem spontanicznego bakteryjnego zapalenia otrzewnej wywołanego ciśnieniem zwiększonego płynu. U osób z chorobami wątroby, których obrzęk brzucha ulega zakażeniu, ból jest łagodny lub umiarkowany, nie jest ciężki.

Komplikacje

Bez szybkiego leczenia, zapalenie otrzewnej może prowadzić do bardziej niebezpiecznych warunków, takich jak sepsa i wstrząs septyczny. W rezultacie stan może szybko zagrozić życiu.

Czym jest otrzewna?

Jama brzuszna zawiera główne części jelita, takie jak żołądek i jelita. Zawiera również inne narządy, takie jak wątroba i nerki.

Otrzewna pokrywa ścianę jamy brzusznej, ale również tworzy fałdy skierowane do wewnątrz. Poprzez zwijanie się, otrzewna przeplata się między narządami jamy brzusznej, zapewniając membranę, która chroni i stabilizuje narządy w jamie brzusznej.

Fałdy otrzewnej zawierają również zapasy krwi i nerwów. Naczynia te można zobaczyć biegnąc przez membranę, która zabezpiecza jelita.

Przyczyny

Infekcje powodują większość przypadków zapalenia otrzewnej. W rzadkich przypadkach są to infekcje samej otrzewnej, ale infekcje z innych części ciała są częstszą przyczyną.

Pęknięcie jelit jest często źródłem infekcji. Pęknięcia mogą pochodzić z wyrostka rażenia lub otworu utworzonego przez silny wrzód żołądka.

Osoby z rodzajem dializy nerek, które wymagają wymiany płynów otrzewnowych, mogą również zostać zarażone.

Inne możliwe przyczyny to:

 • zapalenie trzustki
 • zapalenie jelit w takich stanach, jak choroba Leśniowskiego-Crohna
 • zapalenie uchyłka lub zapalenie torebek w ścianie jelita grubego
 • urazy powodujące urazy brzucha, takie jak rany nożem lub pistoletem

Zapalenie otrzewnej może się zdarzyć osobom, u których nadmiar płynu w jamie brzusznej występuje z powodu długotrwałej choroby, zwłaszcza choroby wątroby. Jest to jedna z mniej powszechnych przyczyn.

O ile nieczęsto zdarza się to w otrzewnej, rak może również dotknąć.

Diagnoza

Osoby z podejrzeniem zapalenia otrzewnej powinny jak najszybciej udać się do lekarza w celu diagnozy.

Lekarz zapyta pacjenta o ich objawy, aby pomóc im zawęzić dokładny typ, czas i lokalizację objawów.

Ultradźwiękowy skaner

Osoba z zapaleniem otrzewnej może nie zauważyć żadnych objawów, ale lekarz może wykryć stan zanim objawy staną się zauważalne.

Podczas dializy otrzewnowej w przypadku choroby nerek, na przykład, pacjent będzie narażony na ryzyko zakażenia przez ścianę brzucha. Lekarze będą monitorować wygląd i mogą natychmiast zdiagnozować i leczyć zapalenie otrzewnej, jeśli ten płyn jest mętny.

W każdym przypadku podejrzenia zapalenia otrzewnej, lekarze sprawdzają objawy, wykonując badanie fizyczne brzucha.

Prowadzone są dalsze badania w celu wykrycia infekcji. Testy te mogą obejmować:

 • Próbki krwi w celu potwierdzenia reakcji odpornościowej
 • Próbki krwi do badania szerszych powikłań bakteryjnych
 • Zdjęcie rentgenowskie lub ultradźwiękowe pomagające zlokalizować pęknięcia w jelitach
 • Obrazowanie CT, które może dostarczyć bardziej szczegółowego obrazu komputerowego

Paracenteza

Kolejną procedurą diagnostyczną jest paracentezy. Wiąże się to z pobieraniem płynu z brzucha w celu bezpośredniego sprawdzenia infekcji. Cienką igłę wprowadza się przez ścianę brzucha pod miejscowym znieczuleniem.

Płyn jest następnie testowany pod kątem objawów stanu zapalnego i infekcji.

Nadmiar płynu w jamie brzusznej może wypełnić jamę brzuszną między narządami. Lekarze nazywają ten stan wodobrzuszem, a płyn znany jest jako płyn puchlinowy.

Test obejmuje wysłanie próbki płynu do analizy liczby białych krwinek i chemikaliów.Laboratorium może również szukać bakterii i innych mikrobów pod mikroskopem lub stosując plamy i kultury.

Nie wszystkie przypadki zapalenia otrzewnej wymagają paracentezy.

Picie płynu w jamie brzusznej może być w pierwszej kolejności powodem wizyty w szpitalu. Ten dodatkowy płyn występuje częściej u osób z chorobami wątroby.

Według artykułu, spontaniczne bakteryjne zapalenie otrzewnej stwierdza się u około 20 procent osób przyjmowanych do szpitala z wodobrzuszem z powodu marskości wątroby.

Leczenie

IV leczenie

Zapalenie otrzewnej jest uważane za nagłe, a leczenie jest zwykle przeprowadzane w warunkach szpitalnych.

Opcje leczenia obejmują:

 • Leki antybiotyczne: można je podawać bezpośrednio do krwi za pomocą wstrzyknięcia dożylnego (IV). Lekarz rozpocznie stosowanie antybiotyków ogólnego przeznaczenia przed czekaniem na testy w celu zidentyfikowania bakterii. Jeśli bardziej ogólne leki antybiotyczne nie przynoszą pożądanego efektu, lekarz może podać bardziej konkretne leki później.
 • Chirurgia: Lekarze rozważają operację w przypadkach, gdy przyczyną jest na przykład dziura w jelitach. Może być również konieczna operacja usunięcia uszkodzonej tkanki otrzewnej.
 • Szersze terapie wspomagające: Te terapie mogą sięgać od intensywnego wsparcia życia do pomocy dietetycznej.

Zapobieganie

Zapalenie otrzewnej nie zawsze można zapobiec i może się zdarzyć bez ostrzeżenia. Niektórym przypadkom można jednak zapobiec.

Ważna jest dobra higiena kliniczna. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z chorobą nerek, u których występuje dializa otrzewnowa. Infekcje mogą być wprowadzone do jamy brzusznej w ten sposób, więc preparaty higieny przed dializą mogą być kluczowe dla zapobiegania zapaleniu otrzewnej.

Szybkie leczenie może pomóc w zapobieganiu potencjalnym przypadkom zapalenia otrzewnej. Jeśli przyczyną jest perforacja lub pęknięcie jelit, szybkie działanie może zapobiec rozwojowi stanu.

Ludzie powinni zwracać się o pomoc lekarską natychmiast po wystąpieniu silnego bólu żołądka.

PLMedBook