Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zawał serca czy zgaga? Różnice między typami bólu w klatce piersiowej

Każdy, kto martwi się bólem w klatce piersiowej, nie powinien czekać na pilną opiekę medyczną. Powinni natychmiast wezwać karetkę, zwłaszcza jeśli ból jest niewyjaśniony, nagły lub ciężki.

Ból w zawałach powstaje, gdy jedna z tętnic zaopatrujących serce zostaje zablokowana. Angina jest podobnym bólem w klatce piersiowej spowodowanym zwężeniem tych tętnic przez choroby serca.

Zgaga jest palącym bólem często odczuwanym w górnej części brzucha lub dolnej klatce piersiowej. Jest to spowodowane tym, że kwas żołądkowy wraca do przewodu pokarmowego.

Zgaga i ból zawał serca mogą być podobne. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy ból jest zawałem serca, powinien zawsze wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli jest to atak serca, szybka pomoc medyczna może ratować życie.

Czym jest atak serca?

Zawał serca jest zdarzeniem spowodowanym chorobą w tętnicach wieńcowych. Te naczynia krwionośne dostarczają krew do serca, utrzymując ją przy życiu za pomocą energii i tlenu.

Gdy choroba wieńcowa powoduje utratę dopływu krwi do części mięśnia sercowego, jest to atak serca.

[Słuchaj człowieka atakującego trzymającego klatkę piersiową]

Zawał serca może doprowadzić do zatrzymania pracy serca. Nazywa się to zatrzymaniem akcji serca. Osoba z zatrzymaniem akcji serca nie będzie reagować i nie będzie miała tętna.

Lekarze używają terminu „ostry zespół wieńcowy” lub ACS, aby porozmawiać o ataku serca i innych poważnych problemach z sercem, takich jak niestabilna dławica piersiowa.

Objawy zawału serca

Zawał serca może często – ale nie zawsze – zdarzyć się z klasycznymi objawami:

 • Ból w klatce piersiowej, który często określa się jako ucisk, ściskanie, ociężałość, napięcie, pełnię lub ból
 • Ból w klatce piersiowej, który wydaje się być bardzo ciężkim uderzeniem o klatkę piersiową
 • Ból może przychodzić i odchodzić, ale trwa dłużej niż kilka minut

Nie wszystkie ataki serca dają takie same objawy. Objawy mogą być łagodne lub ciężkie, a niektóre osoby nie odczuwają żadnych objawów.

Ból w klatce piersiowej lub dyskomfort są zazwyczaj w środkowej lub centralnej lewej części, ale może nie być. Ból może rozprzestrzeniać się na inne obszary – na jedną lub obie ręce, szyję, szczękę lub górny lub środkowy grzbiet.

Zawał serca często wiąże się z innymi objawami:

 • Wybijając się w zimnym potem
 • Brakuje tchu
 • Nudności lub nudności
 • Wymioty
 • Uczucie zmęczenia lub braku energii
 • Uczucie zawrotów głowy lub zawroty głowy

Osoby, u których prawdopodobieństwo wystąpienia objawów zawału serca jest mniejsze, obejmują osoby w wieku podeszłym lub cierpiące na cukrzycę. Ci ludzie mogą nadal wykazywać inne objawy, takie jak duszność.

„Uczucie niestrawności” może być oznaką choroby serca u osób chorych na cukrzycę, mówi dr Ahmed Idris z artykułu na temat szpitala na Florydzie porównującego ból zgryzu i zawał serca.

.

Co to jest dławica piersiowa?

Angina jest rodzajem bólu w klatce piersiowej podobnego do bólu zawału serca.

Zamiast zmniejszonego dopływu krwi do serca spowodowanego niedrożnością tętnicy wieńcowej, przyczyną jest zwężenie naczynia.

Osoby z dławicą piersiową są bardziej narażone na atak serca. Każdy, kto cierpi na dusznicę bolesną, powinien być pod opieką medyczną i być czujnym na to ryzyko.

Najczęstszą postacią dławicy jest chwilowy ból, który ustępuje po odpoczynku lub leczeniu. Nazywa się to stabilną dusznicą bolesną. Niestabilna dławica piersiowa zwiększa ryzyko zawału serca.

Co to jest zgaga?

[kobieta z zgagą]

Zgaga jest objawem, a nie sama choroba. Jest to uczucie, zwykle spowodowane palącym bólem, spowodowane refluksem kwaśnym. Refluks kwaśny to zawartość żołądka rozpryskująca się z powrotem do przewodu pokarmowego.

Zgaga nie jest w żaden sposób związana z sercem. Zamieszanie wynika z lokalizacji bólu w klatce piersiowej.

Żołądek wytwarza śluz, aby chronić jego podszewkę przed kwasem, którego używa do trawienia. Rura spożywcza nie ma tej ochrony, więc kwaśny zwrotny uszkadza jej podszewkę. Dla wielu osób refluks kwasu nie powoduje takich uszkodzeń.

Dlaczego ludzie z refluksem kwasu odczuwają ból, nie są w pełni zrozumiani. Wrażliwe na kwasy nerwy mogą powodować ból.

Objawy zgagi

Zgaga powoduje uczucie pieczenia w fajce. Ten bolesny ból zwykle pojawia się tuż nad żołądkiem. Kwas może również sięgać wyżej, być może nawet do tyłu jamy ustnej.

Inne objawy choroby refluksowej kwasu może iść z zgaga. Mogą to być nudności, wzdęcia i odbijanie.

Różnice między objawami zgagi i ataku serca

Czasami trudno jest ustalić, czy objawy są spowodowane atakiem serca czy zgagą. Lekarze często stawiają diagnozę na podstawie samych tylko objawów i polegają na testach.

Kiedy sami lekarze otrzymują objawy, mogą je uznać za trudne do zrozumienia. Na przykład lekarz z Harvardu opowiadał o swojej chorobie serca.

W trakcie wykonywania ćwiczeń odczuwał płonący objaw w górnej części brzucha, ale leczenie zgagi nie pomogło. Dopiero gdy zaparło mu dech w piersiach i nie mógł tego kontynuować, pojawił się w szpitalu. Testy ujawniły chorobę serca, która była bliska zawału serca.

Główną różnicą między objawami jest to, że:

 • Zgaga jest gorsza po jedzeniu i leżeniu – chociaż atak serca może się również zdarzyć po posiłku
 • Zgaga może zostać złagodzona przez leki zmniejszające stężenie kwasu w żołądku
 • Zgaga nie powoduje bardziej ogólnych objawów, takich jak duszność
 • Atak serca nie powoduje wzdęć ani odbijania, ale może się to zdarzyć w przypadku zgagi

Leczenie zawału serca

Jeśli istnieje podejrzenie zawału serca, ważne jest szybkie dotarcie do pogotowia.

Lekarze ratunkowi rozważą objawy i zbadają pacjenta. Testy na atak serca mogą obejmować:

 • EKG (elektrokardiogram) – pozwala prześledzić rytmu serca poprzez pomiar jego aktywności elektrycznej, przechodząc od góry do dołu serca
 • Testy wytrzymałościowe – monitorowanie serca, oddychania i objawów podczas ćwiczeń na bieżni
 • Echo, skrót od echokardiografii, która patrzy na serce za pomocą ultradźwięków
 • Rentgen, badania krwi i inne badania, takie jak przekazywanie barwnika do krążenia serca, co nazywa się angiografią

[Angiografia]

Cewnikowanie serca jest jedną z form leczenia. Lekarz otworzy mechanicznie zwężone tętnice przez skórę pachwiny lub ramienia.

Cienka, giętka rurka przechodzi wzdłuż naczynia krwionośnego do chorego w sercu. Balon służy do poszerzenia tętnicy i poprawy przepływu przez nią. Rurkę siatkową można pozostawić na miejscu, znaną jako stent, aby utrzymać naczynie otwarte.

Leki znane jako leki fibrynolityczne lub trombolityczne stanowią kolejną opcję leczenia zawału serca. Te leki do rozkładu skrzepów mogą być oferowane, gdy pacjent czeka na cewnikowanie serca.

Inne leki mogą być kontynuowane, aby zapobiec dalszym zdarzeniom krzepnięcia, w tym rozrzedzeniom krwi, takim jak aspiryna i heparyna.

Opcje chirurgiczne mogą obejmować pomostowanie tętnic wieńcowych. Tutaj chirurg przeszczepia nowe naczynie krwionośne pobrane z innej części ciała w celu ominięcia zablokowanej tętnicy wieńcowej

Osoby, które doznały zawału serca, zostaną również poproszone o podjęcie długofalowych wysiłków w celu zmniejszenia ryzyka przyszłych problemów. Może to obejmować zmiany stylu życia wynikające z zaleceń dietetycznych i ćwiczeń fizycznych. Palaczom zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu. Pomoc w takich zmianach może być bardziej intensywna z programu znanego jako rehabilitacja kardiologiczna.

Leczenie zgagi

Rozpoznanie zgagi polega na połączeniu:

 • Oceniając objawy – lekarz zapyta o to, kiedy, jak często i jak długo się one pojawią, poziom nasilenia, i jak zmienia się problem i reaguje na posiłki, postawę itd.
 • Jak objawy reagują na leczenie, które tłumi kwas w żołądku
 • Możliwe obrazowanie przewodu pokarmowego – lekarze mogą używać kamery znanej jako endoskop, aby zobaczyć jakiekolwiek uszkodzenia w wyściółce przewodu pokarmowego
 • Możliwe badanie pH przewodu spożywczego w celu pomiaru poziomu kwasowości

Lekarze często stawiają diagnozę na podstawie objawów. Lekarze mogą wtedy spróbować leczenia, które potwierdzi diagnozę, jeśli zadziała.

Dowiedz się więcej o znakach ostrzegawczych zawału serca.

Like this post? Please share to your friends: