Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy moje stopy mnie zabijają?

„Moje stopy mnie dobijają!” to powszechne zdanie, które słyszymy. Ale czy to może być prawda? Może nie do końca, ale problemy ze stopami mogą wskazywać na poważniejszy stan w innej części ciała, która może wymagać pomocy medycznej.

Refleksolodzy i zwolennicy masaży stóp na całym świecie od dawna twierdzili, że manipulowanie punktami stóp może poprawić stan zdrowia narządów wewnętrznych. Nie ma wielu dowodów, aby to udowodnić, ale jasne jest, że aspekty ogólnego zdrowia danej osoby czasami znajdują wyraz w stopach.

W tym artykule przyjrzymy się 10 rzeczom, które stopy mogą ujawnić o stanie reszty ciała.

Nogi noszą ciężar całego ciała, kiedy stoimy lub chodzimy.

Stopy zawierają jedną czwartą kości ciała. Każda stopa ma 33 stawy, 100 ścięgien, mięśni i więzadeł; oraz niezliczone nerwy i naczynia krwionośne, które łączą się z sercem, kręgosłupem i mózgiem.

Nic więc dziwnego, że gdy stopy są poza linią, wpływa to na całe ciało. Utrzymywanie stóp w dobrym stanie ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.

Szybkie fakty dotyczące stóp

  • W parze stóp znajduje się około 250 000 gruczołów potowych, wytwarzających około 1/2 kufla potu dziennie
  • Kiedy człowiek biegnie, jego stopy od trzech do czterech razy przekraczają masę ciała
  • W Stanach Zjednoczonych około 19 procent populacji ma problemy z 1,4 stopy rocznie.

1. Skurcze stóp i skurcze

[zdrowe stopy]

Skurcze mięśni, powszechnie znane jako konie charley, mogą być niewygodne, ale mogą również być oznakami niedoborów w ciele.

Skurcze mogą być spowodowane przez odwodnienie. Niewystarczające nawodnienie może oznaczać, że mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, a także brak lub brak równowagi elektrolitów lub składników odżywczych, zwłaszcza sodu, wapnia, potasu lub magnezu. Może to być efekt uboczny leków moczopędnych, których celem jest zmniejszenie nadmiaru płynów w organizmie.

Jeśli skurcze wystąpią podczas chodzenia, może to wskazywać na problem krążenia.

Skurcze mogą również wynikać z nadmiernego wysiłku lub nie rozciągać się wystarczająco podczas ćwiczeń. Wreszcie, rodzaj obuwia może przyczynić się, na przykład, do zmiany butów płaskich na wysokie obcasy.

2. Powiększony duży palec u nogi

Dna moczanowa może powodować zaczerwienienie, gorąco, obrzęk i bolesność palca. Dna moczanowa jest najczęstszym typem zapalenia stawów u mężczyzn.

Jest to rodzaj zapalnego zapalenia stawów, który występuje, gdy zbyt dużo kwasu moczowego, czyli moczanu monosodu, gromadzi się w tkankach i płynach w organizmie.

Ponieważ kryształy kwasu moczowego mają tendencję do gromadzenia się w najzimniejszej części ciała, dna zwykle objawia się w dużym palcu i właśnie tam objawy pojawiają się jako pierwsze.

Osoby z nadwagą lub otyłością oraz osoby o słabym krążeniu są bardziej podatne.

Alkohol, dieta bogata w mięso i niektóre leki mogą zwiększać ryzyko.

Leki przeciwzapalne mogą pomóc, ale nawracająca dna może prowadzić do zwyrodnieniowego zapalenia stawów zwanego dnawym zapaleniem stawów.

Dna zwiększa również ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

3. Zimne stopy, ciepłe serce?

Nie do końca. Zimne stopy mogą wskazywać na szereg problemów, w tym słabe krążenie, cukrzycę, niedoczynność tarczycy i anemię.

Stopy, które zmieniają kolor, z czerwonego na biały, na niebieski, mogą być oznaką choroby Raynauda, ​​w której naczynia krwionośne zwężają się, gdy nerwy przesadzają z zimnem.

W przypadku osób z pierwotną chorobą Raynauda zwykle pomaga unikanie przeziębienia i tytoniu; ale 20 procent przypadków wynika z choroby podstawowej, zwłaszcza z tkanki łącznej. To może być poważniejsze.

4. Obrzęknięte stopy

Opuchnięte stopy mogą wskazywać na szeroki zakres problemów, z których niektóre mogą zagrażać życiu.

Obejmują one między innymi słabe krążenie i związaną z tym niewydolność serca, niewydolność nerek lub wątroby, zakrzepicę żył głębokich (DVT) lub zakrzep, nagromadzenie limfatyczne i zapalenie tkanki łącznej.

Jeśli pojawi się zaczerwienienie, ciepło i stan zapalny, może dojść do infekcji.

Siniaki i obrzęki sugerują skręcenie lub złamanie.

Bezbolesny obrzęk stóp występuje, gdy płyn gromadzi się w ciele, a grawitacja oznacza, że ​​gromadzi się w stopach.

Leczenie domowe obejmuje podnoszenie stóp podczas siadania, ćwiczenia nóg, zmniejszanie spożycia soli i unikanie ciasnych ubrań. Utrata wagi może pomóc niektórym osobom.

5. Paznokcie w kształcie łyżeczki

[niezdrowy palec u nogi]

Wklęsłe paznokcie lub koilonychia są nie tylko brzydkie, ale mogą także być oznaką choroby ogólnoustrojowej.

Związane jest to głównie z niedoborami żywieniowymi, a zwłaszcza niedokrwistością z niedoboru żelaza. Niedokrwistość wiąże się z niedożywieniem, krwawieniem wewnętrznym, chorobą nowotworową i celiakią.

Łyżeczki w kształcie łusek mogą być również oznaką zaburzeń genetycznych, problemów z krążeniem, chorób autoimmunologicznych i chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

6. Kolorowe paznokcie u rąk

Żółte paznokcie są powszechne wśród kobiet, które zawsze noszą lakiery do paznokci, ale mogą być oznaką czegoś poważniejszego.

Stany związane z żółkniętymi paznokciami obejmują gruźlicę (TB), żółtaczkę z powodu problemów z wątrobą, zapalenie tarczycy, a nawet zapalenie zatok.

Mogą również wskazywać na zapalenie oskrzelików, stan płuc, który może prowadzić do problemów z oddychaniem.

Różnorodność kolorów i faktur paznokci może odzwierciedlać jeszcze większą różnorodność problemów systemowych. W przypadku przebarwień lub deformacji paznokci, co nie jest związane z używaniem kosmetyków, dobrym pomysłem może być zasięgnięcie porady lekarza.

7. „Kołki i igły”

Drętwienie lub mrowienie stóp może być oznaką zaburzeń krążenia lub uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, być może uwięzionego nerwu lub jednego z szeregu chorób.

U osób z cukrzycą długotrwała ekspozycja na wysokie stężenie glukozy we krwi może powodować uszkodzenie nerwów, a to może prowadzić do mrowienia w stopach.Według National MS Society, drętwienie lub „szpilki i igły” w kończynach jest często jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego (MS). Rzadko, drętwienie lub mrowienie mogą być oznaką guza lub udaru.

8. Bolące stawy palców

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą atakującą kości w stawach. Pierwsze oznaki są zwykle w rękach i stopach, a kostki i stopy 90 procent osób z tą chorobą zostaną dotknięte.

W reumatoidalnym zapaleniu stawów podszewka stawów lub błona maziowa staje się obrzęknięta i zaogniona. Więzadła i tkanki połączone i podtrzymujące są uszkodzone, co prowadzi do zmniejszenia ruchliwości.

Może występować zniekształcenie, takie jak palec szponiasty lub palec młotkowy. W miarę mięknięcia kości może dojść do złamań naprężeń i załamania kości.

Odpoczynek, lód i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID), takie jak ibuprofen, mogą pomóc złagodzić objawy oraz zmniejszyć ból i stany zapalne.

Wkładki do butów mogą pomóc zminimalizować nacisk i skorygować kształt stopy, a niektórzy ludzie noszą ortezę.

Wstrzyknięcia steroidowe mogą zmniejszyć stan zapalny we wczesnych stadiach, ale w ostateczności może być konieczna operacja.

9. Spadek stopy

Jeśli dana osoba ma opuchniętą stopę lub upuszcza stopę, nie może unieść przedniej części stopy. Jest to oznaka leżącego u podłoża problemu mięśniowego, neurologicznego lub anatomicznego.

Może wystąpić uszkodzenie nerwów lub mięśni aż do szyi lub barku. Może to powodować, że stopa będzie się zaciągać podczas chodzenia, lub osoba może rozwinąć niezwykły chód, unosząc swoje uda, aby umożliwić stopie oczyszczenie podłogi.

Obniżenie stopy może być spowodowane uszkodzeniem nerwu w nodze lub uszkodzeniem podczas operacji stawu biodrowego. Czasami jest to związane z chorobą neurologiczną taką jak polio lub zaburzenie mózgu lub rdzenia kręgowego. Osoba ze stwardnieniem rozsianym lub udarem może mieć spadek stopy.

Leczenie i jego wyniki zależą od przyczyny. Orteza lub szyna mogą pomóc utrzymać normalną pozycję stopy, fizykoterapia może pomóc w chodzie, a stymulacja nerwów czasami pomaga podnieść stopę.

Operacja może być oferowana w celu leczenia nerwów, łączenia kości lub korekcji położenia ścięgien.

10. Uporczywe owrzodzenia

Typowym objawem cukrzycy jest neuropatia lub uszkodzenie nerwów. Oznacza to, że pacjenci nie są w stanie wyczuć ani nie zauważyć obrażeń, na przykład mając kamień w stopie lub blistrze.

Jeśli urazy staną się gorsze i ulegną zakażeniu, mogą prowadzić do wrzodów i zgorzeli oraz potrzeby amputacji. Uszkodzenie nerwów może również spowodować zmianę kształtu stóp i stóp.

Inne objawy cukrzycy, które pojawiają się w stopach, to sucha, popękana i złuszczająca się skóra, modzele i słabe krążenie.

Następnym razem, gdy masz mały problem ze stopami, zanotuj. Twoje stopy mogą cię nie zabijać, ale mogą cię ostrzegać przed poważniejszym problemem.

Like this post? Please share to your friends: