Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o języku geograficznym

Język geograficzny to często bezbolesny stan, w którym plamy lub łatki pojawiają się na górze i bokach języka.

Nieregularne łatki sprawiają, że język przypomina mapę, na której stan ma swoją nazwę.

W niektórych przypadkach geograficzne plamki języka mogą pojawić się w innych obszarach jamy ustnej.

Szybkie fakty dotyczące języka geograficznego:

 • Plastry na języku są spowodowane brakiem brodawek lub niewielkich guzków w dotkniętym obszarze.
 • Plastry są gładkie i czerwone. W niektórych przypadkach krawędzie mogą wydawać się lekko uniesione.
 • Język geograficzny nie jest powszechnym stanem i ma tendencję do wpływania na dorosłych zbliżających się do średniego wieku.
 • Często gładkie łatki leczy się w jednym miejscu języka, a następnie pojawiają się ponownie w innym miejscu.

Objawy

Dentysta kontrolujący usta pacjentów

Język geograficzny może pozostać niewykryty przez miesiące lub lata. Często dentysta lub lekarz odkrywa tę chorobę podczas rutynowego badania ustnego.

Stan powoduje gładkie, czerwone i nieregularne plamy na górze i bokach języka. Dodatkowe cechy wyróżniające obejmują:

 • łatki w więcej niż jednym obszarze
 • uniesiona krawędź, która może być w kolorze białym
 • łaty o różnych rozmiarach i kształtach
 • łaty, które rozwijają się, leczą i migrują do różnych części języka w miarę upływu czasu
 • poprawki, które zmieniają swój rozmiar w czasie
 • poprawki, które trwają do roku na raz

Dodatkowe objawy mogą obejmować niewielki dyskomfort lub ból. Zdarza się to często podczas kontaktu z żywnością lub innymi substancjami. Niektóre potencjalne wyzwalacze obejmują:

 • palenie
 • tytoń do żucia
 • pikantne lub kwaśne pokarmy
 • gorące jedzenie
 • pasta do zębów
 • płyn do płukania ust

Czy to jest niebezpieczne?

Pomimo swojego wyglądu język geograficzny jest łagodny. Nie występują żadne choroby ani nowotwory. Chociaż niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort, ból lub pieczenie, te odczucia są prawie wyłącznie wynikiem kontaktu z pikantnymi lub kwaśnymi pokarmami.

Wygląd

Język geograficzny ukazuje się jako różne wzory na językach różnych ludzi.

W niektórych przypadkach język geograficzny może wyglądać bardziej jak bolesny wrzód. Pomimo wyglądu te przypadki języka geograficznego mogą nie powodować nawet dyskomfortu.

W innych przypadkach język geograficzny może istnieć wraz z warunkiem zwanym pękniętym językiem, który jest często łatwiejszy do zauważenia.

Poniżej znajduje się kilka przykładów języka geograficznego i jego wyglądu. Należy pamiętać, że niektóre obrazy mogą być dość graficzne:

<br/>Image credit: Dimitrios Malamos, 2015</br>„><img decoding= Image credit: Martanopue, 2012 </ br>„><img decoding=

Przyczyny

Obecnie nie ma żadnej znanej przyczyny języka geograficznego. Naukowcy zaczęli szukać związków z innymi stanami, takimi jak łuszczyca. Jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić jakiekolwiek połączenia.

Naukowcy zidentyfikowali dwa potencjalne czynniki ryzyka dla języka geograficznego. Jednym z nich jest spękany język, stan, w którym język ma rowki na całej powierzchni. Kolejnym potencjalnym czynnikiem ryzyka jest genetyka, ponieważ schorzenie to może być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Po części z powodu nieznanych przyczyn nie ma znanej profilaktyki języka geograficznego.

Leczenie

 Image credit: Jaksmata, 2008 </ br>„></p> <p align=Pozostawione bez leczenia, większość przypadków języka geograficznego samoistnie ustępuje bez interwencji medycznej. Osoby, które nie zdają sobie sprawy, że je mają, mogą nigdy nie być leczone i nie mogą odczuwać żadnych złych skutków.

Nawet po leczeniu objawy języka geograficznego mogą powrócić po jakimś czasie. Zabiegi dotyczące języka geograficznego obejmują:

 • płukanie jamy ustnej w znieczuleniu i antyhistaminie
 • leki przeciwbólowe doustnie
 • płukanie kortykosteroidami
 • suplementy witaminy B i cynku

Zabiegi nie są dobrze zbadane. Ludzie mogą nie być w stanie stwierdzić, czy leczenie ma wpływ na przebieg choroby, ponieważ język geograficzny ma tendencję do wyjaśniania się bez interwencji.

Potencjalne komplikacje

Nie ma większych komplikacji związanych z językiem geograficznym. Jak wspomniano powyżej, nie ma chorób ani nowotworów, o których wiadomo, że pochodzą z języka geograficznego.

Ze względu na swój wygląd, język geograficzny może doprowadzić niektórych ludzi do odczuwania niepokoju lub innych komplikacji psychicznych. Niepokój może wynikać z lęku przed negatywnym osądem innych. Dodatkowo, osoba może martwić się, że jest coś poważniejszego.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli dana osoba zauważy gładkie, czerwone łatki na języku, powinna zgłosić się do lekarza lub dentysty. Chociaż język geograficzny może być łagodny bez żadnych komplikacji, niektóre bardziej poważne warunki mogą być mylone z językiem geograficznym

Diagnoza

Lekarz lub dentysta może zdiagnozować język geograficzny. Najczęściej odbywa się to poprzez proste badanie języka i ust. Oni mogą:

 • sprawdzić oznaki choroby, takie jak obrzęk węzłów chłonnych, gorączka lub inne objawy
 • spójrz na język pod światło
 • szturchnij język, by sprawdzić nietypową tkankę lub tkliwość
 • poproś kogoś, aby poruszył językiem, aby go lepiej przyjrzeć

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania, jeśli podejrzewają, że stan nie jest językiem geograficznym.

Perspektywy

Z językiem geograficznym, osoba będzie żyć inaczej normalne życie. Pojawienie się języka i łagodny dyskomfort są często największymi problemami, które osoba może mieć. W większości przypadków łatki ostatecznie ustępują bez interwencji.

Nie ma zmian stylu życia, które osoba musi wykonać, ponieważ nic nie pomoże zapobiec pojawieniu się tego stanu w przyszłości. Mogą jednak chcieć unikać kwaśnych lub pikantnych potraw.

PLMedBook