Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: [email protected]

Wirus Zika: Cure kroki bliżej z badaniem mapowania białek

Obecnie nie ma szczepionki ani leku przeciwko Zika – wirusowi przenoszonemu przez komary, który powoduje wady wrodzone, aw ostatnim wybuchu zarażenia przeszło milion ludzi w obu Amerykach i na Karaibach. Teraz, mapując białko, które pomaga wirusowi Zika w replikacji i rozprzestrzenianiu się, naukowcy podejmują znaczący krok w kierunku wyleczenia.

Białko Zika

W czasopiśmie opublikowano badanie poświęcone mapowaniu struktury białka – prowadzone przez Indiana University (IU) w Bloomington we współpracy z Texas A & M University w College Station.

Chociaż wirus Zika rozprzestrzenia się najczęściej poprzez gryzaki komarów Aedes, może również rozprzestrzeniać się poprzez aktywność seksualną. Objawy infekcji trwają od 2 do 7 dni i obejmują łagodną gorączkę, wysypkę na skórze, zapalenie oka (zapalenie spojówek), ból głowy oraz bóle mięśni i stawów.

Objawy zakażenia wirusem Zika są często tak łagodne, że ludzie ledwo je zauważają.

Wirus Zika należy do rodzaju, który obejmuje wirusy wywołujące żółtą febrę, wirusa Zachodniego Nilu, gorączkę denga, japońskie zapalenie mózgu, zapalenie wątroby typu C i inne istotne choroby u ludzi. Po raz pierwszy zidentyfikowano go na małpach w Ugandzie w 1947 roku.

Naukowcy zgadzają się obecnie, że wirus Zika może powodować małogłowie u dzieci urodzonych przez kobiety zakażone podczas ciąży. Zgadzają się również, że powoduje zespół Guillain-Barré, rzadkie i poważne zaburzenie autoimmunologiczne.

Choroby tropikalne „przenoszą się w nowe części globu”

W ostatnim wybuchu epidemii wirus Zika rozprzestrzenił się w obu Amerykach, a ponad 1 milion przypadków zgłoszono w najnowszej aktualizacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Pan American Health Organization. Należą do nich przypadki lokalnego wirusa przenoszonego przez komary przenoszone przez komary w Teksasie i na Florydzie w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.

Obecnie nie ma szczepionki ani leku przeciwko infekcji Zika, więc obecnie najlepszym sposobem zapobiegania infekcji jest unikanie ukąszeń komarów i uprawianie bezpiecznego seksu.

Cheng Kao, profesor z Wydziału Biologii Molekularnej i Komórkowej w IU i jeden ze starszych badaczy nowego badania, mówi:

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby znaleźć skuteczne leki przeciwko wirusowi Zika, ponieważ zmiany w podróży i klimacie spowodowały, że więcej tropikalnych chorób przenosi się do nowych części świata”.

Prof. Kao spędził ostatnie 15 lat na badaniu wirusa, który wywołuje wirus zapalenia wątroby typu C, a także pracował nad wirusem HIV, który wywołuje AIDS. Mówi, że to doświadczenie pomogło zwiększyć wiedzę o tym, jak walczyć z Ziką.

Znane faworyzowane leki są głównymi kandydatami do badań przesiewowych

W swoim nowym artykule prof. Kao i jego współpracownicy opisują, jak zmapowali ważne białko w wirusie Zika – zwane niestrukturalnym białkiem 5 (NS5) – które pomaga replikować i rozprzestrzeniać się.

NS5 zawiera dwa enzymy: jeden, który redukuje odpowiedź immunologiczną organizmu, a drugi, który uruchamia replikację wirusa Zika.

Naukowcy określili strukturę krystaliczną NS5, a także sekcje istotne dla enzymów.

Badanie wykazało również, że struktura NS5 Zika nosi pewne „uderzające podobieństwa do białka NS5 związanego z japońskim wirusem zapalenia mózgu”. Odkryli także dodatkowe podobieństwa do białek z innych flawiwirusów.

Technologia wykorzystywana do odwzorowania struktury białka jest obecnie przedmiotem wniosku patentowego.

Prof. Kao i jego zespół pracują już z partnerami z branży, szukając związków skierowanych przeciwko białku NS5 w wirusie Zika. Uważają oni, że leki już zatwierdzone do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C i innych opracowanych w celu leczenia innych flawiwirusów, oferują najlepszych kandydatów do badań przesiewowych.

„Mapowanie tego białka zapewnia nam zdolność do reprodukcji kluczowej części wirusa Zika w laboratorium, co oznacza, że ​​możemy szybko przeanalizować istniejące leki i inne związki, które mogą zakłócić rozprzestrzenianie się wirusa. Leki ukierunkowane na wirusa Zika prawie na pewno zaangażuje to białko „.

Prof. Cheng Kao

Dowiedz się o innym potężnym narzędziu, które powinno być przydatne w przypadku szczepionki Zika i rozwoju antywirusowego.

Like this post? Please share to your friends: