Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zatrucie żelaza: To, co musisz wiedzieć

Zatrucie żelaza występuje wtedy, gdy w organizmie gromadzi się nadmierna ilość żelaza. Może się to zdarzyć naturalnie lub przypadkowo.

Toksyczne działanie zbyt dużej ilości żelaza pogarsza się z czasem i może prowadzić do śmierci. Zatrucie żelaza jest zawsze zagrożeniem medycznym i jest szczególnie niebezpieczne u dzieci.

Co to jest zatrucie żelaza?

Suplementy żelaza na łyżce

Żelazo jest niezbędne w większości układów biologicznych w ciele i jest szczególnie ważne dla krwioobiegu. Mięso i niektóre warzywa zawierają żelazo i są dostępne w wielu dostępnych bez recepty i nieregulowanych suplementach.

Zatrucie żelaza może być spowodowane przez:

 • przyjmowanie zbyt dużej ilości suplementów żelaza
 • dziecko przyjmujące dawkę dla dorosłych
 • wiele transfuzji krwi

Nadmierne żelazo może pozostać w żołądku nawet po wymiotach.

Zbyt dużo żelaza może podrażniać żołądek i przewód pokarmowy, powodując czasami krwawienie. W ciągu kilku godzin od ostrego przedawkowania komórki organizmu mogą zostać zatrute, co może wpłynąć na ich reakcje chemiczne.

W ciągu kilku dni może dojść do uszkodzenia wątroby. Tygodnie po wyzdrowieniu, blizny odkładania żelaza mogą rozwijać się w żołądku, przewodzie pokarmowym i wątrobie w wyniku początkowego podrażnienia.

Przyczyny

Istnieje kilka przyczyn zatrucia żelazem, w tym przedawkowanie, nadmierne obciążenie żelaza i predyspozycje genetyczne.

Przedawkować

Ostra toksyczność żelaza jest zwykle wynikiem przypadkowego przedawkowania.

Większość przypadków występuje u dzieci w wieku poniżej 5 lat, które przypadkowo spożywają suplementy żelaza lub dorosłe multiwitaminy.

Przeciążenie żelaza

Nadciśnienie żelaza jest również znane jako przewlekła toksyczność wobec żelaza. Przyczyny obejmują:

 • powtarzane transfuzje krwi w celu leczenia anemii
 • nadmierna terapia żelaza, zarówno dożylnie na anemię, jak i suplementy
 • choroby wątroby, takie jak przewlekłe zapalenie wątroby typu C lub alkoholizm

Przyczyny genetyczne

Przeciążenie żelazem może wystąpić naturalnie z powodu pewnych chorób. Jednym z przykładów jest dziedziczna hemochromatoza, która jest chorobą genetyczną, która prowadzi do nienormalnie zwiększonego wchłaniania żelaza w organizmie z pożywienia.

Objawy i etapy

Transfuzja krwi

Zatrucie żelaza zwykle powoduje objawy w ciągu 6 godzin od przedawkowania i może wpływać na różne części ciała, w tym:

 • drogi oddechowe i płuca
 • żołądek i jelita
 • serce i krew
 • wątroba
 • skóra
 • system nerwowy

Objawy zatrucia żelaza są zazwyczaj podzielone na pięć etapów:

Etap 1 (0-6 godzin): Objawy mogą obejmować wymioty, wymioty krwi, biegunkę, bóle brzucha, drażliwość i senność. W poważnych przypadkach może dojść do szybkiego oddychania, szybkiego rytmu serca, śpiączki, utraty przytomności, drgawek i niskiego ciśnienia krwi.

Etap 2 (od 6 do 48 godzin): objawy i ogólny stan chorego mogą się poprawić.

Etap 3 (od 12 do 48 godzin): Objawy mogą obejmować bardzo niskie ciśnienie krwi (wstrząs), gorączkę, krwawienie, żółtaczkę, niewydolność wątroby, nadmierny kwas w krwiobiegu i drgawki.

Etap 4 (2 do 5 dni): Objawy mogą obejmować niewydolność wątroby, krwawienie, nieprawidłowości w krzepnięciu krwi, problemy z oddychaniem, a nawet śmierć. Zmniejszenie stężenia cukru we krwi może wystąpić wraz z zamieszaniem, letargiem lub śpiączką.

Etap 5 (2 do 5 tygodni): Żołądek lub jelita mogą ulec bliznowaceniu. Blizna może powodować blokady brzucha, skurcze, ból i wymioty. Marskość może rozwinąć się później.

Diagnoza

suplementy

Wczesna diagnoza i leczenie są niezbędne. Badania krwi i moczu, w tym testy sprawdzające poziom żelaza, mogą nie być wiarygodne w diagnozie, jeśli nie zostaną wykonane szybko.

Diagnoza zatrucia żelaza jest zwykle oparta na historii medycznej pacjenta, obecnych objawach, obecności kwasu w krwiobiegu i ilości żelaza w organizmie.

Podczas diagnozy ważne jest, aby ludzie mówili swojemu lekarzowi o wszystkich aktualnych lekach i suplementach, które zażywają. Pełne ujawnienie ma kluczowe znaczenie, ponieważ niektóre suplementy, takie jak witamina C, mogą zwiększać wchłanianie żelaza w organizmie.

Jeśli przedawkowanie jest ciężkie, tabletki, które powodują zatrucie żelaza, mogą czasami być widoczne na zdjęciach rentgenowskich żołądka lub jelit.

Leczenie

Pierwszy etap leczenia ostrego zatrucia żelaza obejmuje stabilizację ciała, w tym problemy z oddychaniem lub ciśnieniem krwi.

W zależności od poziomu zatrucia leczenie może obejmować terapie oczyszczające, takie jak irygacja całego jelita i terapia chelatująca. Ideą tych zabiegów oczyszczających jest pozbycie się nadmiaru żelaza tak szybko, jak to możliwe i ograniczenie jego toksycznego wpływu na organizm.

Nawadnianie całego jelita

Ta procedura szybko wypłukuje żelazo przez żołądek i jelita. Osoba albo połknie specjalne rozwiązanie, albo przebije je przez zgłębnik przez nos do żołądka. Promienie X mogą wykrywać i śledzić tabletki żelaza podczas ich przemieszczania się przez system.

Terapia chelatująca

Ta terapia usuwa również toksyny z organizmu, najlepiej zanim zdążą wyrządzić trwałe szkody. Roztwór chemiczny wstrzykuje się do krwiobiegu i wiąże się z nadmiernymi toksycznymi minerałami, usuwając je z organizmu poprzez mocz.

Osoby ze znacznymi objawami lub wysokim poziomem żelaza we krwi mogą wymagać hospitalizacji. Niektóre osoby mogą wymagać wspomagania oddychania, a nawet monitorowania serca.

Komplikacje

Zatrucie żelaza może spowodować poważne, nawet zagrażające życiu powikłania. Niewydolność wątroby i niewydolność serca są głównymi przyczynami zgonu z powodu przedawkowania żelaza.

Jeśli zatrucie żelaza powoduje poważne uszkodzenie wątroby, może prowadzić do ciężkiej cukrzycy. Cukrzyca może prowadzić do nieprawidłowego poziomu cukru we krwi, częstego oddawania moczu, zwiększonego pragnienia i głodu, zmęczenia, niewyraźnego widzenia, drętwienia lub mrowienia w rękach lub nogach i powolnego gojenia się ran.

Niewydolność serca może powodować obrzęk nóg, duszność, trudności w ćwiczeniach, zmęczenie, szybkie lub nieregularne bicie serca i nudności.

Zapobieganie

W 1997 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wprowadziła przepisy dotyczące etykietowania i pakowania witamin i suplementów zawierających żelazo. Zostały one zaprojektowane, aby zapobiegać przedawkowaniu żelaza, szczególnie u dzieci.

Etykiety muszą wyraźnie ostrzegać przed ryzykiem ostrego zatrucia żelazem u dzieci poniżej 6 lat.

Większość produktów zawierających co najmniej 30 mg żelaza na dawkę, takich jak pigułki żelaza dla kobiet w ciąży, musi być pakowane pojedynczo w blistry.

Niezamierzonemu zatruciu żelazem można zapobiec, prawidłowo zamykając pojemniki i przechowując je poza zasięgiem wzroku i zasięgu dzieci.

Ktoś, kto planuje przyjmować jakiekolwiek multiwitaminy lub suplementy zawierające żelazo, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzają przyjąć więcej niż jeden taki suplement w tym samym czasie.

Perspektywy

Perspektywa zatrucia żelaza zmienia się w zależności od tego, ile żelaza osoba spożywała, czy brała inne leki w tym samym czasie, i jak długo zajęło rozpoczęcie leczenia.

Istnieje duża szansa na wyleczenie, jeśli leczenie rozpocznie się wkrótce po wystąpieniu zatrucia.

Jeśli wystąpi opóźnienie w rozpoczęciu leczenia, ciężkie uszkodzenie wątroby może wystąpić od 2 do 5 dni po przedawkowaniu. Opóźnione leczenie zwiększa również ryzyko powikłań zagrażających życiu.

Przedawkowanie żelaza może mieć bardzo poważne konsekwencje u dzieci, dlatego opiekunowie powinni zachować dodatkowe środki ostrożności, przechowując wszystkie leki w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, nawet jeśli produkty są zabezpieczone przed otwarciem przez dzieci.

Like this post? Please share to your friends: