Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Skurcz krtani: przyczyny, objawy i leczenie

U osób, u których występuje skurcz krtani, występują nagłe trudności z oddychaniem i mówieniem. Skurcz krtani jest skurczem mięśni w strunach głosowych, nazywanym czasem skurczem krtani.

Podczas gdy łagodny skurcz krtaniowy, w którym wciąż można wydychać powietrze, może być przerażający, zwykle nie jest niebezpieczny i zwykle trwa tylko kilka minut.

Skurcz w strunach głosowych może być izolowanym incydentem i może być spowodowany różnymi stanami medycznymi.

Normalnie, struny głosowe rozdzielają się, gdy osoba oddycha, co nazywa się porwaniem. Skurcz krtani powoduje, że struny głosowe są przymusowo zsuwane, zwane wprowadzeniem. Kiedy skurcze głosowe skurczą się, mogą całkowicie lub częściowo zamknąć drogi oddechowe.

Szybkie fakty dotyczące skurczu krtani:

 • Podczas skurczu krtani większość ludzi może nadal kaszleć i wydychać powietrze, ale może mieć problemy z przyjmowaniem powietrza.
 • Skurcz krtaniowy przypomina dławienie. Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak duszenie, drogi oddechowe są zablokowane.
 • Pozostały spokój i wstrzymanie oddechu przez 5 sekund może potraktować to, wraz z innymi technikami.
 • Ludzie powinni skontaktować się z lekarzem po wystąpieniu skurczu krtani, ponieważ inny może wystąpić.
 • Jeśli nie jesteś w stanie oddychać lub słyszysz wysoki dźwięk świszczący oddech o nazwie stridor, wtedy potrzebujesz pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Czym jest skurcz krtani?

pani trzyma jej gardło

Kurczę zwykle trwa około 60 sekund, co nie jest wystarczająco długie, aby stanowić zagrożenie. Rzadko, szczególnie w reakcji na znieczulenie, skurcz krtani trwa dłużej i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Takie skurcze mogą się zdarzyć, gdy ludzie jedzą, ale w przeciwieństwie do dławienia, nic nie tkwi w gardle. Inne objawy skurczu krtani obejmują:

 • nagła trudność w oddychaniu bez oczywistej przyczyny
 • uczucie ucisku w gardle
 • czasami utrata przytomności

Ponieważ skurcz krtani jest często wynikiem innego schorzenia, mogą występować inne objawy. Na przykład osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym (GERD) mogą odczuwać objawy zgagi lub refluksu bezpośrednio przed, w trakcie lub po skurczu strun głosowych.

Czasami bardziej poważny stan może przypominać skurcz krtani. Ludzie, u których występują trudności w oddychaniu związane z nowym lekiem lub jedzeniem, nie powinni zakładać, że problemem jest skurcz krtani. W takich przypadkach ucisk w gardle może sygnalizować reakcję alergiczną.

Co powoduje skurcz krtani?

dziewczyna pod wodą na deskę surfingową

Lekarze uważają, że skurcz krtani może być odruchem zaprojektowanym w celu zapobiegania przypadkowemu utonięciu lub uduszeniu.

Osoby, które przypadkowo wdychają pokarm podczas rozmowy, mogą na przykład skorzystać z krtani, ponieważ zapobiegają zablokowaniu dróg oddechowych przez żywność. Jest to powód, dla którego często spotyka się skurcz krtaniowy podczas jedzenia lub picia. Niektóre osoby odczuwają objawy po odczuciu, jakby pokarm zepsuł się „w niewłaściwą rurkę”.

W przeciwieństwie do dławienia, osoba doświadczająca skurczu krtaniowego nie czuje, że coś fizycznie utkwiło w gardle. Manewr Heimlicha również nie zatrzymuje skurczu krtani.

Jedzenie to tylko jedna potencjalna przyczyna krtani. Niektóre alternatywne przyczyny tej przerażającej sensacji to:

Stres i niepokój

U niektórych osób może wystąpić skurcz krtaniowy w odpowiedzi na silny lęk lub stres. Podczas ataku paniki hiperwentylacja lub intensywny lęk mogą wywołać skurcz krtani. Ucisk w gardle może sprawić, że panika będzie jeszcze gorsza.

Znieczulenie

Znieczulenie może wywołać odruchy krtani, szczególnie u dzieci. Jest to nawet bardziej powszechne u niemowląt. Ogólnie rzecz biorąc, około 1 procent dorosłych i dzieci, otrzymujących znieczulenie, doświadcza skurczu krtani. U dzieci z astmą lub zakażeniem układu oddechowego częstość występowania wzrasta do około 10 procent.

Osoby, które doświadczają skurczu krtani w znieczuleniu ogólnym podczas operacji, mogą nie wiedzieć, że to się stało, ponieważ anestezjolog natychmiast zainterweniuje.

Problemy neurologiczne

Problemy neurologiczne mogą wywołać skurcz krtani. Na przykład osoby, które niedawno doznały urazu rdzenia kręgowego lub mózgu mogą odczuwać skurcze mięśni, w tym skurcz krtani.

Przyczyną mogą być również urazy nerwowe, szczególnie w okolicach szyi i kręgosłupa. Niektóre osoby z porażonymi strunami głosowymi doświadczają skurczów krtani.

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD)

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) jest zespołem, który powoduje, że zawartość żołądka, w tym kwas żołądkowy, przepływa z powrotem do przełyku i do gardła.

Niektóre osoby z GERD doświadczają intensywnego pieczenia i bólu. Niektóre osoby również odczuwają skurcz krtani. Niewielkie badanie z udziałem ośmiu osób z GERD wykazało, że niedawne zakażenie układu oddechowego zwiększa ryzyko wystąpienia skurczu krtani. W tej grupie silny kaszel wywołał zarówno skurcze krtani, jak i omdlenia.

Astma i alergie

Osoby z astmą i alergiami układu oddechowego są bardziej podatne na skurcz krtani. Leczenie tych alergii i noszenie inhalatora astmy może zmniejszyć ryzyko przyszłych skurczy. Ludzie z problemami układu oddechowego, w tym astmą, są bardziej podatni na skurcz krtani podczas znieczulenia.

Zabiegi na skurcz krtani

Trzymając oddech

Podczas skurczu krtaniowego osoba powinna zawsze starać się zachować spokój. Nie powinni łapać powietrza ani próbować wydychać powietrza przez usta. Panika może sprawić, że skurcz będzie trwał dłużej i spowoduje nasilenie objawów.

Kilka prostych technik może zatrzymać skurcz:

 • Wstrzymaj oddech na 5 sekund, a następnie oddychaj powoli przez nos. Zrób wydech przez zaciśnięte wargi. Powtarzaj, aż zatrzyma się spazm.
 • Wytnij słomkę na pół. Podczas ataku uszczelnij usta wokół słomy i oddychaj tylko przez słomkę, a nie przez nos. Ta technika zachęca do wolniejszego oddechu, który może pomóc w rozluźnieniu strun głosowych.
 • Naciśnij punkt nacisku w pobliżu uszu.Ten punkt, zwany karbem skurczowym, może zmusić struny głosowe do rozluźnienia. Znajdź miękki punkt za płatkami uszu i tuż nad szczęką. Mocno pchnij się w kierunku gardła. Nacisk powinien być wystarczająco silny, aby był bolesny, a jeśli działa, powinien natychmiast zmniejszyć objawy skurczu krtani.

Inne terapie koncentrują się na rozwiązywaniu podstawowej przyczyny skurczów krtani. Na przykład osoby z zaburzeniami lękowymi mogą korzystać z leków przeciwlękowych lub psychoterapii. Leczenie owrzodzeń może zmniejszyć nasilenie GERD, potencjalnie również zatrzymując skurcze krtani.

Osoby z częstymi skurczami krtaniowymi w nocy mogą potrzebować snu z ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP). W niektórych przypadkach może pomóc terapia mowy, szczególnie gdy występuje przyczyna neurologiczna. Gdy inne metody leczenia zawiodą, wstrzyknięcie toksyny botulinowej (Botox) może sparaliżować struny głosowe i zapobiec kolejnym atakom.

Kiedy zobaczyć się z lekarzem na temat skurczu krtani

Lekarze mogą wykonać zestaw testów w celu ustalenia przyczyny. Zadadzą także pytania dotyczące stylu życia, lęku i warunków towarzyszących skurczowi. Testy żołądkowo-jelitowe, tomografia komputerowa zatok, testy na alergie i próby różnych leków mogą pomóc wyjaśnić przyczynę.

Osoby po przebytym skurczu krtani powinny poinformować lekarza o swoich doświadczeniach przed poddaniem się znieczuleniu. Chociaż niezwykle rzadkie, jeśli skurcz krtaniowy nie ustaje po minucie lub dwóch, lub jeśli powoduje utratę przytomności, powinno być traktowane jako nagły przypadek medyczny. Zadzwoń pod 911 lub udaj się na pogotowie.

Like this post? Please share to your friends: