Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak stres wpływa na skórę?

Większość ludzi doświadcza pewnego stresu w codziennym życiu. Rozwój wysypki na skórze jest częstym fizycznym objawem stresu, który może wystąpić u nas wszystkich.

W izolacji łagodne formy stresu mają niewielki wpływ na organizm. Jednak częste lub chroniczne narażenie na stres może wywołać niepożądane skutki uboczne.

W tym artykule omawiamy przyczyny wysypki ze stresem. Badamy również, w jaki sposób są one identyfikowane, traktowane i zapobiegane.

Wpływ stresu na skórę

Choć często uważany za psychologiczny, stres ma również fizyczne objawy.

Jednym z miejsc, w których stres może mieć wpływ, jest skóra osoby. Stres może wpływać na skórę na wiele sposobów.

Ule spowodowane stresem

Dama swędzi kark

Stres może wywołać wybuch uli, które mogą stanowić wysypkę na stres.

Ule to wypukłe, czerwone plamy lub ściągacze. Różnią się rozmiarem i mogą występować w dowolnym miejscu na ciele.

Obszary dotknięte ulem mogą czuć swędzenie. W niektórych przypadkach wywołują uczucie mrowienia lub pieczenia podczas dotykania.

Ule mogą występować z różnych przyczyn, takich jak:

 • narażenie na zimno lub ciepło
 • infekcja
 • niektóre leki, w tym antybiotyki

Najczęstszą przyczyną uli jest alergen dostający się do organizmu. Na przykład u osobnika z katarem siennym mogą rozwijać się pokrzywka w wyniku ekspozycji na pyłki.

Możliwe jest także, że stres emocjonalny wywoła wybuch uli. Może wystąpić szereg zmian hormonalnych lub chemicznych, które występują w odpowiedzi na stres.

Zmiany te mogą powodować ekspansję i wyciek naczyń krwionośnych, powodując zaczerwienienie i obrzęk skóry. Powstałe ule mogą być pogorszone przez:

 • spożywanie alkoholu lub kofeiny
 • narażenie na ciepłe temperatury

Stres może pogorszyć istniejące stany skóry

Stres może skutecznie zapobiegać istniejącym problemom skórnym. Na przykład stres może pogorszyć stan skóry znany jako łuszczyca i egzema.

Kiedy szukać pomocy

Uli

Wysypki stresowe można uznać za ostre, jeśli ustępują w ciągu mniej niż 6 tygodni. Jeśli utrzymają się dłużej, są uważane za przewlekłe.

Zazwyczaj wysypki ustąpią po kilku dniach i nie trzeba szukać leczenia. Należy uzyskać pomoc, jeśli wysypki trwają dłużej niż to, aby wyjaśnić.

Doświadczanie wybuchu uli może być niewygodne, niezależnie od tego, kiedy zostanie usunięte. W takich przypadkach dana osoba powinna poddać się leczeniu, aby złagodzić podrażnienie spowodowane przez ule.

Podobnie, większość wysypek na stres jest dość łagodna, ale zaleca się podjęcie działań w celu opanowania epidemii w celu zmniejszenia jej skutków.

Szczególnie wysypka może wywoływać uczucie nieszczęścia. Może to wzmocnić stres jednostki i jeszcze bardziej pogłębić wysypkę.

Pokrzywka może czasami obejmować całe ciało lub towarzyszyć mu:

 • peeling skóry lub pęcherze
 • gorączka
 • ból

Jeśli tak, może to wskazywać na poważniejszy stan lub alergię i należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Leczenie

Leczenie wysypki stresowej można zwykle wykonać w domu, stosując antyhistaminy bez recepty. Powinny one pomóc złagodzić swędzenie.

Ewentualnie chłodzenie skóry może również złagodzić swędzenie. Można to osiągnąć, biorąc kąpiel chłodną lub stosując zimny kompres.

W cięższych przypadkach lekarz może zalecić krótki kurs:

 • silniejsze leki przeciwhistaminowe
 • steroidy
 • tabletki antybiotyczne

Jeśli wysypki będą kontynuowane, lekarz może skierować osobę do specjalisty od skóry, który będzie nadal przepisywać leki, próbując zidentyfikować wyzwalacze dla uli.

Niektóre osoby mogą również stwierdzić, że ich wysypki są związane z rozwojem innych stanów, takich jak obrzęk naczynioruchowy lub anafilaksja. Wpłynie to na sposób leczenia wysypek, zgodnie z naturą powikłań.

Alternatywne przyczyny

wyprysk na dłoni

Być może wysypka jest wynikiem czynnika innego niż stres, takiego jak:

 • Wysypka na gorąco: Narażenie na gorący i wilgotny klimat może spowodować wysypkę na ciepło.
 • Wyprysk: Ten przewlekły stan może wystąpić w każdym wieku. Charakteryzuje się małymi guzkami na skórze, które mogą rozprzestrzeniać się tworząc gęste czerwone plamy, znane jako płytki.
 • Kontaktowe zapalenie skóry: Jest to spowodowane przez kontakt alergenu, np. Mydła lub biżuterii ze skórą.
 • Pityriasis rosea: Jest to typowa choroba skóry charakteryzująca się dużą wysypką często otoczoną mniejszymi wstrząsami lub wysypkami.
 • Trądzik różowaty: Wysypki wywołane trądzikiem różowym często (ale nie zawsze) pojawiają się na twarzy i mogą utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy. Nie ma lekarstwa na ten stan i wysypki mogą się powtórzyć pomimo leczenia.

Zapobieganie

Powszechne jest doświadczanie stresu. Najlepszym sposobem zapobiegania wysypkom ze stresem jest zmniejszenie ekspozycji na stres. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Niektóre stresory, powodujące stres, mogą być nieuniknione. Należą do nich trudne sytuacje lub związki zawodowe. Jednak można robić rzeczy, które pomagają osobie radzić sobie ze stresem.

Jednym podejściem jest praca z czynnikami stylu życia, aby zminimalizować wpływ stresu, poprzez:

 • angażowanie się w regularne ćwiczenia
 • po zdrowej, zrównoważonej diecie

Stres można również rozwiązać za pomocą terapii lub technik relaksacyjnych, o których wiadomo, że są pomocne. Jedną z takich technik jest medytacja uważności.

Wyeliminowanie lub zmniejszenie wpływu stresu może być trudnym zadaniem. Najbardziej skuteczne strategie będą się różnić w zależności od natury stresora i osoby.

Nie będzie można zawsze zapobiec stresowi, który powoduje straty w ciele. W takich okolicznościach wysypka na stres może być nieunikniona.

W przypadku wystąpienia wysypki, ważne jest, aby zminimalizować dyskomfort, który powoduje i zapobiec pogorszeniu się stanu.

Like this post? Please share to your friends: