Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zarządzanie punktami tkliwości fibromialgii

Fibromyalgia to choroba, która charakteryzuje się powszechnym bólem w całym ciele.

Stan jest długotrwały, chociaż nasilenie objawów może być różne. Czasami objawy są łagodne, a gdy objawy są ciężkie.

Według Kliniki Mayo naukowcy uważają, że fibromialgia może się rozwinąć z powodu zmian w sposobie, w jaki mózg przetwarza i rozpoznaje ból. Chociaż nie wszystko jest całkowicie zrozumiałe na temat stanu, uważa się, że zmiany w pewnych chemikaliach mózgowych mogą prowadzić do braku równowagi chemicznej.

Jednym z głównych objawów fibromialgii jest powszechny ból. Lekarze określili pewne obszary lub punkty na ciele, które wydają się być delikatne dla osób, które cierpią na tę chorobę.

Punkty przetargowe

Diagram punktów oferty fibromialgii

Punkty przetargowe to wrażliwe miejsca na ciele, które stają się bolesne, gdy nacisk zostanie zastosowany. Punkty przetargowe są czasami nazywane punktami wyzwalającymi, ale nie są tym samym.

Punkty spustowe są częściami ciała, które powodują ból w innym miejscu ciała, gdy nacisk zostanie zastosowany. Na przykład, jeśli nacisk jest przykładany do łokcia, osoba może rzeczywiście odczuwać ból w dłoni. Niektóre osoby z fibromialgią mają zarówno punkty tkliwe, jak i punkty spustowe.

Punkty tkliwe związane z fibromialgią występują po obu stronach ciała i obejmują następujące obszary:

  • górna skrzynia
  • tył głowy
  • zewnętrzne łokcie
  • kolana
  • biodra
  • szczyty ramion

Osoba, która ma fibromialgię, może nie odczuwać ciągłego bólu. Ból może przychodzić i odchodzić i przenosić się do różnych obszarów ciała.

Punkty przetargowe mogą również wystąpić w wyniku innych schorzeń, takich jak polimialgia. Ale ból, który ludzie z doświadczeniem fibromialgii wydaje się być bardziej dotkliwy i powszechny.

Różne choroby reumatyczne i regionalne zespoły bólowe mogą również powodować objawy podobne do fibromialgii. Stany, takie jak borelioza, reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń, mogą obejmować szeroko rozpowszechniony ból i wrażliwe miejsca.

W przeszłości lekarze zdiagnozowali fibromialgię według zestawu kryteriów, które zidentyfikowały 18 punktów tkliwości na ciele. Aby zdiagnozować warunek, osoba musiała doświadczyć czułości w 11 z 18 punktów tkliwości.

W ostatnich latach kryteria oferty nie są tak szeroko stosowane. American College of Rheumatology opracował nowe kryteria diagnozy fibromialgii. Kryteria te obejmują szeroki ból i dodatkowe objawy. Niektórzy lekarze mogą ustalić, czy tkliwość jest obecna, aby wykluczyć pewne stany.

Inne objawy

człowiek walczy z bezsennością

Poza występowaniem powszechnego bólu, osoby z fibromyalgią mogą mieć również bóle głowy, problemy ze snem i zmęczenie. Depresja, niepokój i trudności z koncentracją są również możliwymi objawami.

Niektóre osoby mają wiele z tych objawów, podczas gdy inne mogą mieć tylko kilka. Objawy są bardzo osobiste dla każdej osoby i nie można ich zmierzyć za pomocą testu. Na przykład trudno zmierzyć ból i znużenie, ponieważ ludzie mogą doświadczyć i zgłosić to inaczej.

Z powodu złożoności w diagnozowaniu stanu, ważne jest, aby ludzie zobaczyli lekarza, który zna fibromialgię i podobne warunki.

Ponieważ wiele objawów fibromialgii jest na początku niejasnych, może być trudno dowiedzieć się, kiedy należy pójść do lekarza. Osoba, która odczuwa powszechny ból przez więcej niż kilka tygodni, powinna zobaczyć swojego dostawcę opieki zdrowotnej, zwłaszcza jeśli doświadcza dodatkowych objawów, takich jak kłopoty ze snem i koncentracja.

Komplikacje

Fibromialgia nie jest stanem zagrażającym życiu, ale może zakłócać zdolność osoby do normalnego funkcjonowania. Na zatrudnienie, rodzinę i życie społeczne może mieć ogromny wpływ. Ogólna jakość życia może zostać zmniejszona.

Radzenie sobie z długoterminowym stanem zdrowia jest denerwujące. Lęk i depresja mogą być również powikłaniami fibromialgii. Wycofanie się z zajęć ze względu na objawy może przyczynić się do problemów emocjonalnych.

Leczenie

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na fibromialgię, istnieją terapie, które mogą zmniejszać objawy. Istnieją również strategie i środki samopomocy, które mogą zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia.

Leki są często przepisywane w leczeniu objawów fibromialgii. Można stosować różne klasyfikacje leków, w tym:

Leki przeciwbólowe: zalecany może być dostępny bez recepty lek przeciwbólowy, taki jak acetaminofen. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła również kilka leków na fibromialgię. Leki takie jak milnacipran i duloksetyna działają poprzez zmianę chemii mózgu, dzięki czemu poziom bólu jest kontrolowany. Jeden lek, pregabalina, blokuje komórki nerwowe odpowiedzialne za przenoszenie bólu.

Leki nasenne: Różne leki dostępne bez recepty i na receptę mogą być zalecane w leczeniu problemów ze snem związanych z fibromialgią.

Leki przeciwdepresyjne: W niektórych przypadkach leki przeciwdepresyjne mogą pomóc w zmniejszeniu lęku, depresji i problemów ze snem spowodowanych fibromialgią.

Z powodu powszechnego bólu niektóre osoby z fibromialgią mogą uzależnić się od pewnych rodzajów leków przeciwbólowych. Lekarze zwykle nie przepisują narkotycznych leków przeciwbólowych z powodu tej możliwości uzależnienia.

Porady na temat samopomocy i domowe środki zaradcze

Oprócz leków, dodatkowe leczenie może pomóc niektórym osobom z fibromialgią. Na przykład, terapia masażu, akupunktura i joga mogą być pomocne w radzeniu sobie z objawami.

Istnieje także szereg rzeczy, które osoba z fibromialgią może zrobić w domu, aby poradzić sobie z objawami. Obejmują one:

Ćwiczenie: Według National Fibromyalgia Association, ćwiczenia są zwykle zalecane dla osób, które cierpią na tę chorobę.Formy ćwiczeń aerobowych, takich jak chodzenie, pływanie i jazda na rowerze, mogą złagodzić objawy. Ważne jest, aby zacząć powoli i stopniowo zwiększać aktywność fizyczną zgodnie z tolerancją.

Starsi ludzie robią medytację

Opracowanie harmonogramu snu i praktyka dobrych nawyków związanych ze snem: Chodzenie do łóżka o tej samej porze każdej nocy i budzenie o tej samej porze rano jest pomocne w opracowywaniu schematu snu. Zaleca się również unikanie kofeiny w czasie snu.

Znalezienie czasu na relaks: przydatne jest znalezienie sposobów na relaks i odpoczynek każdego dnia. Głębokie oddychanie, medytacja lub joga mogą być korzystne. Relaks może poprawić nastrój, zmniejszyć zmęczenie i zmniejszyć ból.

Uzyskiwanie wsparcia: Radzenie sobie z długoterminowym stanem zdrowia nie jest łatwe. Pomocne może być przyjęcie pomocy od rodziny i przyjaciół oraz uzyskanie profesjonalnego wsparcia od doradcy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Grupy wsparcia są również dostępne za pośrednictwem organizacji, takich jak National Fibromyalgia Association.

Like this post? Please share to your friends: