Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zakleszczony palec a złamany palec: Co wiedzieć

Zacięty palec jest częstym urazem, który może powodować ból, obrzęk i trudności z poruszaniem palca.

Zakleszczony palec jest najczęściej spowodowany urazem stawu w środku palca, gdzie zgina się na pół. To połączenie nazywa się proksymalnym stawem międzypaliczkowym (PIP).

Małe więzadła zwane więzadłami pobocznymi podtrzymują staw PIP. Zakleszczony palec może wystąpić wtedy, gdy te więzadła są nadmiernie rozciągnięte lub napięte.

To uszkodzenie może się zdarzyć, gdy ręce pochłoną zbyt dużą siłę, na przykład gdy ktoś złapie piłkę podczas uprawiania sportu.

Zakleszczony palec może być niewygodny, ale zwykle nie stanowi poważnego urazu. W domu i zabiegi medyczne mogą pomóc palcem leczyć bez powikłań.

Objawy

Osoba z zakleszczonymi palcami od urazu trzymając rękę w bólu.

Zakleszczony palec powoduje obrzęk, trudności w poruszaniu palcem i ból. Czas trwania obrzęku zależy od stopnia ciężkości urazu.

Inne oznaki zakleszczenia palca to:

 • ból, ale zwykle nie ciężki
 • sztywność
 • słabość lub trudności z przytrzymaniem przedmiotu
 • zaczerwienienie i obrzęk

Przyczyny

Zakleszczone palce są powszechnym urazem sportowym, zwłaszcza w sporcie, w którym ręka pochłania uderzenie piłki, takie jak koszykówka, baseball i siatkówka.

Zakleszczony palec pojawia się, gdy czubek palca osoby naciska mocno na dłoń. To działanie może spowodować, że więzadła w palcu osoby zostaną nadmiernie rozciągnięte lub napięte.

Inne potencjalne przyczyny to:

 • zamykanie szuflady lub drzwi na palcu
 • zranienia palca na kierownicy podczas wypadku samochodowego
 • odkładając rękę, by złamać upadek

Każde działanie, które powoduje dodatkowe obciążenie złącza PIP, może spowodować zacięcie palca.

Zakleszczony palec kontra złamany palec

Złamany palec w gipsie

Połamany palec powoduje silny ból i obrzęk, który utrzymuje się przez wiele godzin lub nawet dni. Zakleszczony palec jest bolesny, ale zwykle nie jest ciężki.

Lekarz może zwykle odróżnić zakleszczony palec od złamanego palca na podstawie oględzin.

Połamany palec może mieć kość widocznie wystającą ze skóry lub wystającą w kierunku skóry. Osoba może usłyszeć trzaskanie lub trzaskanie palcami, jeśli mają złamany palec.

Lekarz poprosi także osobę, aby spróbowała przesunąć palec. Zakleszczony palec zwykle ma pewien zakres ruchu, ale jeśli dana osoba ma złamany palec, prawie nie będzie w stanie jej poruszyć.

Jeśli nadal nie jest jasne, czy palec jest zakleszczony, czy złamany, lekarz może wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby potwierdzić diagnozę.

Leczenie

Lekarze często leczą zakleszczony palec za pomocą szyny, która jest klamrą, która utrzymuje palec prosto i stabilnie, podczas gdy uszkodzone więzadła goją się.

Inną opcją jest klepanie lub pakowanie kumplem, gdzie ranny palec jest bezpiecznie przyklejony do nie uszkodzonego palca w celu wsparcia. Owijanie towarzysza pomaga ustabilizować zraniony palec.

W przypadku zaciętych palców, znanych jako PRICE, stosowane jest leczenie domowe. To znaczy:

 • P służy do ochrony. Noszenie szyny lub osłony kumpla może pomóc w zmniejszeniu podatności palca na obrażenia.
 • R jest dla odpoczynku. Odpoczynek i unikanie używania ręki w jak największym stopniu będą chronić palec.
 • Jestem dla lodu. Nałożenie pokrytej tkaniną pokrywy lodowej na zraniony palec może pomóc zmniejszyć stan zapalny i zaczerwienienie. Trzymaj lód na palcu przez 10-15 minut na raz.
 • C służy do kompresji. Szynowanie lub owijanie palcem może pomóc zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć gojenie. Nie należy jednak mocować palca tak mocno, aby wpływał na krążenie.
 • E służy do elewacji. Oparcie dłoni na poduszce, w której łokieć jest niższy niż dłoń, może zmniejszyć obrzęk i ból.

Przyjmowanie bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak acetaminofen i ibuprofen, może również pomóc w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego.

Kiedy iść do lekarza

Lekarz patrząc na strony pacjentów, dłoni i nadgarstka.

Jeśli ktoś zraniłby palec i wydaje się krzywy, nie powinien próbować wyprostować go sam. Zamiast tego powinni zobaczyć się z lekarzem w celu zbadania i leczenia urazu.

Osoba powinna natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli palec zacznie odczuwać odrętwienie i stanie się biały lub bardzo blady. Są to oznaki, że nie ma wystarczającej ilości krwi płynącej do tego obszaru.

Osoba powinna zobaczyć się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, gdy:

 • palec wydaje się zdeformowany lub krzywy
 • rozwijają gorączkę po kontuzji
 • palec staje się znacznie obrzęknięty
 • palec zaczyna boleć bardziej, zamiast mniej z czasem
 • osoba nie może w pełni wyprostować palca

Jeśli objawy choroby u pacjenta będą się nasilać, a nie lepiej, powinny skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub lekarzem specjalizującym się w systemie szkieletowym zwanym ortopedą. Niektórzy ortopedzi oferują przychodnie w klinikach w celu oceny urazów związanych ze sportem.

Perspektywy

Nieleczony palec może prowadzić do powikłań, w tym do przedłużającej się sztywności lub trudności z wyprostowaniem palca.

Gdy staw będzie miał czas na wyleczenie, lekarz może zalecić ćwiczenia zmniejszające sztywność stawu. Może to obejmować ściskanie piłki do ćwiczeń lub rozciąganie palców w wannie z ciepłą wodą.

Przy zachowaniu należytej staranności, zakleszczony palec odzyska zarówno siłę, jak i elastyczność przed urazem.

Like this post? Please share to your friends: