Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wirusowe zapalenie wątroby typu C związane ze zwiększonym ryzykiem raka wątroby, innych nowotworów

Naukowcy od dawna wiedzą, że pacjenci z wirusowym zapaleniem wątroby typu C są narażeni na zwiększone ryzyko zachorowania na raka wątroby. Jednak nowe badanie zaprezentowane niedawno w Europejskim Stowarzyszeniu Badań nad 50. Międzynarodowym Kongresem Wątroby w Wiedniu w Wiedniu stwierdza, że ​​wirusowe zapalenie wątroby typu C może również zwiększać ryzyko rozwoju innych nowotworów.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest schorzeniem charakteryzującym się stanem zapalnym wątroby, spowodowanym zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Szacuje się, że w USA około 3,2 miliona ludzi ma przewlekły HCV, chociaż 70-80% z nich nie jest świadomych, że są zarażeni, ponieważ stan ten może nie objawiać żadnych objawów.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt z krwią zakażonej osoby. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), większość osób zakaża się HCV, dzieląc się igłami lub innym sprzętem do iniekcji narkotyków.

Chociaż rzadziej występuje, HCV może również rozprzestrzeniać się poprzez kontakt seksualny z osobą zakażoną, dzieląc się przedmiotami opieki osobistej – takimi jak szczoteczki do zębów i brzytwy – które mogły wejść w kontakt z krwią zakażonej osoby lub urodzić się matce z Wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Wiadomo, że zakażenie HCV może zwiększać ryzyko zachorowania na raka wątroby. CDC stwierdza, że ​​1-5 na 100 osób z HCV umiera z powodu marskości wątroby (bliznowacenie tkanki wątroby) lub raka wątroby.

Ale w jaki sposób wirusowe zapalenie wątroby typu C wpływa na ryzyko rozwoju innych nowotworów? Dr Lisa Nyberg i koledzy z Kaiser Permanente Southern California (KPSC) postanowili zbadać sprawę.

Ryzyko wystąpienia raka jest dwa razy większe u pacjentów z HCV po wykluczeniu raka wątroby

W toku badań dr Nyberg i współpracownicy oceniali wszystkie rozpoznania raka, które wystąpiły w KPSC wśród pacjentów z HCV i nie-HCV w wieku 18 lat i starszych w latach 2008-2012.

Naukowcy odkryli, że w porównaniu z pacjentami bez HCV pacjenci z HCV są nie tylko bardziej narażeni na raka wątroby, ale także na inne nowotwory, w tym na chłoniaka nieziarniczego i prostaty oraz na raka nerki.

Zespół zidentyfikował 2213 diagnoz raka u pacjentów z HCV podczas 5-letniego okresu badania. W przypadku wyłączenia raka wątroby zachowano 1654 diagnozy raka. Wśród pacjentów bez HCV zidentyfikowano 84 419 rozpoznań nowotworowych, z czego 83 795 rozpoznało raka po wykluczeniu raka wątroby.

Opierając się na ich odkryciach, naukowcy obliczyli, że pacjenci z HCV byli 2,5 razy bardziej prawdopodobni niż pacjenci nie-HCV, u których zdiagnozowano raka, w tym raka wątroby. Gdy wykluczono raka wątroby, ryzyko raka było prawie dwukrotnie wyższe u pacjentów z HCV, wynika z badań.

Komentując swoje odkrycia, dr Nyberg mówi:

„Wyniki sugerują, że częstość występowania nowotworów jest zwiększona w kohorcie pacjentów z zapaleniem wątroby typu C w porównaniu z pacjentami bez zapalenia wątroby typu C, zarówno włączającymi, jak i wykluczającymi nowotwory.Obady te z pewnością wskazują na sugestię, że zapalenie wątroby typu C może być związane ze zwiększonym ryzykiem raka . „

Dr Nyberg dodaje, że odkrycia te należy interpretować ostrożnie, ponieważ wyniki badań zostały zmodyfikowane, gdy naukowcy wyjaśnili pewne czynniki zakłócające, takie jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, otyłość i cukrzyca.

Mimo to zespół wierzy, że ich odkrycia uzasadniają dalsze badanie związku między zapaleniem wątroby typu C a ryzykiem zachorowania na raka.

„Dane te uzupełniają bank dowodowy łączący zapalenie wątroby typu C ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka” – mówi dr Laurent Castera, wicedyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Wątrobą. „Podkreśla, że ​​wciąż jest wiele do zrobienia aby w pełni zrozumieć tę złożoną i wyniszczającą chorobę. „

W listopadzie 2014 r. Opublikowano wyniki badań, w których opublikowano szczegółowe opracowanie szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, która okazała się obiecująca w fazie klinicznej.

Like this post? Please share to your friends: