Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zaćmie można leczyć za pomocą kropli do oczu zamiast zabiegu chirurgicznego

Zaćma, główna przyczyna ślepoty u ludzi, może kiedyś leczyć się kroplami ocznymi w chirurgii.

starszy oko]

W czasopiśmie, badanie przeprowadzone przez University of California-San Diego (UCSD) pokazuje, w jaki sposób roztwór zawierający naturalny steroid, który można podawać za pomocą kropli do oczu, zmniejsza śmiertelność u psów.

Soczewki w naszych oczach są wykonane głównie z białek krystalicznych, które mają dwie zadania do wykonania – pozwalają nam zmienić ostrość i utrzymują soczewkę w czystości. Nikt nie wie dokładnie, jak to robią.

Zaćma jest stanem, który rozwija się, gdy delikatna struktura białek krystalicznych zostaje przerwana i zaczynają tworzyć grudki i powodują mętnienie soczewki.

Obiektyw jest również bogaty w cząsteczkę o nazwie lanosterol, która jest niezbędnym elementem budulcowym wielu ważnych steroidów w ciele. Lanosterol jest syntetyzowany przez enzym o nazwie lanosterolsynthase.

Naukowcy zaczęli badać lanosterol, ponieważ odkryli, że dzieci z postacią zaćmy mają tę samą mutację genu, która blokuje terapię lanosterolową.

Mieli przeczucie, że być może w normalnych oczach, w których soczewki są wzbogacone lanosterolem, powstrzymuje to tworzenie się białek powodujących katarakty.

Lanosterol zmniejszał zbrylanie w białkach tworzących zaćmę

Naukowcy przeprowadzili trzy zestawy eksperymentów, zaczynając od komórek laboratoryjnych i przechodząc do zwierząt.

Po pierwsze, w ludzkich komórkach soczewki zespół foundlanosterolu zmniejszył zbrylanie w białkach tworzących zaćmę. Następnie okazało się, że leczenie za pomocą zmniejszonej zaćmy lanosterolem i zwiększoną inrabbitą soczewki.

Szybkie fakty dotyczące zaćmy

  • Zaćmienie stanowi 51% światowego ślepoty
  • Większość zaćmy rozwija się w późniejszym życiu
  • Czynniki ryzyka obejmują zbyt dużo słońca, cukrzycę, tytoń i alkohol.

Dowiedz się więcej o zaćmie

I wreszcie, kiedy testowali roztwór lanosterolu – zarówno w postaci iniekcji, jak i kropli do oka – psów z zaćmą, mieli ten sam efekt w zmniejszaniu zbijania się białek, jak w ludzkich soczewkach i soczewkach królików: zaćma zmniejszona i przezroczystość soczewki ulepszony.

Naukowcy podsumowują:

„Nasze badanie identyfikuje lanosterol jako kluczową cząsteczkę w zapobieganiu agregacji białek soczewki i wskazuje na nowatorską strategię zapobiegania i leczenia zaćmy”.

Gdyby lanosterol w postaci kropli do oczu okazał się skutecznym lekiem na zaćmę nieludzką, mógłby być zmiennikiem gry.

Obecnie jedynym sposobem leczenia zaćmy jest operacja. Ale nie jest to opcja dostępna dla wszystkich. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w wielu krajach istnieją bariery, które uniemożliwiają pacjentom dostęp do operacji, a więc katarakta pozostaje główną przyczyną ślepoty.

Nowe badanie jest następstwem kolejnej, niedawnej historii sukcesu opisywanej gdzie indziej, po otrzymaniu wszczepionego oka bionicznego, 80-letni mężczyzna ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem odzyskał pewną funkcję wzrokową.

Like this post? Please share to your friends: