Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wysokie poziomy oksytocyny powodują nadwrażliwość na emocje innych osób

Oksytocyna jest powszechnie określana jako „hormon miłości”. Odgrywa znaczącą rolę w wiązaniach społecznych, a ostatnie badania wykazały, że hormon może pomóc osobom z autyzmem i schizofrenią w lepszym współdziałaniu z innymi. Jednak nowe badania sugerują, że u zdrowych młodych dorosłych zbyt duża ilość oksytocyny może powodować nadwrażliwość na emocje innych.

Jest to zgodne z niedawno opublikowanym badaniem w czasopiśmie.

Naukowcy z Uniwersytetu Concordia w Kanadzie, pod kierownictwem Christophera Cardoso, zatrudnili 82 zdrowych dorosłych, którzy nie mieli oznak autyzmu, schizofrenii ani żadnych związanych z nią chorób.

Połowa uczestników była zobowiązana do samodzielnego podania 24 jm dawki donosowej oksytocyny, podczas gdy pozostali badani otrzymali placebo.

Następnie uczestnicy zostali poproszeni o przeprowadzenie testu dokładności identyfikacji emocjonalnej. To wymagało od nich porównania różnych wyrazów twarzy, które wykazywały różne stany emocjonalne.

Oksytocyna może wywoływać szkodliwą nadwrażliwość emocjonalną

Naukowcy twierdzą, że nie byli zaskoczeni tym, że uczestnicy, którzy wzięli oksytocynę, zauważyli większą intensywność emocji na twarzach, w porównaniu z pacjentami, którzy zażyli placebo.

Według śledczych, niektórzy psychologowie przepisują oksytocyny bez nazwy dla pacjentów cierpiących na łagodne problemy społeczne, takie jak lęk przed rozmową o pracę.

Ale Cardoso mówi, że ich odkrycia sugerują, że może to stwarzać inne problemy dla pacjenta:

„Wielu psychologów początkowo uważało, że oksytocyna może być łatwa w pokonaniu tych zmartwień.

Nasze badania dowodzą, że hormon ten zwiększa wrodzone zdolności rozumowania społecznego, czego skutkiem jest nadmierna wrażliwość emocjonalna, która może być szkodliwa dla tych, którzy nie mają poważnych niedociągnięć społecznych „.

Na przykład, Cardoso mówi, że jeśli menedżer w pracy skrzywi się, ponieważ siedzi w niewygodnym fotelu, osoba o podwyższonych poziomach oksytocyny może myśleć, że menedżer negatywnie reaguje na to, co mówią, co może potencjalnie powodować problemy w miejscu pracy .

„Dlatego ostrzegamy przed podawaniem oksytocyny ludziom, którzy naprawdę jej nie potrzebują” – dodaje Cardoso.

Film z Cardoso wyjaśniający związek między oksytocyną a wrażliwością emocjonalną jest pokazany poniżej:

Naukowcy zauważają, że oksytocyna przynosi korzyści tym, którzy mają poważne problemy społeczne. Ostatnie badania sugerują, że hormon może aktywować społeczne regiony mózgu u dzieci z autyzmem.

Ale Cardoso ostrzega, że ​​dla niektórych osób, korzyści społeczne, jakie daje oksytocyna „mogą być zwalczane przez niezamierzone negatywne konsekwencje, takie jak bycie zbyt wrażliwym na sygnały emocjonalne w życiu codziennym.”

W ubiegłym roku doniesiono o badaniu sugerującym, że oksytocyna stymulowała ośrodek nagrody w mózgu mężczyzn, co naukowcy twierdzą, że zwiększają atrakcyjność partnera i wzmacniają monogamię.

Like this post? Please share to your friends: