Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Picie większej ilości kawy może powstrzymać stwardnienie rozsiane

Jeśli próbujesz zmniejszyć ilość twoich sześciu filiżanek kawy dziennie, pomyśl jeszcze raz. Opublikowane wyniki badań wskazują, że działanie neuroprotekcyjne i przeciwzapalne kofeiny może zmniejszać ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego.

[Kawa]

National Institute of Neurological Diseases and Stroke (NINDS) opisuje stwardnienie rozsiane (MS) jako „nieprzewidywalną chorobę ośrodkowego układu nerwowego”, której objawy mogą być dość łagodne, a nawet niszczycielskie. MS zaburza komunikację między mózgiem a resztą ciała.

Kawa zawiera ponad 1000 związków biologicznie czynnych, w tym stymulant ośrodkowego układu nerwowego (OUN), kofeinę. Neuroprotekcyjne właściwości kofeiny mogą hamować wytwarzanie związków chemicznych biorących udział w odpowiedzi zapalnej.

Wcześniejsze badania wiązały się z wysokim spożyciem kawy z mniejszą częstością chorób sercowo-naczyniowych (CVD), udaru i cukrzycy typu 2. W zwierzęcych modelach choroby Alzheimera kofeina pomaga chronić przed przenikaniem bariery krew-mózg.

Dwa reprezentatywne badania populacyjne dostarczyły danych do bieżących badań.

Dr Anna Hedström, z Instytutu Medycyny Środowiskowej, Karolinska Institutet w Sztokholmie, Szwecja, i współpracownicy porównali 1620 szwedzkich dorosłych ze stwardnieniem rozsianym z 2.788 zdrowymi podmiotami, dopasowanymi dla wieku i płci.

W USA zespoły z Johns Hopkins University w Baltimore, MD, University of California-Berkeley i Kaiser Permanente Division of Research w Oakland, Kalifornia, porównały 1 159 osób ze stwardnieniem rozsianym z 1172 zdrowymi uczestnikami.

Sześć filiżanek dziennie wiąże się z 31% niższym ryzykiem SM

W obu badaniach uczestnicy dostarczyli informacje o piciu kawy.

Szwedzcy uczestnicy określili ilościowo swoje codzienne spożycie w filiżankach w różnym wieku, od 15 do 19 lat, aż do ukończenia 40 lat.

W badaniu przeprowadzonym w USA uczestnicy podali informacje na temat ich maksymalnego dziennego spożycia. Ci, którzy wypili jedną lub więcej filiżanek, również pamiętali, w jakim wieku zaczęli regularnie pić kawę.

Szybkie fakty o stwardnieniu rozsianym

  • Około 400 000 osób żyje w Stanach Zjednoczonych ze stwardnieniem rozsianym
  • Każdego roku występuje około 10 000 nowych rozpoznań
  • MS najczęściej dotyka białych ludzi, a kobiety są bardziej podatne niż mężczyźni.

Dowiedz się więcej o MS

Naukowcy oszacowali zużycie kawy przed wystąpieniem objawów u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i porównali wyniki z wynikami zdrowych grup.

U każdego, kto wypijał mniej filiżanek kawy każdego dnia w obu badaniach, było konsekwentnie wyższe ryzyko SM, nawet po uwzględnieniu czynników takich jak palenie i waga w okresie dojrzewania.

W badaniu szwedzkim spożycie kawy korelowało z niższym ryzykiem SM zarówno w momencie pojawienia się objawów, jak i przed upływem 5-10 lat. Osoby spożywające codziennie ponad sześć filiżanek (900 ml +) miały o 28-30% mniejsze ryzyko.

Badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało 26-31% zmniejszenie ryzyka wśród osób, które wypijały ponad 948 ml dziennie co najmniej 5 lat przed i na początku objawów, w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie pili kawy.

Wyniki wskazują, że im więcej osób spożywa kawę, tym mniejsze ryzyko wystąpienia SM.

Autorzy ostrzegają, że związku przyczynowego nie można potwierdzić, ponieważ było to badanie obserwacyjne.

„Rola kawy gwarantuje dalsze dochodzenie”

Ograniczenia obejmują możliwość, że pacjenci ze stwardnieniem rozsianym zmieniali swoje spożycie kawy w pewnym momencie pomiędzy otrzymaniem diagnozy a podaniem informacji, potencjalnie wpływając na wyniki. Uczestnicy mogli również nie pamiętać dokładnie o zużyciu kawy.

Efekty mogą być również spowodowane innym składnikiem chemicznym kawy niż kofeiną. Zespół wzywa do dalszych badań.

Ich odkrycia potwierdzają wyniki wcześniejszych badań na zwierzętach dotyczących SM, a także potwierdzają istniejące dowody na to, że kofeina chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

W powiązanym artykule redakcyjnym dr Elaine Kingwell i dr José Maria Andreas Wijnands z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie wskazują na niespójności w poprzednich badaniach, ale wyrażają nadzieję, że lepsze zrozumienie MS etiologia może prowadzić do nowych terapii SM.

Piszą:

„Chociaż należy wykazać, że picie kawy może zapobiec rozwojowi SM, wyniki tych dokładnych analiz dodają coraz więcej dowodów na korzystny wpływ kawy na zdrowie. […] Rola kawy w rozwoju MS wyraźnie gwarantuje dalsze dochodzenie, podobnie jak mechanizmy, które leżą u podstaw tego związku „.

Naukowcy zauważają, że o ile ustalenia nie potwierdzają, że picie kawy może zapobiegać stwardnieniu rozsianemu, dodają one do rosnących dowodów, że kawa może być dobra dla zdrowia.

W styczniu poinformowano o wynikach sugerujących, że przeszczep komórek macierzystych może pomóc osobom ze stwardnieniem rozsianym.

Like this post? Please share to your friends: