Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Powiększony gruczoł krokowy: nowa procedura daje nadzieję na ograniczenie nocnego budzenia się

Nowe badania sugerują, że technika blokująca przepływ krwi do prostaty jest obiecująca w leczeniu powiększenia prostaty. Analiza mężczyzn z powiększonymi gruczołami krokowymi i dolnymi objawami dolnych dróg moczowych poddanych zabiegowi wykazała, że ​​wielu z nich doświadczyło zmniejszenia nocnych wizyt w łazience.

Mężczyzna obudzony w łóżku w nocy

Badanie dotyczące embolizacji tętnicy prostaty (PAE) i jego skuteczności w zmniejszaniu oddawania moczu – wstawanie w nocy z powodu potrzeby oddawania moczu – zostało przedstawione na spotkaniu Towarzystwa Radiologii Interdyscyplinarnej (SIR2016) w Vancouver, Kanada, 2-7 kwietnia 2016 r.

Główny naukowiec, dr Sandeep Bagla, interwencyjny radiolog z Vascular Institute of Virginia, mówi, że brak pełnego snu z powodu budzenia się w nocy z pilną potrzebą odwiedzenia łazienki może znacząco wpłynąć na jakość życia i wyjaśnia:

„Dla wielu mężczyzn przyczyną ich dyskomfortu jest powiększenie prostaty, a wyniki te pokazują, że mężczyźni mogą żyć normalnie, gdy przeszli przez PAE, aby zająć się tym stanem.”

Ponad połowa mężczyzn powyżej 50 roku życia ma łagodny rozrost prostaty (BPH) lub powiększony gruczoł krokowy. Nadmierny wzrost komórek powoduje obrzęk i ściśnięcie cewki moczowej, którą otacza. To zakłóca przepływ moczu. W bardzo ciężkich przypadkach dotknięci mężczyźni nie mogą w ogóle oddawać moczu.

BPH nie zagraża życiu, ale powoduje nieprzyjemne, a czasem nasilające się objawy, takie jak słaby przepływ moczu, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza i częste oddawanie moczu w nocy. Nieleczony stan może prowadzić do kamieni pęcherza, słabej funkcji nerek i infekcji.

Co to jest PAE?

PAE jest stosunkowo nowym zabiegiem radiologii zabiegowej dla BPH. To nie jest tak inwazyjne jak inne zabiegi, które wykorzystują chirurgię; zwykle wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, umożliwiając wielu mężczyznom powrót do domu tego samego dnia.

Leczenie polega na wprowadzeniu cewnika do tętnicy udowej i poprowadzeniu go do tętnicy prostaty po obu stronach powiększonego gruczołu. Cewnik dostarcza małe plastikowe kule do tętnicy, aby zablokować przepływ krwi, powodując kurczenie się prostaty.

Dr Bagla twierdzi, że interwencyjni radiologowie są prawdopodobnie najlepszymi specjalistami do wykonywania PAE, ponieważ wiedzą oni o tętnicach, używaniu mikrokatolików i mają doświadczenie w przeprowadzaniu innych rodzajów embolizacji.

PAE nie jest jeszcze zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA), ale agencja współpracuje z radiologami interwencyjnymi i uważa się, że technika ta może stać się częścią standardowej opieki w leczeniu BPH w ciągu najbliższych 5 lat.

PAE zmniejszyło objawy z moczem i poprawiło jakość życia

W badaniu retrospektywnym zespół przeanalizował dane dotyczące 68 mężczyzn z BHP i dolnych objawów dolnych dróg moczowych, którzy przeszli PAE.

Przed rozpoczęciem leczenia mężczyźni wypełniali indeks objawów o nasileniu objawów moczowych, z ocenami od 0, bez objawów do 35, w przypadku bardzo ciężkich objawów. Przeprowadzili również ankiety dotyczące jakości życia i zapytano, jak często muszą oddawać mocz w nocy.

Przed leczeniem PAE średni wskaźnik objawów u pacjentów wynosił 23,9, średni wynik jakości życia wynosił 4,8, a średnia liczba razy obudzonych w nocy do oddania moczu wynosiła 3,3.

Czterdziestu sześciu mężczyzn zostało złapanych 1 miesiąc po leczeniu, a 38 mężczyzn po 3 miesiącach, w których to punktach ponownie wypełnili kwestionariusze.

Wyniki po 1 miesiącu po leczeniu wykazały zmniejszenie nocnego budzenia się do oddania moczu, przy czym 25 z 46 (54,4%) zgłosiło bezwzględną redukcję 0,85 epizodów na noc.

Ponadto, 46 ​​pacjentów wykazało średnią 10-punktową redukcję wskaźnika ciężkości objawów, a ich jakość życia wzrosła o 2,1, co sugeruje, że ich objawy w moczu były mniej uciążliwe i doświadczali lepszej jakości życia.

Wyniki po 3 miesiącach po leczeniu wykazały dalsze zmniejszenie nocnego budzenia się do oddania moczu, ze średnią redukcją 1,4 epizodów na noc. I nastąpiło 13,4 zmniejszenie wskaźników nasilenia objawów i 2,8 poprawa wyników jakości życia.

Naukowcy wywnioskowali, że te ulepszenia stawiają PAE na równi z procedurami chirurgicznymi, takimi jak TURP i PVP, z których oba wykazują większe powikłania niż PAE.

TURP (przezcewkowa resekcja prostaty) obejmuje przejście przez cewkę moczową w celu odcięcia odcinków gruczołu krokowego. PVP (fotoselektywna waporyzacja prostaty) również przechodzi przez cewkę moczową i wykorzystuje laser do wypalenia tkanki gruczołu krokowego.

Dr Bagla mówi, że wielu pacjentów z PAE mówi mu, że brak snu powoduje straty i nie trzeba iść do łazienki, tak często w nocy poprawił ich codzienne życie na wiele sposobów, w tym wydajność pracy. Dodaje:

„Anegdotycznie pacjenci wykazujący oznaki poprawy jakości życia 3 miesiące po leczeniu wydają się kontynuować swoje postępy 2 lub 3 lata po przejściu przez PAE.”

Jednakże, ostrzega, że ​​podczas gdy to badanie pokazuje, że PAE zmniejsza nocne pobudzenie do oddawania moczu mężczyznom z BPH i dolnymi objawami dolnych dróg moczowych, może nie całkowicie wyeliminować objaw. Nalega, by pacjenci rozmawiali ze swoimi pracownikami służby zdrowia, aby ustalić, czego jeszcze mogą potrzebować.

Inne badania sugerują również, że programy PAE obiecują leczenie rozszerzonej prostaty. To, co teraz jest potrzebne, mówią badacze, są bardziej wysokiej jakości badaniami klinicznymi, które śledzą większe grupy w dłuższym okresie i porównują PAE z technikami chirurgicznymi.

Tymczasem dowiedzieliśmy się, że inne badanie zaprezentowane na niedawnym spotkaniu urologii sugeruje, że badania na niekodujące cząsteczki RNA w moczu mężczyzny mogą być dokładniejszym i niezawodnym sposobem wykrywania raka gruczołu krokowego niż przy użyciu obecnych biomarkerów, takich jak PSA i PCA3.

Like this post? Please share to your friends: