Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko o chorobie zwyrodnieniowej dysku

Choroba zwyrodnieniowa dysku jest stanem związanym z wiekiem, który ma miejsce, gdy jedna lub więcej dysków między kręgami kręgosłupa ulega pogorszeniu lub rozpada się, co prowadzi do bólu.

Może wystąpić osłabienie, drętwienie i ból, który promieniuje w dół nogi.

Pomimo swojej nazwy choroba zwyrodnieniowa dysku nie jest chorobą, ale jest naturalnym zjawiskiem towarzyszącym procesowi starzenia.

Gumowe krążki między kręgami normalnie pozwalają na zginanie i zginanie grzbietu, jak amortyzatory. Z czasem stają się zużyte i nie zapewniają już takiej ochrony jak wcześniej.

Leczenie

Choroba zwyrodnieniowa dysku.

Leczenie może obejmować terapię zajęciową, fizykoterapię lub oba rodzaje ćwiczeń, specjalne ćwiczenia, leki, utratę wagi i zabiegi chirurgiczne.

Opcje medyczne obejmują wstrzykiwanie stawów obok uszkodzonego krążka za pomocą sterydów i miejscowego znieczulenia. Nazywane są one zastrzykami stawowymi. Mogą zapewnić skuteczną ulgę w bólu.

Fizyczna rizotomia to prąd o częstotliwości radiowej, który niweluje nerwy w okolicy stawu, zapobiegając przekazywaniu sygnałów bólowych do mózgu. Pacjenci, którzy dobrze reagują na zastrzyki stawowe, mogą z nich skorzystać. Ulga w bólu może trwać dłużej niż rok.

Intralukacyjna elektroporowa annuloplastyka (IDET) polega na wprowadzeniu cewnika do krążka i jego ogrzaniu. Wydaje się to zmniejszać ból, prawdopodobnie powodując skurcz kolagenu, tak aby naprawiał uszkodzenia na dysku. Dokładny mechanizm pozostaje niejasny.

Leki zawierają leki przeciwbólowe, takie jak Tylenol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen. Można także przepisać steroidy i środki rozluźniające mięśnie.

Niektóre pozycje mogą pomóc złagodzić objawy. Przykładowo, klękanie lub rozkładanie może być mniej bolesne niż siedzenie.

Gorset lub klamra mogą wspierać plecy.

Objawy

Zwyrodnienie dysku może nie powodować żadnych objawów lub ból może być tak intensywny, że osoba nie może kontynuować codziennych czynności.

Stan zaczyna się od uszkodzenia kręgosłupa, ale z czasem objawy mogą wpływać na inne części ciała. Objawy zwykle nasilają się z wiekiem.

Dyskomfort może wahać się od łagodnego do ciężkiego i osłabiać. Może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów, z bólem i sztywnością w plecach.

Najczęstszym wczesnym objawem jest zwykle ból i osłabienie w plecach, które promieniuje na inny obszar.

Jeśli uszkodzenie jest w dolnej części pleców lub kręgosłupa lędźwiowego, dyskomfort może promieniować na pośladki i uda. Może również występować mrowienie, drętwienie lub oboje w nogach lub stopach.

Jeśli uszkodzenie dotyczy obszaru szyi lub kręgosłupa szyjnego, ból może rozprzestrzenić się na ramię, ramię i dłoń.

Może również występować niestabilność kręgosłupa, prowadząca do skurczów mięśni w dolnej części pleców lub szyi, ponieważ ciało próbuje ustabilizować kręgosłup. To może być bolesne.

Osoba może doświadczać zaostrzeń intensywnego bólu.

Ból może być gorszy podczas siedzenia, zginania, podnoszenia lub skręcania. Chodzenie, leżenie i zmiana pozycji mogą pomóc w jej złagodzeniu.

Przyczyny

Dyski międzykręgowe, znane również jako międzykręgowe fibrocartilage lub dyski kręgosłupa, zapewniają wyściółkę między kręgami kręgosłupa. Mają elastyczną strukturę, wykonaną z tkanki włóknisto-chrząstkowej.

Zewnętrzna część dysku jest znana jako pierścienie włókniste. Jest twardy i włóknisty, składa się z kilku zachodzących na siebie warstw.

Wewnętrznym rdzeniem dysku jest jądro miażdżyste. Jest miękki i galaretowaty.

Dyski międzykręgowe amortyzują stres, gdy kręgosłup porusza się lub nosi ciężar. Pomagają również kręgosłupa się wygiąć.

W miarę starzenia się ludzi, powtarzające się codzienne obciążenia kręgosłupa i sporadyczne obrażenia, w tym drobne, niezauważone, mogą uszkodzić dyski z tyłu.

Zmiany zawierają:

 • Utrata płynu: krążki międzykręgowe zdrowego, młodego dorosłego składają się w 90% z płynu. Wraz z wiekiem zawartość płynu zmniejsza się, powodując, że krążek staje się cieńszy. Odległość między kręgami zmniejsza się, a staje się mniej skuteczna jako poduszka lub amortyzator.
 • Struktura płyty: W zewnętrznej warstwie dysku powstają bardzo małe pęknięcia lub pęknięcia. Miękki i galaretowaty materiał w wewnętrznej części może przedostać się przez pęknięcia lub łzy, powodując wybrzuszenie lub pęknięcie dysku. Dysk może się rozbić na fragmenty.

Kiedy kręgi mają mniejszy odstęp między nimi, kręgosłup staje się mniej stabilny.

Aby to zrekompensować, ciało buduje osteofity lub kościste wyrostki, małe kościste projekcje, które rozwijają się wzdłuż krawędzi kości. Te projekcje mogą naciskać na rdzeń kręgowy lub korzeń nerwu rdzeniowego. Mogą osłabić działanie nerwów i powodować ból.

Inne problemy to:

 • rozpad tkanki chrzęstnej, tkanki wypełniającej stawy
 • wybrzuszony dysk, znany jako przepuklina dysku
 • zwężenie kanału kręgowego lub zwężenie kręgosłupa

Zmiany te mogą wpływać na nerwy, prowadząc do bólu, osłabienia i drętwienia.

Czynniki ryzyka

Wiek jest największym czynnikiem ryzyka, ale niektóre inne czynniki mogą przyspieszyć proces degeneracji.

Obejmują one:

 • otyłość
 • uciążliwa praca fizyczna
 • palenie tytoniu
 • ostry lub nagły uraz, taki jak upadek

Ból z powodu zwyrodnieniowego dysku może rozpocząć się, gdy poważne lub niewielkie obrażenia prowadzą do nagłego i nieoczekiwanego bólu pleców, lub mogą objawiać się jako lekki ból pleców, który pogarsza się z czasem.

Diagnoza

Lekarz zapyta o objawy, kiedy i gdzie pojawia się ból, czy występuje mrowienie lub drętwienie i które sytuacje powodują największy ból. Będą również pytać o upadki, obrażenia lub wypadki.

Fizyczne badanie może ocenić dla:

 • Siła mięśni: lekarz może sprawdzić zanik, marnowanie lub nieprawidłowe ruchy.
 • Ból z ruchem lub w reakcji na dotyk: Pacjent zostanie poproszony o poruszanie się w określony sposób.Jeżeli nacisk wywierany na dolną część pleców powoduje ból, może występować zdegenerowany dysk.
 • Funkcja nerwów: lekarz dotyka różnych obszarów młotkiem odruchowym. Zła lub brak reakcji może wskazywać na skompresowany korzeń nerwu. Można stosować bodźce gorące i zimne, aby zobaczyć, jak dobrze nerwy reagują na zmiany temperatury.

Lekarz może zlecić następujące badania diagnostyczne:

 • Skanowanie obrazowe, takie jak CT lub MRI, w celu zebrania informacji o stanie nerwów rdzeniowych, dyskach i ich wyrównaniu.
 • Dyskogram, który obejmuje wstrzyknięcie barwnika do miękkiego środka tarczy lub kilku krążków. Celem jest sprawdzenie, czy dysk jest bolesny. Barwnik pojawia się na skanie TK lub RTG. Korzystanie z dyskogramów może być kontrowersyjne, ponieważ przepuklina krążka nie zawsze powoduje objawy.

Lekarz może również przetestować inne schorzenia, takie jak guzy lub inne rodzaje uszkodzeń, aby zapewnić prawidłową diagnozę.

Ćwiczenia

[Leczenie zwyrodnieniowej choroby dyskowej]

Ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić i ustabilizować obszar wokół dotkniętych dysków oraz zwiększyć mobilność.

Ćwiczenia budujące mięśnie pleców i brzucha obejmują chodzenie, jazdę na rowerze i pływanie, a także programy wzmacniające rdzeń, takie jak joga i pilates.

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) zaleca kilka prostych ćwiczeń, które można wypróbować w domu.

Połóż się na plecach na podłodze lub na łóżku, mając stopy płasko na podłodze.

1. Naciśnij dolny tył w dół do podłogi. Przytrzymaj przez 5 sekund. Powtórz 10 razy.

2. W tej samej pozycji ściśnij pośladki i delikatnie podnieś je, aby uzyskać niski mostek. Jeśli trudno jest wykonać most, wystarczy uścisnąć pośladki. Zrób to 10 razy.

3. Delikatnie przesuń kolana z boku na bok.

Podnoszenie ciężarów może pomóc, ale musi się to odbywać pod naprowadzaniem i bez zginania ciała.

Chirurgia

Pacjenci, którzy nie zareagują na leczenie zachowawcze w ciągu około 3 miesięcy mogą rozważyć operację.

Może to być opcja, jeśli jest:

 • ból pleców lub nóg, który powstrzymuje pacjenta od wykonywania regularnych czynności
 • drętwienie lub osłabienie nóg
 • trudności ze staniem lub chodzeniem

Dostępne są następujące opcje chirurgiczne:

[Operacja choroby zwyrodnieniowej dysku]

Operacja stabilizacji lub fuzja kręgosłupa: połączenie dwóch kręgów zapewnia stabilność kręgosłupa.

Można to zrobić w dowolnym miejscu kręgosłupa, ale jest bardziej powszechne w dolnej części pleców i szyi. Są to najbardziej ruchome części kręgosłupa.

Może to złagodzić skrajny ból u pacjentów, u których kręgosłup nie jest już w stanie udźwignąć ich masy, ale może także przyspieszyć degenerację dysków obok zrośniętych kręgów.

Operacja dekompresyjna: Różne opcje usunięcia części stawu dysku mogą złagodzić nacisk nerwów.

Pacjent, u którego rozwinie się choroba zwyrodnieniowa stawów, przepuklina krążka międzykręgowego lub zwężenie kręgosłupa może wymagać innych rodzajów leczenia.

Terapia komórkami macierzystymi

Naukowcy z University of Queensland w Australii odnieśli sukces, stosując metodę inżynierii tkankowej wykorzystującą komórki macierzyste.

Celem jest zachęcenie do tworzenia funkcjonalnej chrząstki do wytworzenia się, przy użyciu wstrzykiwalnego układu hydrożelowego. Naukowcy doszli do wniosku, że terapia komórkami macierzystymi może być przydatna do regeneracji krążków międzykręgowych.

Wyrok jest nadal nierozwiązany i potrzeba wielu dalszych badań, aby udowodnić, że to leczenie jest bezpieczne i skuteczne.

Wideo: choroba zwyrodnieniowa dysku

Like this post? Please share to your friends: