Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o orgazmach

Orgazm jest powszechnie uważany za szczyt podniecenia seksualnego. Jest to silne uczucie fizycznej przyjemności i czucia, które obejmuje rozładowanie nagromadzonego erotycznego napięcia.

Ogólnie rzecz biorąc, niewiele wiadomo o orgazmie, aw ciągu ostatniego stulecia teorie dotyczące orgazmu i jego natury zmieniły się dramatycznie. Na przykład eksperci ds. Opieki zdrowotnej dopiero niedawno doszli do idei kobiecego orgazmu, a wielu lekarzy dopiero w latach 70. twierdziło, że normalne jest, że kobiety ich nie doświadczają.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest orgazm u mężczyzn i kobiet, dlaczego tak się dzieje i wyjaśnimy niektóre pospolite nieporozumienia.

Szybkie fakty na temat orgazmu

 • Specjaliści medyczni i specjaliści od zdrowia psychicznego inaczej definiują orgazmy.
 • Orgazm ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych ze względu na hormony i inne substancje chemiczne uwalniane przez organizm podczas orgazmu.
 • Orgazmy występują nie tylko podczas stymulacji seksualnej.
 • Ludzie wszystkich rodzajów mogą doświadczać zaburzeń orgazmu.
 • Szacuje się, że 1 na 3 mężczyzn doświadczył przedwczesnego wytrysku.

Czym jest orgazm?

Orgazmy można definiować na różne sposoby, stosując różne kryteria. Specjaliści medyczni wykorzystali zmiany fizjologiczne w ciele jako podstawę definicji, natomiast psychologowie i specjaliści od zdrowia psychicznego wykorzystali zmiany emocjonalne i poznawcze. Jedno, nadrzędne wyjaśnienie orgazmu obecnie nie istnieje.

Wpływowe badania

Para dzieląca się orgazmem

Alfred Kinsey’s (1948) i (1953) starali się zbudować „obiektywnie zdeterminowane ciało faktu i seksu”, dzięki wykorzystaniu wywiadów pogłębionych, kwestionując obecne poglądy na temat seksu.

Ducha tego dzieła podjęli William H. Masters i Virginia Johnson w swojej pracy „Human Sexual Response” (1986) – obserwacyjne obserwacje fizjologicznych efektów różnych czynności seksualnych w czasie rzeczywistym. Badania te doprowadziły do ​​ustanowienia seksuologii jako dyscypliny naukowej i nadal stanowią ważną część dzisiejszych teorii dotyczących orgazmu.

Modele orgazmu

Naukowcy zajmujący się seksem zdefiniowali orgazmy w ramach stopniowych modeli reakcji seksualnych. Chociaż proces orgazmu może się znacznie różnić między osobnikami, zidentyfikowano kilka podstawowych zmian fizjologicznych, które mają tendencję do występowania w większości przypadków.

Następujące modele są wzorami, które występują we wszystkich formach reakcji seksualnych i nie ograniczają się wyłącznie do stosunku prącia-pochwę.

Czterofazowy model Mistrza i Johnsona:

 1. podniecenie
 2. Płaskowyż
 3. orgazm
 4. rozkład

Trzyetapowy model Kaplana:

Model Kaplana różni się od większości innych modeli reakcji seksualnych, ponieważ obejmuje pożądanie – większość modeli ma tendencję do unikania zmian innych niż narządów płciowych. Ważne jest również, aby pamiętać, że nie każda aktywność seksualna poprzedzona jest pożądaniem.

 1. pragnienie
 2. podniecenie
 3. orgazm

Potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z orgazmu

Pielęgniarka posiadająca model prostaty

Kohortowe badanie opublikowane w 1997 r. Sugerowało, że ryzyko zgonu było znacznie niższe u mężczyzn z wysoką częstotliwością orgazmu niż u mężczyzn z niską częstotliwością orgazmu.

Jest to sprzeczne z poglądem wielu kultur na całym świecie, że przyjemność z orgazmu jest „zabezpieczona kosztem wigoru i dobrego samopoczucia”.

Istnieją dowody na to, że częsty wytrysk może zmniejszyć ryzyko raka prostaty. Zespół naukowców odkrył, że ryzyko raka prostaty było o 20 procent niższe u mężczyzn, którzy wytryskują co najmniej 21 razy w miesiącu w porównaniu z mężczyznami, którzy wytryskują od 4 do 7 razy w miesiącu.

Zidentyfikowano kilka hormonów uwalnianych podczas orgazmu, takich jak oksytocyna i DHEA; niektóre badania sugerują, że te hormony mogą mieć właściwości ochronne przeciwko nowotworom i chorobom serca. Oksytocyna i inne endorfiny uwalniane podczas męskiego i żeńskiego orgazmu również okazały się działać jako środki rozluźniające.

Rodzaje

Nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że eksperci nie osiągnęli jeszcze konsensusu co do definicji orgazmu, istnieje wiele różnych form kategoryzacji na orgazmy.

Psychoanalityk Zygmunt Freud wyróżnił kobiece orgazmy jako łechtaczkę u młodych i niedojrzałych oraz pochwę u osób o zdrowej reakcji seksualnej. Natomiast badaczka seksu Betty Dodson zdefiniowała co najmniej dziewięć różnych form orgazmu, ukierunkowanych na stymulację narządów płciowych, w oparciu o jej badania. Oto ich wybór:

 • Orgazm łączony lub mieszany: różnorodność różnych doznań orgazmu połączonych ze sobą.
 • Wielokrotne orgazmy: seria orgazmów w krótkim okresie, a nie pojedynczych.
 • Orgazm ciśnieniowy: orgazmy powstałe w wyniku pośredniej stymulacji przyłożonego ciśnienia. Forma samostymulacji, która jest bardziej powszechna u dzieci.
 • Orgazm relaksacyjny: orgazm wywodzący się z głębokiego relaksu podczas stymulacji seksualnej.
 • Orgazje napięcia: powszechna forma orgazmu, od bezpośredniej stymulacji często, gdy ciało i mięśnie są napięte.

Istnieją inne formy orgazmu, które Freud i Dodson w dużej mierze obniżają, ale wiele innych je opisywało. Na przykład:

 • Fantazje Fantazji: orgazmy wynikające jedynie z pobudzenia psychicznego.
 • Orgazm punktowy G: orgazmy powstałe w wyniku stymulacji strefy erotycznej podczas stosunku penetrującego, odczuwane jako znacząco odmienne od orgazmów z innych rodzajów stymulacji.

Kobiecy orgazm

Poniższy opis fizjologicznego procesu kobiecego orgazmu w narządach płciowych będzie wykorzystywał czterofazowy model Mastersa i Johnsona.

Podniecenie

Kiedy kobieta jest stymulowana fizycznie lub psychicznie, naczynia krwionośne w jej genitaliach rozszerzają się. Zwiększone ukrwienie powoduje obrzęk sromu, a płyn przepływa przez ściany pochwy, powodując obrzęk sromu i wilgoć. Wewnętrznie, szczyt pochwy rozszerza się.

Rytm serca i oddech przyspieszają, a ciśnienie krwi wzrasta.Rozszerzanie naczyń krwionośnych może doprowadzić do zaczerwienienia kobiety, szczególnie szyi i klatki piersiowej.

Płaskowyż

W miarę jak przepływ krwi do introitus – dolna część pochwy – osiąga granicę, staje się twarda. Piersi mogą zwiększyć swoją wielkość nawet o 25 procent, a zwiększony przepływ krwi do otoczki – okolic brodawki – powoduje, że sutki wydają się mniej wyprostowane. Łechtaczka wraca do kości łonowej, pozornie znikając.

Orgazm

Mięśnie narządów płciowych, w tym macica i introitus, doświadczają skurczów rytmicznych w odległości około 0,8 sekundy. Kobiecy orgazm zwykle trwa dłużej niż samiec średnio około 13-51 sekund.

W przeciwieństwie do mężczyzn, większość kobiet nie ma okresu refrakcji (regeneracji) i dlatego może mieć dalsze orgazmy, jeśli są ponownie stymulowane.

Rozkład

Ciało stopniowo powraca do poprzedniego stanu, z redukcją obrzęku i spowolnieniem tętna i oddychania.

Męski orgazm

Poniższy opis fizjologicznego procesu męskiego orgazmu w genitaliach wykorzystuje czterostopniowy model Mastersa i Johnsona.

Podniecenie

Kiedy człowiek jest stymulowany fizycznie lub psychicznie, otrzymuje erekcję. Krew spływa do ciał – gąbczastej tkanki biegnącej wzdłuż długości penisa – powodując powiększenie penisa i jego sztywność. Jądra są wyciągnięte w kierunku ciała, gdy moszna napina się.

Płaskowyż

Gdy naczynia krwionośne w obrębie penisa i wokół niego wypełniają się krwią, powiększają się żołędzie i jądra. Ponadto napięte mięśnie ud i pośladków, ciśnienie krwi wzrasta, puls przyspiesza, a tempo oddychania wzrasta.

Orgazm

Nasienie – mieszanina spermy (5 procent) i płynu (95 procent) – zostaje wtłoczona do cewki moczowej przez serię skurczów mięśni dna miednicy, gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych i nasieniowodów.

Skurcze mięśni dna miednicy i gruczołu krokowego również powodują wyparcie nasienia z penisa w procesie zwanym ejakulacją. Przeciętny męski orgazm trwa 10-30 sekund.

Rozkład

Mężczyzna wchodzi teraz w fazę przejściowego powrotu do zdrowia, w którym dalsze orgazmy nie są możliwe. Jest to znane jako okres refrakcji, a jego długość zależy od osoby. Może trwać od kilku minut do kilku dni, a okres ten zwykle rośnie wraz z wiekiem.

Podczas tej fazy męski penis i jądra powracają do swojego pierwotnego rozmiaru. Tempo oddychania będzie duże i szybkie, a puls będzie szybki.

Przyczyny

Powszechnie uważa się, że orgazmy są doświadczeniem seksualnym, doświadczanym zazwyczaj jako część cyklu reakcji seksualnych. Często występują po ciągłej stymulacji stref erogennych, takich jak narządy płciowe, odbyt, sutki i krocze.

Fizjologicznie, orgazmy występują po dwóch podstawowych reakcjach na ciągłą stymulację:

 • Vasocongestion: proces, w którym tkanki ciała wypełniają się krwią, powodując obrzęk w rozmiarze.
 • Myotonia: proces, w którym mięśnie napinają się, w tym zarówno dobrowolne zginanie, jak i mimowolne skurcze.

Były też inne doniesienia o osobach doświadczających orgazmu na początku leczenia padaczkowego, a osoby po amputacji stóp odczuwają orgazmy w przestrzeni, w której kiedyś była ich stopa. Ludzie sparaliżowani od pasa w dół również mogli mieć orgazmy, sugerując, że centralny układ nerwowy, a nie genitalia, jest kluczem do doświadczania orgazmu.

Zaburzenia

Wiele zaburzeń jest związanych z orgazmami; mogą prowadzić do niepokoju, frustracji i wstydu, zarówno dla osoby doświadczającej objawów, jak i partnera (-ów).

Mimo, że orgazmy są uważane za takie same we wszystkich rodzajach płci, pracownicy służby zdrowia mają tendencję do opisywania zaburzeń orgazmu w terminach związanych z płcią.

Kobiece zaburzenia orgazmu

Kobiece zaburzenia orgazmu koncentrują się wokół braku lub znacznego opóźnienia orgazmu po wystarczającej stymulacji.

Brak orgazmu nazywany jest również anorgazją. Termin ten można podzielić na pierwotną anorgazję, gdy kobieta nigdy nie doświadczyła orgazmu i wtórnej anorgazji, gdy kobieta, która wcześniej doświadczyła orgazmu, już nie może. Ten stan może być ograniczony do pewnych sytuacji lub może się zdarzyć.

Kobiece zaburzenia orgazmu mogą pojawić się w wyniku przyczyn fizycznych, takich jak problemy ginekologiczne lub stosowanie pewnych leków, lub przyczyn psychologicznych, takich jak lęk czy depresja.

Męskie zaburzenia orgazmu

Nazywany również zahamowanym męskim orgazmem, męskie zaburzenie orgazmu obejmuje trwałe i nawracające opóźnienie lub brak orgazmu po wystarczającej stymulacji.

Męskie zaburzenie orgazmu może być stanem trwającym przez całe życie lub nabyciem po okresie regularnego funkcjonowania seksualnego. Ten stan może być ograniczony do pewnych sytuacji lub może się zdarzyć. Może wystąpić w wyniku innych czynników fizycznych, takich jak choroby serca, przyczyny psychologiczne, takie jak lęk, lub poprzez stosowanie pewnych leków, takich jak leki przeciwdepresyjne.

Przedwczesny wytrysk

Wytrysk u mężczyzn jest ściśle związany z orgazmem. Przedwczesny wytrysk jest powszechną dolegliwością seksualną, w której człowiek wytryskuje (i zazwyczaj osiąga orgazm) w ciągu 1 minuty penetracji, w tym samego momentu penetracji.

Przedwczesny wytrysk może być spowodowany przez połączenie czynników psychologicznych, takich jak poczucie winy lub lęk, oraz czynników biologicznych, takich jak poziom hormonów lub uszkodzenie nerwów.

Wspólne nieporozumienia

Młoda szczęśliwa para

Duże znaczenie, jakie społeczeństwo wywiera na seks, w połączeniu z naszą niekompletną wiedzą o orgazmie, doprowadziło do wielu powszechnych nieporozumień.

Kultura seksualna umieściła orgazm na piedestale, często nagradzając go jako jedyny cel seksualnych spotkań.

Jednak orgazmy nie są tak proste i tak powszechne, jak sugerowałoby to wiele osób.

Szacuje się, że około 10-15 procent kobiet nigdy nie miało orgazmu. U mężczyzn, aż 1 na 3 doniesień doświadczyło przedwczesnego wytrysku w pewnym momencie ich życia.

Badania wykazały, że orgazmy nie są powszechnie uważane za najważniejszy aspekt doświadczenia seksualnego. Jedno z badań dowiodło, że wiele kobiet uważa, że ​​ich najbardziej satysfakcjonujące doświadczenia seksualne wiążą się z uczuciem bycia połączonym z kimś innym, a nie z satysfakcją wynikającą wyłącznie z orgazmu.

Innym błędnym przekonaniem jest to, że stymulacja prącia-pochwy jest główną drogą do osiągnięcia orgazmu zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Chociaż może to być prawdą dla wielu mężczyzn i kobiet, wiele innych kobiet doświadcza orgazmu po stymulacji łechtaczki.

Kompleksowa analiza 33 badań w ciągu 80 lat wykazała, że ​​podczas stosunku pochwowego zaledwie 25 procent kobiet konsekwentnie doświadcza orgazmu, około połowa kobiet ma czasami orgazm, 20 procent rzadko lub kiedykolwiek ma orgazmy, a około 5 procent nigdy nie ma orgazmu.

W rzeczywistości, orgazmy niekoniecznie muszą w ogóle angażować genitalia, ani też nie muszą wiązać się z pragnieniami seksualnymi, o czym świadczą przykłady orgazmu wywołanego wysiłkiem fizycznym.

Podróż do orgazmu jest bardzo indywidualnym doświadczeniem, które nie ma osobliwej, wszechogarniającej definicji. W wielu przypadkach eksperci zalecają unikanie porównań z innymi osobami lub wcześniejszych koncepcji tego, czym powinien być orgazm.

PLMedBook