Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy celowanie w bakterie jelitowe może zapobiegać autoimmunizacji?

Wyniki nowych badań mogą obiecać przyszłość leczenia przewlekłych chorób autoimmunologicznych, takich jak układowy toczeń i autoimmunologiczna choroba wątroby, według jego autorów.

ilustracja bakterii jelitowych

W badaniu naukowcy z Yale University w New Haven, CT, odkryli, że bakterie w jelicie cienkim mogą podróżować do innych narządów i wywoływać odpowiedź autoimmunologiczną.

Co ważne, zespół odkrył również, że reakcję tę można leczyć, celując w bakterie antybiotykiem lub szczepionką.

Wyniki badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie.

W chorobach autoimmunologicznych układ odpornościowy błędnie atakuje zdrowe komórki i tkanki. Niektóre z najczęstszych chorób autoimmunologicznych obejmują cukrzycę typu 1, toczeń i celiakię.

Według National Institutes of Health (NIH) około 23,5 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi z powodu chorób autoimmunologicznych.

Różne choroby autoimmunologiczne zostały powiązane z bakteriami w jelitach. Korzystając z modelu myszy, zespół Yale przyjrzał się konkretnie bakterii, która może przemieszczać się poza jelito do śledziony, węzłów chłonnych i wątroby.

Zespół odkrył, że wywołał reakcję autoimmunologiczną u myszy, gdy podróżowała poza jelito.

Naukowcy byli w stanie odtworzyć ten mechanizm za pomocą hodowanych ludzkich komórek wątroby, a także stwierdzono, że są obecne w wątrobach osób z chorobą autoimmunologiczną.

Podając antybiotyk lub szczepionkę do celu, naukowcy odkryli, że można zahamować reakcję autoimmunologiczną u myszy i zapobiec wzrostowi bakterii.

„Kiedy zablokowaliśmy ścieżkę prowadzącą do stanu zapalnego” – mówi starszy autor badania, Martin Kriegel – „możemy odwrócić efekt tego błędu na autoimmunizację”.

„Szczepionka przeciwko E. gallinarum była specyficznym podejściem, ponieważ szczepienia przeciwko innym badanym przez nas bakteriom nie zapobiegły śmiertelności i autoimmunizacji”.

Martin Kriegel

Kriegel dodaje, że zespół planuje dalsze badanie mechanizmów biologicznych, które są związane z konsekwencjami, które mogą mieć dla tocznia układowego i autoimmunologicznych chorób wątroby.

Badanie dodaje do poprzednich badań

Nowe badanie uzupełnia poprzednie badania, które ujawniły związek między bakteriami jelitowymi a chorobami autoimmunologicznymi.

Badania na przykład u myszy wykazały, że kolonizacja jelita przez niektóre bakterie może stanowić podstawę do rozwoju zaburzeń autoimmunologicznych w przyszłości.

Bakterie te mogą powodować zmiany w tkankach jelit, co prowadzi do produkcji przeciwciał atakujących komórki w takich warunkach jak toczeń układowy.

Wcześniej obejmował badanie, które sugerowało, że zmiana bakterii jelitowych może pomóc złagodzić objawy tocznia.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie, pokazało, że gatunki w jelitach modelu myszy tocznia były połączone z redukcją symptomów tocznia, podczas gdy bakterie były związane z pogarszającymi się symptomami tocznia.

„Zastosowanie probiotyków, prebiotyków i antybiotyków”, powiedział Husen Zhang, pierwszy autor tego badania, „może zmienić dysbiozę mikroflory, co z kolei może poprawić objawy tocznia.”

Like this post? Please share to your friends: