Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o whiteheadach

Wybuchy trądziku często występują na twarzy, plecach, klatce piersiowej, a czasem szyi i ramionach. Mogą prowadzić do trwałych blizn.

W Stanach Zjednoczonych około 8 na 10 dorosłych w wieku od 11 do 30 lat doświadcza pewnego rodzaju trądziku, ale trądzik może mieć wpływ na ludzi w każdym wieku.

Istnieją różne formy trądziku, ale ten artykuł będzie patrzeć na whiteheads i jak je leczyć.

Szybkie fakty dotyczące whiteheadów

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących whiteheadów. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Około 80 procent populacji Stanów Zjednoczonych donosi, że podczas swojego życia cierpieli na jakąś postać trądziku.
 • Chociaż przyczyna trądziku nie jest do końca jasna, wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Niektóre produkty kosmetyczne, tkaniny i pot mogą być również przyczyną.
 • Mycie skóry delikatnie dwa razy dziennie łagodnym mydłem i letnią wodą może pomóc.

Co to jest whitehead?

Whiteheads na nosie

Zaskórniki i zaskórniki to rodzaje zatyczek łojowych lub zaskórników. Są utworzone z martwych komórek skóry, oleju i bakterii, które blokują pory w skórze.

Zablokowane pory, które pozostają otwarte, to zaskórnik, ale w zamkniętym poru rozwinie się zamknięta komedo lub whitehead.

Whiteheady mają biały lub żółtawy kolor, są jędrne i nie można ich wyodrębnić przez wyciskanie. Zazwyczaj mają one średnicę od 1 do 3 milimetrów.

W przeciwieństwie do tego, zaskórnik jest koloru czarnego ze względu na kontakt z powietrzem i pigmentacją pęcherzyków, i jest możliwy do wyodrębnienia.

Zwykle whitehead nie ulega zapaleniu. Jeśli bakterie dostaną się do komedo, może się zarazić i zmienić w stan zapalny grudek lub krost.

Przyczyny

Dlaczego trądzik się nie dzieje, nie jest do końca zrozumiały, ale wpływ na to mają fluktuacje hormonalne. Może to być spowodowane dojrzewaniem, menstruacją, ciążą i zaprzestaniem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Ważnym czynnikiem jest również wysoka produkcja substancji oleistej zwanej sebum, która chroni skórę.

Inne czynniki, które zwiększają szansę na trądzik obejmują korzystanie z niektórych kosmetyków i innych produktów twarzy, odzieży, wysoki poziom wilgotności i pocenie się.

Może dojść do trądziku, gdy zatkane pory zostaną zainfekowane bakteriami naturalnie występującymi w skórze.

Aktualne badania wykazują brak związku między trądzikiem a dietą, słabą higieną twarzy lub stresem. Nie ma wystarczających dowodów na powiązanie trądziku i czekolady lub tłustych potraw.

Jednak niektóre leki, presja ze strony sprzętu sportowego, plecaków lub mundurów sportowych, zanieczyszczenie, pękanie pryszcza i twarde szorowanie wydają się pogarszać trądzik. Kobiety i dziewczęta mogą uznać, że ich trądzik staje się gorszy od 2 do 7 dni przed rozpoczęciem miesiączki.

Leczenie i samoopieka

Leczenie zaskórników zazwyczaj obejmuje stosowanie kremów lub leków dostępnych bez recepty (OTC) lub leków przepisanych przez dermatologa.

Lekarz patrząc na trądzik na klatce piersiowej

Lekarstwa bez recepty obejmują żele, balsamy, kremy, mydła lub podkładki. Mogą one zawierać nadtlenek benzoilu, rezorcynol, kwas salicylowy lub siarkę.

Leki te mogą powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak podrażnienie, pieczenie i zaczerwienienie skóry.

Jeśli rozwiązania OTC nie działają, dostępne są leki na receptę. Rodzaj przepisanego leku zależy od rodzaju i nasilenia trądziku.

Jeśli trądzik jest hormonalnie napędzany, zalecany może być doustny środek antykoncepcyjny, lek antyandrogenowy lub kortykosteroid.

W przypadku infekcji i stanu zapalnego pomocne mogą być antybiotyki.

Ostatecznym leczeniem trądziku jest izotretinoina lub Roaccutane.

Jest to leczenie doustne, które działa na wszystkie rodzaje trądziku, w tym na białe, ale może mieć poważne negatywne skutki. Obejmują one potencjalnie poważne pogorszenie stanu na początku leczenia, z boleśnie suchą i pękającą skórą.

Jeśli kobieta zażywa ten lek w czasie ciąży, może prowadzić do ciężkich wad wrodzonych. Kobieta nie może używać izotretynoiny bez uprzedniego podpisania umowy iPLEDGE z amerykańską Agencją Żywności i Leków (FDA). Lek należy stosować pod ścisłym nadzorem lekarza.

Izotretynoina nie jest szybkim rozwiązaniem. Przebieg leczenia trwa od 4 do 5 miesięcy i nie ma gwarancji, że trądzik nie powróci, chociaż wielu pacjentów stwierdza, że ​​nawet jeśli powróci, będzie mniej dotkliwy.

Dbanie o siebie

Istnieją pewne strategie, które ludzie z zaskórnikami i trądzikiem mogą stosować w domu w leczeniu i zapobieganiu trądzikowi.

Obejmują one

 • Mycie skóry delikatnie dwa razy dziennie łagodnym mydłem i letnią wodą
 • Unikanie wypychania pryszczy lub nadmiernego dotykania skóry
 • Ostrożność podczas golenia
 • Unikanie nadmiernego nasłonecznienia, które może prowadzić do garbowania skóry lub oparzeń
 • Unikanie nadmiernego korzystania z kosmetyków
 • Używanie bezsmarowych produktów do pielęgnacji skóry
 • Usuwanie makijażu przed pójściem spać
 • Wybór noncomedogenic, nie zatykających się produktów do skóry
 • Używaj emulgatora na bazie wody bezzapachowego do pielęgnacji suchej skóry
 • Regularne mycie włosów i utrzymywanie lakieru do włosów z dala od twarzy
 • Noszenie luźnej odzieży wykonanej z niesyntetycznych tkanin, takich jak bawełna

Trądzik może powodować osobiste cierpienie i długotrwałe blizny. Każdy, kto jest zaniepokojony trądzikiem, powinien zwrócić się o pomoc do lekarza lub dermatologa, ponieważ może istnieć uleczalny problem.

Dostawca opieki zdrowotnej może zaoferować dodatkowe informacje i zalecenia dotyczące leczenia zaskórników i innych postaci trądziku.

Like this post? Please share to your friends: