Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to są mrówki ogniste?

Mrówki ogniste potrafią zamienić błogie popołudnie na zewnątrz w swędzący, płonący strumień nędzy. Atak mrówki ognistej zazwyczaj powoduje natychmiastowy, intensywny ból. Ból szybko ustępuje swędzeniu i podrażnieniom skóry trwającym od kilku godzin do kilku dni.

Chociaż wygląda to tak, jakby mrówki ogniste brały udział w ataku, właściwym terminem do użycia jest żądło. W związku z tym użyjemy słowa „żądło” zamiast „ugryźć” w tym artykule.

Dla większości ludzi ukąszenia mrówek ogniowych to tylko niedogodność. Jednak niektóre użądlenia mogą wywoływać intensywny ból i swędzenie.

Szczepy mogą zagrażać życiu u osób uczulonych na jad ognistych mrówek. Pojedyncze użądlenie może wywołać objawy anafilaksji w ciągu zaledwie kilku minut.

Czym są mrówki ogniste?

Termin „mrówka ognista” odnosi się do kilku gatunków mrówek żądlących. Dwa importowane gatunki powodujące problemy w Stanach Zjednoczonych to:

Pożar mrówki na kopcu.

Pochodzący z Ameryki Południowej, skolonizował co najmniej 13 stanów w USA. Są to głównie na południowym wschodzie. Mają mniej niż pół cala długości i czerwono-brązowy kolor, powszechnie znany jest jako mrówka z czerwonym importowanym ogniem.

Czerwone mrówki ogniste budują kopce o szerokości około 18 cali. Te kopce często znajdują się w trawie lub na trawnikach, w łóżkach ogrodowych, na podjazdach, a także w innych obszarach z łatwym dostępem do żywności. Jedzą zarówno zwierzęta, jak i szeroki wachlarz owoców i warzyw.

Mrówki używają jadu, aby ogłuszyć zdobycz, co pozwala dużym grupom mrówek na szybkie pokonanie większych zwierząt, takich jak żółwie pudełkowe.

Również pochodzący z Ameryki Południowej, jest powszechnie znany jako mrówka przywożona z czarnego ognia. Czarne mrówki ogniste podróżowały tylko do kilku stanów na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i na południowym wschodzie, w tym do Teksasu, Mississippi i Alabamy.

Czarne mrówki ogniste także budują kopce. Ich są zwykle dużo większe niż kopce z czerwonych ogni, często mierzące kilka stóp wysokości. Mrówki te są prawie identyczne z ich czerwonymi kuzynami pod względem wielkości i kształtu, ale są raczej czarne lub ciemnobrązowe niż czerwonawo-brązowe.

Oba gatunki agresywnie bronią swoich kopców, gryząc intruzów w dużych grupach. Kary są powszechne wśród ogrodników, bawiących się dzieci i zwierząt domowych. Mrówki zazwyczaj atakują, dopóki ich ofiary nie opuszczą kopca. Większość ludzi zostaje ugryziona na nogach i stopach po wejściu na kopiec.

W przeciwieństwie do wielu innych gatunków parzących i gryzących owadów, mrówki mogą żądlić wiele razy. Pojedyncza mrówka robocza będzie żądła wiele razy podczas próby obrony kopca.

Objawy kłujących mrówek ognia

Jad ognistych mrówek to koktajl co najmniej 46 białek. U większości ludzi użądlenia powodują jedynie niewielkie podrażnienie skóry.

Podniesione pryszcze na skórze.

Jednak ostatnie testy jadu ognia sugerują, że jad zawiera truciznę, która wpływa na układ nerwowy. Może to wyjaśniać, dlaczego niektóre ofiary żądła ognia zgłaszać halucynacje i inne podobne objawy, szczególnie po otrzymaniu dużej ilości użądlenia.

Mrówka ognista często zaczyna się intensywnym szczypaniem lub palącym bólem zaraz po użądleniu. Ten ból trwa krótko, trwa od kilku sekund do kilku minut. Następnie pojawia się świąd lub pieczenie, które mogą być łagodne lub intensywne. Swędzenie ma tendencję do nasilenia się w ciągu kilku następnych dni. Większość użądleń leczy się bez leczenia.

Mrówki ogniste wytwarzają znak, który odróżnia je od innych użądlenia owadów. Rany są pęcherzami wypełnionymi ropą, które są okrągłe i mogą wyglądać jak pryszcze.

Mrówki ogniste zwykle atakują swoje ofiary w grupach, a użądlenia często pojawiają się w klastrach. Pęcherze pojawiają się szybko, zwykle w ciągu 20 minut od ataku ogniowego.

Reakcje alergiczne na kłujące mrówki

Blistry, które rozwijają się po użądleniu ognistym, są reakcjami alergicznymi, ale u niektórych osób występują bardziej ostre reakcje. Obszary bezpośrednio otaczające żądło mogą puchnąć, palić się lub swędzić.

Anafilaksja jest mniej powszechna, ale może zagrażać życiu. Osoby z ostrą alergią na jad mrówkowy zwykle rozwijają objawy w ciągu kilku minut po ukąszeniu.

Następujące objawy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej:

 • Kłopoty z oddychaniem
 • Zawroty głowy
 • Obrzęk języka lub gardła
 • Zamieszanie
 • Utrata przytomności

Nieleczone reakcje alergiczne mogą spowodować wstrząs.

Strona główna zadośćuczynienie za użądlenia mrówek ogniowych

Większość ludzi nie potrzebuje leczenia w przypadku użądlenia ognistych mrówek. Jeśli oddychanie jest normalne, a ofiara żądła nie jest świadoma poważnej alergii na użądlenie, następujące środki zaradcze mogą być skuteczne:

 • Nakładanie zimnych okładów, aby zmniejszyć obrzęk – 20 minut, 20 minut przerwy
 • Stosowanie kremu hydrokortyzonu na skórze w celu złagodzenia swędzenia. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem kremu hydrokortyzonu, to jest tam doskonały wybór na Amazon z tysiącami opinii klientów.
 • Przyjmowanie leku przeciwhistaminowego w celu opanowania niewielkich, zlokalizowanych reakcji alergicznych i swędzenia
 • Zastosowanie maści z potrójnym antybiotykiem na użądlenia może pomóc w zapobieganiu infekcji w użądleniach, które zostały otwarte przez drapanie
 • Zażywanie kąpieli owsianej w celu zmniejszenia swędzenia

Ważne jest, aby oprzeć się pokusie drapania żądeł. Drapanie może otworzyć pęcherze i spowodować infekcję.

Środki medyczne do użądlenia mrówek ogniowych

Trudności z oddychaniem, zmiany świadomości, silny obrzęk i podobne objawy w ciągu godziny od żądła wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Awaryjne leczenie epinefryną może odwrócić reakcję.

Po reakcji anafilaktycznej na mrówki ogniowe niektórzy lekarze zalecają noszenie EpiPen. Te domowe urządzenia wstrzykują epinefrynę natychmiast po użądleniu. Mogą ratować życie w przypadku kolejnej reakcji alergicznej lub gdy reakcja zachodzi w miejscu, w którym pomoc medyczna nie jest blisko.

Jeśli objawy ostrzału z ognia nie znikną po kilku dniach, może być konieczne leczenie.Jest tak również w przypadku obrzęku, intensywnego bólu lub rozpostarcia zaczerwienienia na skórze. W zależności od przyczyny objawów lekarz może zalecić zastrzyki hydrokortyzonem lub hydrokortyzonu. Zakażone użądlenia mogą wymagać antybiotyków.

Zapobieganie paleniu mrówek

Gniazdo mrówek.

Poniższe kroki mogą pomóc w zapobieganiu użądleniom ogniowym i zmniejszyć ich nasilenie:

 • Natychmiastowe opuszczenie obszaru, jeśli ugryzły go mrówki ogniste lub mrówki ogniste, znajdują się na ciele
 • Noszenie odzieży ochronnej, takiej jak grube skarpetki i buty podczas pracy na świeżym powietrzu
 • Unikanie pracy w kopcach pożaru
 • Używanie środków odstraszających owady przeznaczonych do powstrzymywania mrówek przeciwpożarowych

Ludzie nie powinni tupać na kopcach, nawet gdy mają na sobie odzież ochronną. Atakowanie kopców w ten sposób może spowodować atak.

Ważne jest również sprawdzenie mrówek pożarowych w pomieszczeniu. Mrówki ogniste czasami poruszają się wewnątrz, aby uniknąć ekstremalnych warunków pogodowych. Jeśli mrówki pożarowe są w domu, właściciele domów powinni rozważyć skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się zwalczaniem szkodników.

Mrówki ogniste, dzieci i zwierzęta domowe

Dzieci i zwierzęta domowe są bardziej narażone na użądlenia ognistej mrówki, ponieważ nie są świadome niebezpieczeństwa pożarów kopców. Zwierzęta mogą również wprowadzać mrówki ogniste do futra po ataku ogniowym, narażając właścicieli na ataki.

Rodzice powinni porozmawiać z dziećmi o niebezpieczeństwach mrówek ognistych i pokazać im, jak wyglądają mrowiska. Powinni uczyć dzieci mycia ognistych mrówek, gdy tylko zaczną pełzać po ich skórze.

Usuwanie widocznych kopców przeciwpożarowych i opuszczanie obszarów, w których żyją mrówki, może pomóc w ochronie zwierząt. Jeśli zwierzę zostanie zaatakowane przez mrówki ogniste, powinno zostać odsunięte od mrówek.

Mrówki należy usuwać ręcznie. Opryskiwanie mrówek wodą może spowodować ich zatrzaśnięcie za pomocą szczęk. Może to być przerażające dla zwierzęcia doświadczającego ataku.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook