Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o nieświeży oddech

Nieświeży oddech wpływa na szacunkowo 25 procent ludzi. Istnieje wiele możliwych przyczyn halitosis, ale zdecydowana większość sprowadza się do higieny jamy ustnej.

Jest również znany jako halitosis lub fetor oris. Halitoza może powodować znaczne zmartwienia, zażenowanie i niepokój, ale stosunkowo łatwo jest je usunąć.

W tym artykule omówimy potencjalne źródła nieświeżego oddechu, diagnozy i sposobu leczenia.

Szybkie fakty na temat nieświeżego oddechu

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących nieświeżego oddechu. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Szacuje się, że nieświeży oddech dotyka 1 na 4 osoby na całym świecie.
 • Najczęstszą przyczyną cuchnący oddech jest zła higiena jamy ustnej.
 • Jeżeli cząstki jedzenia pozostają w jamie ustnej, ich rozpad przez bakterie wytwarza związki siarki.
 • Utrzymywanie nawodnienia jamy ustnej może zmniejszyć zapach w jamie ustnej.
 • Najlepszym sposobem leczenia nieświeżego oddechu jest regularne szczotkowanie, nitkowanie i nawilżanie.

Czym jest halitoza?

[Kobieta z dużymi ustami]

Nieświeży oddech jest częstym problemem, który może wywoływać znaczące zaburzenia psychiczne. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn i dostępnych metod leczenia.

Każdy może cierpieć na nieświeży oddech. Szacuje się, że 1 na 4 osoby regularnie ma nieświeży oddech.

Halitoza jest trzecią najczęstszą przyczyną, dla której ludzie szukają opieki stomatologicznej po próchnicy i chorobie dziąseł.

Proste środki zaradcze w domu i zmiany stylu życia, takie jak poprawa higieny jamy ustnej i rzucenie palenia, często mogą usunąć problem. Jeśli nieświeży oddech utrzymuje się, zaleca się wizytę u lekarza w celu sprawdzenia przyczyn leżących u jego podstaw.

Leczenie

Najlepszą metodą ograniczania halitosis jest dobra higiena jamy ustnej. Zapewnia to uniknięcie ubytków i zmniejsza prawdopodobieństwo choroby dziąseł.

Zaleca się, aby osoby wizytowały dentystę w celu przeprowadzenia badania kontrolnego i czyszczenia dwa razy w roku.

Dentysta może zalecić pastę do zębów, która zawiera środek przeciwbakteryjny lub antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej.

Ewentualnie, jeśli występuje choroba dziąseł, konieczne może być profesjonalne czyszczenie w celu usunięcia nagromadzeń bakterii w kieszeniach między dziąsłami a zębami.

Przyczyny

Potencjalne przyczyny nieświeżego oddechu to:

 • Tytoń: Wyroby tytoniowe powodują własny rodzaj zapachu w ustach. Dodatkowo zwiększają szansę na chorobę dziąseł, która może również powodować nieświeży oddech.
 • Żywność: Rozkład cząsteczek jedzenia utkniętych w zębach może powodować nieprzyjemne zapachy. Niektóre pokarmy, takie jak cebula i czosnek, mogą również powodować nieświeży oddech. Po ich strawieniu ich produkty rozkładu są przenoszone do krwi do płuc, gdzie mogą wpływać na oddech.
 • Suchość w jamie ustnej: ślina naturalnie oczyszcza usta. Jeśli usta są naturalnie suche lub suche z powodu określonej choroby, takiej jak kserostomia, mogą tworzyć się zapachy.
 • Higiena jamy ustnej: Szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną zapewnia usuwanie małych cząstek żywności, które mogą się gromadzić i powoli rozkładać, powodując przykre zapachy. Powstaje film bakterii zwany płytką nazębną, jeśli szczotkowanie nie jest regularne. Ta płytka może podrażniać dziąsła i powodować stan zapalny między zębami i dziąsłami, zwane zapaleniem przyzębia. Protezy, które nie są regularnie czyszczone regularnie, mogą również zawierać bakterie wywołujące cuchnący oddech.
 • Upadki: programy żywienia na czczo i niskowęglowodanowe mogą wywoływać cuchnący oddech. Jest to spowodowane rozkładem tłuszczów wytwarzających związki chemiczne zwane ketonami. Te ketony mają silny aromat.
 • Narkotyki: Niektóre leki mogą zmniejszyć ślinę, a zatem zwiększyć nieprzyjemne zapachy. Inne leki mogą wytwarzać nieprzyjemne zapachy w miarę ich rozpadu i uwalniania substancji chemicznych podczas oddechu. Przykłady obejmują azotany stosowane w leczeniu dławicy piersiowej, niektóre chemioterapeutyki i niektóre środki uspokajające, takie jak fenotiazyny. Osoby, które przyjmują suplementy witaminowe w dużych dawkach mogą również być podatne na nieświeży oddech.
 • Warunki w jamie ustnej, nosie i gardle: Czasami małe, pokryte bakteriami kamienie mogą tworzyć się na migdałach w tylnej części gardła i wywoływać nieprzyjemny zapach. Ponadto infekcje lub stany zapalne w nosie, gardle lub zatokach mogą powodować cuchnący oddech.
 • Ciało obce: Nieświeży oddech może być wywołany, jeśli ma obce ciało osadzone w jamie nosowej, szczególnie u dzieci.
 • Choroby: Niektóre nowotwory, niewydolność wątroby i inne choroby metaboliczne mogą powodować cuchnący oddech z powodu specyficznych mieszanek chemicznych, które produkują. Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) może powodować nieświeży oddech z powodu regularnego refluksu kwasów żołądkowych.

Rzadziej przyczyną nieświeżego oddechu

Jak wspomniano wcześniej, najczęstszym powodem nieświeżego oddechu jest higiena jamy ustnej, ale inne sytuacje mogą być również powodem do winy.

Rzadziej przyczyną nieświeżego oddechu są:

 • Kwasica ketonowa: Kiedy poziom insuliny osoby chorej na cukrzycę jest bardzo niski, ich ciała nie mogą już używać cukru i zamiast tego zaczynają używać zapasów tłuszczu. Kiedy tłuszcz się rozkłada, ketony są produkowane i gromadzone. Ketony mogą być trujące, gdy występują w dużych ilościach i wytwarzają charakterystyczny i nieprzyjemny zapach oddechu. Kwasica ketonowa jest poważnym i potencjalnie zagrażającym życiu stanem.
 • Niedrożność jelit: Oddech może pachnieć jak kał w przypadku długotrwałego wymiotów, szczególnie w przypadku niedrożności jelit.
 • Rozstrzeń oskrzelowa: Jest to stan długotrwały, w którym drogi oddechowe stają się szersze niż normalnie, co pozwala na nagromadzenie się śluzu, co prowadzi do nieświeżego oddechu.
 • Aspiracja zapalenie płuc: obrzęk lub infekcja płuc lub dróg oddechowych spowodowana wdychaniem wymiocin, śliny, pokarmu lub płynów.

Objawy

Specyficzny zapach oddechu może się różnić w zależności od przyczyny problemu. Najlepiej poprosić bliskiego przyjaciela lub krewnego o ocenę zapachu w jamie ustnej, ponieważ samodzielne ocenianie może być trudne.

Jeśli nikt nie jest dostępny, jednym ze sposobów sprawdzenia zapachu jest polizać nadgarstek, pozostawić go do wyschnięcia, a następnie powąchać. Nieprzyjemny zapach na tym obszarze nadgarstka może sugerować, że masz halitozę.

Niektóre osoby martwią się o swój oddech, nawet jeśli mają niewielki lub żaden zapach w ustach. Ten stan nazywany jest halitofobią i może prowadzić do obsesyjnych zachowań związanych z czyszczeniem jamy ustnej.

Strona główna zadośćuczynienie

[Mężczyzna czyści zęby]

Inne zmiany stylu życia i domowe środki na nieświeży oddech to:

 • Szczotkuj zęby: Pamiętaj, aby szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku.
 • Nić dentystyczna: nitkowanie zmniejsza gromadzenie się cząstek jedzenia i płytki nazębnej między zębami. Szczotkowanie oczyszcza tylko około 60 procent powierzchni zęba.
 • Czyste protezy: Wszystko, co trafia do ust, w tym protezy zębowe, mostek lub osłona jamy ustnej, powinno być czyszczone zgodnie z zaleceniami każdego dnia. Czyszczenie zapobiega gromadzeniu się bakterii i przenoszeniu ich z powrotem do jamy ustnej. Wymiana szczoteczki co 2 do 3 miesięcy jest ważna również z podobnych powodów.
 • Język szczotki: Bakterie, pokarmy i martwe komórki zwykle gromadzą się na języku, zwłaszcza u osób palących lub szczególnie suchych w ustach. Skrobaczka do języka może czasem być przydatna.
 • Unikaj suchości w ustach: Pij dużo wody. Unikaj alkoholu i tytoniu, które odwadniają usta. Guma do żucia lub ssanie słodyczy, najlepiej bez cukru, może pomóc w pobudzeniu produkcji śliny. Jeśli usta są przewlekle suche, lekarz może przepisać leki stymulujące przepływ śliny.
 • Dieta: Unikaj cebuli, czosnku i ostrego jedzenia. Słodycze są również powiązane z nieświeżym oddechem. Zmniejsz zużycie kawy i alkoholu. Jedząc śniadanie obejmujące surowe potrawy, możesz oczyścić grzbiet języka.

Jeśli zapach oddechu utrzymuje się pomimo kontrolowania tych czynników, zaleca się, aby osoba odwiedzała lekarza w celu wykonania dalszych badań, aby wykluczyć inne stany.

Diagnoza

Często dentysta po prostu wąchać oddech osoby z podejrzeniem halitosis i ocenić zapach w sześciopunktowej skali intensywności. Dentysta może zadrapać grzbiet języka i wyczuć zeskrobanie, ponieważ ten obszar często może być źródłem aromatu.

Istnieje wiele wyrafinowanych detektorów, które potrafią precyzyjniej oceniać zapach.

Należą do nich:

 • Halimeter: wykrywa niski poziom siarki.
 • Chromatografia gazowa: W teście mierzy się trzy lotne związki siarki: siarkowodór, merkaptan metylu i siarczek dimetylu.
 • Test BANA: Mierzy poziomy określonego enzymu wytwarzanego przez bakterie wywołujące cuchnięcie.
 • Test beta-galaktozydazy: Stwierdzono, że poziomy enzymu beta-galaktozydazy korelują z zapachem w ustach.

Dentysta będzie wtedy w stanie zidentyfikować prawdopodobną przyczynę nieświeżego oddechu.

Napisane przez Tima Newmana

PLMedBook