Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy można bezpiecznie trzymać siusiu? Pięć możliwych komplikacji

Niezależnie od tego, czy w związku z pracowitym dniem, czy w trakcie trzymającego w napięciu filmu, normalne jest, że ludzie opierają się pragnieniu oddawania moczu od czasu do czasu.

Normalna pojemność pęcherza to około 16 uncji (2 filiżanki) płynu, a jeszcze mniej dla dziecka. Pęcherz może rozciągać się, by pomieścić więcej, ale zbyt częste używanie może być niebezpieczne.

Regularne odkładanie chodzenia do łazienki nie jest zalecane.

W tym artykule przyjrzymy się możliwym skutkom zbyt długiego lub zbyt częstego trzymania siusiu.

Przegląd

Ludzie trzymający siusiu w kolejce po toalety

U zdrowego dorosłego od czasu do czasu trzymanie siuska nie powoduje problemów, ale mogą pojawić się niepożądane efekty, jeśli stanie się nawykiem.

Gdy pęcherz wypełni się w połowie cieczą, wysyła sygnał do mózgu, że nadszedł czas, aby siusiu. Mózg wywołuje potrzebę oddania moczu, mówiąc, że pęcherz się trzyma.

Czasami trzeba trzymać w moczu. Dostęp do toalety może być utrudniony, a osoba może ćwiczyć ćwiczenia w celu przekwalifikowania ich pęcherza.

Nie ma sztywnych zasad określających, jak i kiedy można bezpiecznie trzymać siusiu. Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na działania niepożądane niż inne.

Możliwe efekty uboczne

Poniżej patrzymy na pięć potencjalnych efektów ubocznych trzymania siusiu:

1. Ból

Ludzie, którzy regularnie ignorują potrzebę siusiania, mogą odczuwać ból pęcherza lub nerek. Kiedy osoba w końcu dociera do łazienki, oddawanie moczu może również zranić.

Mięśnie mogą również pozostać częściowo zaciśnięte po uwolnieniu moczu, co może prowadzić do skurczów miednicy.

2. Infekcja dróg moczowych

W niektórych przypadkach zbyt długie trzymanie siuska może powodować namnażanie się bakterii. Może to prowadzić do zakażenia dróg moczowych (UTI).

Żadne badania nie wykazały, że utrzymywanie moczu powoduje ZUM, ale wielu lekarzy zaleca jego unikanie, szczególnie jeśli dana osoba ma historię częstych ZUM.

Ludzie, którzy nie piją wystarczającej ilości płynów, mogą z większym prawdopodobieństwem rozwinąć ZUM, ponieważ pęcherz nie mówi organizmowi, aby często siusiał. Może to powodować rozprzestrzenianie się bakterii w drogach moczowych, co prowadzi do infekcji.

Objawy ZUM obejmują:

 • uczucie pieczenia lub kłucia podczas oddawania moczu
 • ból w miednicy lub podbrzuszu
 • ciągła potrzeba opróżnienia pęcherza
 • silny lub cuchnący mocz
 • pochmurny, zabarwiony mocz
 • konsekwentnie ciemny mocz
 • krwawy mocz

3. Rozciąganie pęcherza

W dłuższej perspektywie regularne trzymanie siusia może powodować rozciąganie się pęcherza. Może to utrudnić lub uniemożliwić pęcznienie pęcherza w normalny sposób.

Jeśli dana osoba ma rozciągnięty pęcherz, mogą być konieczne dodatkowe środki, takie jak cewnik.

4. Uszkodzenie mięśni dna miednicy

Często zatrzymywanie moczu może uszkodzić mięśnie dna miednicy.

Jednym z tych mięśni jest zwieracz cewki moczowej, który utrzymuje zamkniętą cewkę moczową, aby zapobiec wyciekowi moczu. Uszkodzenie tego mięśnia może prowadzić do nietrzymania moczu.

Wykonanie ćwiczeń dna miednicy, takich jak Kegels, może pomóc wzmocnić te mięśnie i zapobiec przeciekowi lub naprawić utratę mięśni.

5. Kamienie nerkowe

Trzymanie siuska może powodować powstawanie kamieni nerkowych u osób z historią choroby lub u osób, które mają wysoką zawartość minerałów w moczu. Pee często zawiera minerały, takie jak kwas moczowy i szczawian wapnia.

Czy pęknie pęcherz?

Powszechnym mitem jest to, że pęcherz pęknie, jeśli osoba będzie zbyt długo trzymała siusiu. Chociaż jest to niezwykle rzadkie, jest to możliwe.

Jest znacznie bardziej prawdopodobne, że pęcherz po prostu obejmie mięśnie, w których znajduje się mocz, powodując wypadek.

Efekty z innych warunków

Niektóre wcześniej istniejące schorzenia mogą prowadzić do zatrzymania moczu. Zwykle jest to mimowolne i zwykle pozostaje niezauważone, ale może powodować podobne komplikacje.

Powiększenie prostaty, osłabienie mięśni pęcherza lub uszkodzenie nerwów w układzie moczowym może zablokować przepływ moczu lub spowodować zatrzymanie go przez organizm.

Osoby z zaburzeniami czynności nerek mogą również chcieć uniknąć trzymania siusiu, aby zapobiec możliwym powikłaniom.

Trening ciała, aby siusiać rzadziej

oglądanie telewizji może być rozproszenie, aby pomóc trzymać się siusiu

W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecać przekwalifikowanie pęcherza do siusiania rzadziej. Obejmuje to opieranie się chęci zasysania.

Celem jest zwiększenie ilości płynu, który może utrzymać pęcherz, zanim wywoła to chęć siusiu. Jeśli się powiedzie, wydłuży to czas pomiędzy wyjazdami do łazienki.

Lekarz często opracuje spersonalizowany harmonogram przekwalifikowania. Poniższe wskazówki mogą ułatwić osobie przejście do procesu przekwalifikowania:

 • pozostaje ciepło, ponieważ bycie zimnym może wywołać chęć siusiania
 • słuchanie muzyki lub oglądanie telewizji, dla rozrywki
 • aktywnie angażuje mózg w grę, zagadkę lub problem do rozwiązania
 • czytanie artykułu z książki lub gazety
 • przebywając w pozycji siedzącej lub przechadzającej się, w zależności od tego, która z nich rozwiązuje problem
 • nawiązywanie połączenia telefonicznego lub pisanie wiadomości e-mail

Kluczem jest zaangażowanie mózgu i odciągnięcie uwagi od potrzeby oddawania moczu.

Wskazówki dotyczące dotarcia do łazienki na czas

Chociaż najlepiej jest siusiać, gdy pęcherz jest pełny, osoba może nie mieć natychmiastowego dostępu do łazienki.

Poniższe wskazówki mogą pomóc osobie dotrzeć do toalety na czas:

 • Krzyżuj nogi stojąc: To może ściskać cewkę moczową i unikać sytuacji krytycznych.
 • Gaz przepuszczający: Nagromadzenie gazu może wywierać dodatkową presję na pęcherz.
 • Pee zaraz po przebudzeniu: Ludzie w pośpiechu, aby opuścić dom, mogą opuścić wycieczkę do łazienki, ale ważne jest, aby rozpocząć właściwy dzienny cykl oddawania moczu.
 • Zaplanuj regularne przerwy w łazience: osoba może chcieć zaplanować przerwę w łazience co 2 do 3 godzin. Ustaw alarm i idź do łazienki, bez względu na to, czy pęcherz wysyła sygnał, czy nie. Może to pomóc w zmniejszeniu nacisku i uniknięciu sytuacji awaryjnych.
 • Nie czekaj, aż stanie się to w nagłym wypadku: niezależnie od terminów lub pracowitych dni, nawyk chodzenia do łazienki w chwili, gdy chcesz oddać mocz.

Na wynos

Czasami trzymanie siusiaka prawdopodobnie nie spowoduje żadnej szkody. Jednak regularne robienie tego może zwiększać ryzyko infekcji lub innych komplikacji.

Może pomóc w zachowaniu zdrowych i regularnych nawyków w łazience. Każdy, kto czuje, że oddaje mocz za dużo lub za często, powinien porozmawiać z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: