Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o guzkach prostaty

Guz prostaty jest jędrnym, podobnym do kostki obszarem prostaty. Może nie mieć żadnych objawów lub może powodować infekcje pęcherza i przewlekły ból w miednicy. Istnieje kilka przyczyn guzków prostaty, w tym zapalenie gruczołu krokowego i rak prostaty.

Gruczoł krokowy jest częścią męskiego układu rozrodczego. Chodzi o rozmiar i kształt orzecha włoskiego, który znajduje się tuż pod pęcherzem i przed odbytem.

Prostata pomaga produkować nasienie, które przenosi plemniki z jąder przez penis podczas wytrysku.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom, objawom i diagnozie guzków prostaty.

Co to jest guzek prostaty?

schemat gruczołu krokowego

Guz prostaty jest twardym obszarem, który może pojawić się na prostacie. Jest podniesiony i twardy i czuje się jak kostka palca.

Guz prostaty może być rakowy, w związku z czym powinien go sprawdzić lekarz.

Osoba z guzkiem prostaty może zostać skierowana do specjalisty i poddana biopsji, czyli usunięciu kawałka tkanki i wysłaniu go do dalszych badań.

Guzek a guz

Guzek lub guz na prostacie zasadniczo odnosi się do tego samego – nienormalnego wzrostu. Jednak „guzek” jest uważany za łagodny wzrost, podczas gdy „guz” jest stosowany częściej w odniesieniu do raka.

Jeśli dana osoba jest zdezorientowana terminami używanymi przez lekarza, powinna poprosić o wyjaśnienia, ponieważ może to pomóc im lepiej zrozumieć ich stan zdrowia.

Przyczyny

Istnieje kilka różnych powodów, dla których dana osoba może rozwinąć guzek prostaty. Obejmują one:

Rak prostaty

Rak prostaty występuje wtedy, gdy komórki gruczołu krokowego zaczynają niekontrolowanie wzrastać. Prawie wszystkie przypadki raka prostaty są znane jako gruczolakoraki.

Inne, rzadsze typy to:

 • mięsaki
 • raki drobnokomórkowe
 • guzy neuroendokrynne
 • raki przejściowe z komórek

Rak prostaty jest najczęstszą postacią raka u mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że w 2017 r. Będzie 16160 nowych przypadków raka prostaty i 26 730 zgonów spowodowanych rakiem prostaty.

Starsi mężczyźni są bardziej narażeni na raka prostaty, a 6 na 10 przypadków występuje u mężczyzn w wieku 65 lat i starszych.

Jednak nie wszystkie guzki stercza są nowotworem i mogą być spowodowane przez kilka innych chorób.

Zapalenie gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego jest zapaleniem gruczołu krokowego i często jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Około połowa wszystkich mężczyzn cierpi na zapalenie gruczołu krokowego w pewnym momencie swojego życia. Nie zwiększa ryzyka innych chorób prostaty.

Istnieją cztery różne rodzaje zapalenia gruczołu krokowego:

 • Ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, które jest spowodowane infekcją bakteryjną i pojawia się nagle. Jest to najmniej powszechny typ, ale najłatwiejszy do zdiagnozowania i leczenia antybiotykami. Objawy to dreszcze, gorączka i mocz we krwi.
 • Przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, które jest również spowodowane przez bakterie. Często jedynym objawem jest infekcja pęcherza moczowego. Jest leczony antybiotykami, ale może być nawracający lub przewlekły.
 • Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, które jest również znane jako zespół przewlekłego bólu miednicy, jest najczęstszym rodzajem zapalenia gruczołu krokowego i może przychodzić i odchodzić bez ostrzeżenia. Objawy obejmują ból i dyskomfort w okolicy pachwin i pęcherza, które można leczyć lekami przeciwzapalnymi lub alfa-blokerami.
 • Bezobjawowe zapalne zapalenie gruczołu krokowego, które nie ma żadnych objawów i często nie wymaga leczenia. Ten rodzaj zapalenia gruczołu krokowego jest zwykle wykryty podczas testów na coś innego.

Rachunki prostaty

Jest to obecność kamieni w prostacie, często nazywanych kamieniami prostaty. Lekarze uważają, że powstają albo w wyniku wydzielania z zgrubienia prostaty, albo gdy ropa i inne zanieczyszczenia łączą się podczas infekcji.

Kamienie prostaty mogą być związane z przewlekłym zapaleniem prostaty i często mają podobne objawy. Obecność kamieni może prowadzić do stanu zapalnego prostaty, który zatrzymuje wydalanie moczu z organizmu i może prowadzić do infekcji bakteryjnej.

Inne przyczyny guzka prostaty obejmują:

 • zawał, obszar martwych tkanek spowodowany utratą dopływu krwi
 • nieprawidłowości w odbytnicy, takie jak hemoroidy

Diagnoza

Lekarz zapyta o objawy i historię choroby pacjenta i może pobrać próbkę moczu do badań.

Standardowym sposobem badania prostaty jest cyfrowy test na odbytnicę. Lekarz wprowadzi smarowany i w rękawiczce palec do odbytnicy, aby wyczuć prostatę. Test zajmuje około 10 do 15 sekund.

Egzamin cyfrowy z odbytnicy pozwoli lekarzowi na odczucie obecności guzka prostaty.

Test antygenu specyficznego dla prostaty (PSA)

Test PSA sprawdza pod kątem podwyższonego PSA we krwi, która jest białkiem wytwarzanym przez gruczoł krokowy. Zwiększone PSA we krwi może być oznaką zapalenia gruczołu krokowego, powiększenia prostaty lub raka prostaty. Jednak niektóre inne niemedyczne czynniki mogą również zwiększać PSA.

Biopsja

Jeśli lekarz ma jakiekolwiek obawy dotyczące raka prostaty, przekaże mężczyznę do urologa w celu wykonania biopsji prostaty. Próbki z kilku obszarów gruczołu krokowego zostaną pobrane i przetestowane. Leczenie zostanie określone na podstawie wyników.

Perspektywy

niebieska wstążka dla raka prostaty

Perspektywa dla mężczyzny z guzkiem prostaty zależy od przyczyny guza i stanu zdrowia osobnika.

Jeśli przyczyną guzka jest zapalenie gruczołu krokowego lub gruczołu krokowego, często będzie ono leczone przy użyciu antybiotyków lub innych leków. W rzadkich przypadkach może być leczony operacyjnie.

Jeśli guz gruczołu krokowego jest nowotworowy, będzie leczony przy użyciu leczenia raka gruczołu krokowego. Perspektywy dla mężczyzn z rakiem prostaty różnią się w zależności od ich wieku, stadium raka i ogólnego stanu zdrowia.

Chociaż jest to poważna choroba, większość mężczyzn, u których zdiagnozowano raka prostaty, nie umiera z tego powodu.Rak prostaty dotyka około 1 na 7 mężczyzn w trakcie ich życia. Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest około 2,9 miliona mężczyzn z rakiem prostaty.

Oprócz leczenia fizycznego istotne jest, aby osoby z rakiem prostaty szukały wsparcia od osób z ich otoczenia, w tym rodziny, przyjaciół, pracowników służby zdrowia i grup wsparcia.

Zmiany prostaty w czasie

człowiek w tle pozycji do toalety

Gruczoł krokowy ma tendencję do wzrostu wraz z wiekiem mężczyzn. Powiększona prostata może przecisnąć cewkę moczową i utrudnić oddawanie moczu. To wymaga pomocy medycznej.

Ryzyko wystąpienia problemów z prostatą wzrasta wraz z wiekiem. Najczęstsze problemy z prostatą to zapalenie, powiększenie prostaty i rak prostaty. Jednak jeden problem nie prowadzi bezpośrednio do drugiego.

Objawy, które wymagają pomocy medycznej obejmują:

 • oddawanie moczu częściej niż zwykle
 • pilną potrzebę oddania moczu
 • ograniczony przepływ moczu
 • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
 • konieczności wstawania wiele razy w nocy, aby oddać mocz
Like this post? Please share to your friends: