Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o stosach

Pale to kolejny termin na hemoroidy. Hemoroidy to kolekcje zapalnej tkanki w kanale odbytu. Zawierają naczynia krwionośne, tkanki podtrzymujące, mięśnie i włókna elastyczne.

Wiele osób ma stosy, ale objawy nie zawsze są oczywiste. Hemoroidy powodują zauważalne objawy u co najmniej 50 procent ludzi w Stanach Zjednoczonych (USA) przed ukończeniem 50 lat.

W tym artykule omówimy stosy, ich przyczyny, sposoby diagnozowania, oceniania i leczenia oraz ich wpływ na organizm.

Szybkie fakty na stosach:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących stosów. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Pale to kolekcje tkanek i żył, które stają się zaognione i spuchnięte.
 • Rozmiar stosów może się różnić i znajdują się wewnątrz lub na zewnątrz odbytu.
 • Pale występują z powodu przewlekłego zaparcia, przewlekłej biegunki, podnoszenia ciężkich ciężarów, ciąży lub wysiłku przy przechodzeniu przez stolec.
 • Lekarz może zazwyczaj zdiagnozować stertę podczas badania.
 • Hemoroidy są klasyfikowane w skali od I do IV. W klasach III lub IV może być konieczna operacja.

Czym są stosy?

Hemoroidy i stosy przedstawione na diagramie lub w odbytnicy. Image credit: Mikael Häggström, (2012, 17 września)

Pale są zapalnie i spuchnięte kolekcje tkanek w obszarze odbytu.

Mogą mieć wiele rozmiarów i mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne.

Stosy wewnętrzne zwykle znajdują się w odległości od 2 do 4 centymetrów (cm) nad otworem odbytu i są bardziej powszechne. Zewnętrzne stosy występują na zewnętrznej krawędzi odbytu.

Objawy

W większości przypadków objawy stosów nie są poważne. Zwykle ustępują po kilku dniach.

Osoba z palami może doświadczyć następujących symptomów:

 • W okolicy odbytu można wyczuć twardą, możliwie bolesną grudkę. Może zawierać skoagulowaną krew. Stosy zawierające krew nazywane są zakrzepłymi zewnętrznymi hemoroidami.
 • Po przejściu przez stolec osoba z palami może doświadczyć uczucia, że ​​wnętrzności są jeszcze pełne.
 • Jaskrawa czerwona krew jest widoczna po wypróżnieniu.
 • Obszar wokół odbytu jest swędzący, czerwony i obolały.
 • Ból pojawia się podczas przemijającego stolca.

Pale mogą eskalować do bardziej surowego stanu. Może to obejmować:

 • nadmierne krwawienie z odbytu, prawdopodobnie również prowadzące do niedokrwistości
 • infekcja
 • nietrzymanie stolca lub niezdolność do kontrolowania wypróżnień
 • przetoka odbytu, w której tworzy się nowy kanał między powierzchnią skóry w pobliżu odbytu i wnętrza odbytu
 • zdeformowany hemoroid, w którym odcięcie dopływu krwi do hemoroidu powoduje komplikacje, w tym zakażenie lub zakrzep

Pale dzieli się na cztery kategorie:

 • Stopień I: Występują niewielkie stany zapalne, zwykle wewnątrz wyściółki odbytu. Nie są widoczne.
 • Stopień II: Stosy Grade II są większe niż stosy I klasy, ale także pozostają wewnątrz odbytu. Mogą zostać wypchnięte podczas odchodów, ale wrócą bez pomocy.
 • Stopień III: Są one również znane jako wypadnięcie hemoroidów i pojawiają się poza odbytem. Osoba może czuć, że zwisają z odbytu, ale można je łatwo ponownie włożyć.
 • Stopień IV: Nie można ich odepchnąć i wymagają leczenia. Są duże i pozostają poza odbytem.

Zewnętrzne stosy tworzą małe grudki na zewnętrznej krawędzi odbytu. Są bardzo swędzące i mogą stać się bolesne, jeśli dojdzie do zakrzepnięcia krwi, ponieważ zakrzep może zablokować przepływ krwi. Zakrzepłe stosy zewnętrzne lub hemoroidy, które są skrzepnięte, wymagają natychmiastowego leczenia.

Przyczyny

Kobieta w ciąży w biurze lekarzy.

Pale są spowodowane zwiększonym ciśnieniem w dolnym odbytnicy.

Naczynia krwionośne wokół odbytu i odbytnicy rozciągają się pod naciskiem i mogą puchnąć lub wybrzuszać się, tworząc stosy. Może to być spowodowane:

 • chroniczne zatwardzenie
 • przewlekła biegunka
 • podnoszenie ciężkich ciężarów
 • ciąża
 • wysiłku przy przechodzeniu przez stolec

Tendencja do rozwijania umiejętności może być również dziedziczona i wzrasta wraz z wiekiem.

Diagnoza

Lekarz może zazwyczaj zdiagnozować stawy po przeprowadzeniu badania fizykalnego. Przeanalizują odbyt osoby z podejrzanymi palami.

Lekarz może zadać następujące pytania:

 • Czy bliscy krewni mają stosy?
 • Czy w stolcu była jakakolwiek krew lub śluz?
 • Czy była ostatnio jakaś utrata wagi?
 • Czy ostatnio zmieniono wypróżnienia?
 • Jakiego koloru są stołki?

W przypadku stosów wewnętrznych lekarz może wykonać badanie doodbytnicze (DRE) lub użyć proktoskopu. Proktoskop to wydrążona rura zaopatrzona w światło. To pozwala lekarzowi zobaczyć kanał odbytu z bliska. Mogą pobrać niewielką próbkę tkanki z wnętrza odbytnicy. Można to następnie wysłać do laboratorium w celu analizy.

Lekarz może zalecić kolonoskopię, jeśli osoba z palami przedstawia oznaki i objawy sugerujące inne choroby układu trawiennego lub wykazują jakiekolwiek czynniki ryzyka raka jelita grubego.

Zabiegi

W większości przypadków stosy same się rozwiązują bez potrzeby jakiegokolwiek leczenia. Jednak niektóre zabiegi mogą znacznie zmniejszyć dyskomfort i swędzenie, które wiele osób doświadcza w stosach.

Zmiany stylu życia

Kobieta stojąca na wadze.

Lekarz początkowo zaleci zmiany stylu życia w celu zarządzania stosami.

Dieta: Pale mogą wystąpić w wyniku wysiłku podczas ruchów jelit. Nadmierne obciążenie jest wynikiem zaparcia. Zmiana diety może pomóc w utrzymaniu regularnych i miękkich stolców. Obejmuje to spożywanie większej ilości błonnika, takich jak owoce i warzywa, lub głównie jedzenie płatków śniadaniowych na bazie otrąb.

Lekarz może również doradzić osobie z palami, aby zwiększyć zużycie wody. Najlepiej unikać kofeiny.

Masa ciała: Utrata masy ciała może pomóc zmniejszyć częstość występowania i nasilenie stosów.

Aby zapobiec stosom, lekarze zalecają również ćwiczenia i unikanie wysiłku w celu wydalenia stolca. Ćwiczenie jest jedną z głównych terapii stosów.

  Leki

  Dostępnych jest kilka opcji terapeutycznych, które ułatwiają leczenie pacjenta.

  Lekarstwa dostępne bez recepty (OTC): są dostępne bez recepty lub online. Leki zawierają środki przeciwbólowe, maści, kremy i pady, i mogą łagodzić zaczerwienienie i obrzęk wokół odbytu.

  Preparaty OTC nie leczą stosów, ale mogą pomóc w objawach. Nie należy ich używać dłużej niż 7 dni z rzędu, ponieważ mogą one powodować dalsze podrażnienie obszaru i przerzedzenie skóry. Nie należy używać dwóch lub więcej leków w tym samym czasie, chyba że zaleci to lekarz.

  Kortykosteroidy: mogą zmniejszyć stan zapalny i ból.

  Środki przeczyszczające: Lekarz może przepisać środki przeczyszczające, jeśli osoba z palami cierpi na zaparcia. Mogą one pomóc osobie łatwiej przechodzić stolce i zmniejszyć nacisk na dolną część okrężnicy.

  Opcje chirurgiczne

  Około 1 na 10 osób ze stosami będzie wymagało operacji.

  Bandażowanie: lekarz umieszcza elastyczną opaskę wokół podstawy stosu, odcinając dopływ krwi. Po kilku dniach hemoroidy odpadają. Jest to skuteczne w leczeniu wszystkich hemoroidów o statusie niższym niż IV.

  Skleroterapia: Lek wstrzykuje się, aby zmniejszyć hemoroidy. Hemoroidy ostatecznie kurczy się. Jest to skuteczne w przypadku hemoroidów II i III stopnia i jest alternatywą dla bandowania.

  Koagulacja w podczerwieni: zwana także koagulacją światłem podczerwonym, urządzenie służy do spalania tkanki hemoroidalnej. Technika ta jest stosowana w leczeniu hemoroidów stopnia I i II.

  Hemoroidektomia: Nadmiar tkanki powodującej krwawienie usuwa się chirurgicznie. Można to zrobić na różne sposoby i może obejmować połączenie znieczulenia miejscowego i sedacji, znieczulenia podpajęczynówkowego lub znieczulenia ogólnego. Ten rodzaj zabiegu jest najskuteczniejszy do całkowitego usunięcia stosów, ale istnieje ryzyko powikłań, w tym trudności z oddawaniem stolca, a także infekcje dróg moczowych.

  Zszywanie hemoroidów: przepływ krwi jest zablokowany w tkance hemoroidów. Ta procedura jest zwykle mniej bolesna niż hemoroidektomia. Jednak ta procedura może prowadzić do zwiększonego ryzyka nawrotu hemoroidów i wypadania odbytnicy, w których część odbytnicy wypycha z odbytu.

  Perspektywy

  Chociaż mogą być bolesne i wyniszczające, stosy zwykle nie stanowią żadnego stałego zagrożenia dla zdrowia i mogą być zarządzane samodzielnie do klas III lub IV. Jeśli pojawi się powikłanie, takie jak przetoka, może to stać się poważne.

  Opcje chirurgiczne dla bardziej zaawansowanych stosów są zwykle zabiegami ambulatoryjnymi z minimalnym czasem powrotu do zdrowia.

  Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

  PLMedBook