Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak Coca-Cola wpływa na twoje ciało, kiedy go pijesz

Napoje słodowe są uważane za główny czynnik wpływający na stan zdrowia, taki jak otyłość, cukrzyca typu 2 i próchnica zębów. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dokładnie, co te napoje robią twojemu ciału po spożyciu? Jeden naukowiec stworzył infografikę, która wyjaśnia, co dzieje się z ciałem w ciągu godziny od wypicia puszki Coca-Coli.

Szklanka coli

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) około połowa populacji USA pije napoje słodkie każdego dnia, a spożycie tych napojów jest najwyższe wśród nastolatków i młodych osób dorosłych.

W jednej puszce coli znajduje się około 10 łyżeczek dodanego cukru. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie nie więcej niż 6 łyżeczek dodanego cukru dziennie, co oznacza, że ​​picie tylko jednej porcji coli dziennie może nas znacznie przekroczyć te wytyczne.

Jako takie, nie jest niespodzianką, że spożywanie słodkiego napoju wiąże się z szeregiem warunków zdrowotnych. Według Harvard School of Public Health ludzie, którzy piją 1-2 puszki słodkich napojów dziennie, są o 26% bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2, aw zeszłym miesiącu, doniesieniami z badania, w którym odnotowano 184 000 zgonów na świecie każdego roku, spadło do poziomu słodkiego napoju konsumpcja.

Teraz infografika stworzona przez brytyjskiego farmaceutę Niraj Naik – na podstawie badań pisarza zdrowia Wade Meredith – pokazuje uszkodzenia 330 ml puszki Coca-Coli, która może wyrządzić organizmowi w ciągu 1 godziny konsumpcji.

Coca-Cola „porównywalna do heroiny” w sposobie stymulowania ośrodków nagrody i przyjemności mózgu

Według Naika, intensywna słodycz Coca-Coli ze względu na wysoką zawartość cukru powinna wywoływać wymioty zaraz po wejściu do organizmu. Jednak kwas fosforowy w napoju matuje słodycz, pozwalając nam zatrzymać napój.

Poziom cukru we krwi dramatycznie wzrasta w ciągu 20 minut od wypicia Coli, wyjaśnia Naik, powodując wybuch insuliny. Wątroba następnie zamienia duże ilości cukru krążącego w naszym ciele w tłuszcz.

W ciągu 40 minut organizm wchłonął całą kofeinę z koli, powodując poszerzenie źrenic i wzrost ciśnienia krwi. W tym momencie receptory adenozyny w mózgu zostały zablokowane, co zapobiega zmęczeniu.

Pięć minut później wzrosła produkcja dopaminy – neuroprzekaźnika, który pomaga kontrolować centra przyjemności i nagrody w mózgu. Zgodnie z infografiką, sposób, w jaki Coca-Cola stymuluje te centra, jest porównywalny z efektami heroiny, co powoduje, że chcemy innej.

Infografika pokazująca, co Coca-Cola robi z ciałem

Godzinę po wypiciu napoju rozpocznie się kraksa cukrowa, powodująca drażliwość i senność. Ponadto, woda z Coli zostanie oczyszczona z organizmu poprzez oddawanie moczu, wraz z substancjami odżywczymi, które są ważne dla naszego zdrowia.

Według Naika infografika dotyczy nie tylko Coca-Coli, ale także wszystkich napojów gazowanych z kofeiną.

„Coca-Cola to nie tylko wysokiej zawartości syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy, ale także mnóstwo rafinowanych soli i kofeiny”, pisze Naik na swoim blogu. „Regularne spożywanie tych składników w dużych ilościach w koksu i innych przetworzonych produktach spożywczych i napojach może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi, chorób serca, cukrzycy i otyłości”.

„Jednak niewielka ilość od czasu do czasu nie spowoduje większych szkód” – dodaje. „Kluczem jest umiar”.

W oświadczeniu prasowym rzecznik Coca-Coli mówi, że napój jest „całkowicie bezpieczny do spożycia i można go spożywać w ramach zrównoważonej diety i stylu życia”.

Nasz artykuł w Centrum wiedzy – „Ile cukru znajduje się w twoim jedzeniu?” – patrzy na zawartość cukru w ​​niektórych z najpopularniejszych potraw i napojów.

W sierpniu pojawiła się kolejna infografika, pokazująca, jak napoje energetyczne wpływają na organizm w ciągu 24 godzin od ich wypicia.

Like this post? Please share to your friends: