Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak usunąć pryszcz w uchu

Pryszcz w uchu może być bolesny i nieprzyjemny. Pryszcze zwykle ustępują same, ale niektóre zabiegi mogą przyspieszyć proces gojenia.

Pryszcze mogą pojawić się na uchu, za uchem lub wewnątrz kanału słuchowego.

W tym artykule mówimy o tym, co powoduje pryszcze w uchu, jak się ich pozbyć i jak zapobiegać ich nawrotom.

Co powoduje pryszcze w uszach?

pani z pryszczem w uchu

Pryszcze, zwane także białogłowy, zits lub zaskórniki są najczęściej spotykane na twarzy i plecach, ale mogą pojawić się prawie wszędzie.

Zewnętrzne ucho i zewnętrzny kanał słuchowy mają komórki skóry, komórki rzęsate i gruczoły produkujące ropę, które są potrzebne do utworzenia pryszczu.

Pryszcze pojawiają się, gdy pory zostają zatkane martwymi komórkami skóry i sebum, który jest naturalnym olejem, który chroni skórę i utrzymuje ją w wilgoci.

Bakterie mogą również powodować pryszcze, więc wszystko, co wprowadza bakterie lub brud do ucha, może powodować pryszcze.

Przyczyny pryszcze w uchu obejmują:

 • narażenie na brudne lub zakurzone środowisko
 • gruczoły w uchu wytwarzają zbyt dużo oleju
 • współdzielenie dousznych z inną osobą
 • używanie brudnych wkładek dousznych lub słuchawek
 • wkładanie rzeczy do ucha, w tym palca
 • kontakt z nieczystą wodą, co prowadzi do ucha pływaka lub zapalenia ucha zewnętrznego
 • zwiększony poziom stresu
 • zaburzenia równowagi hormonalnej, takie jak w okresie dojrzewania
 • kolczyki w uchu, które stają się brudne lub zainfekowane
 • noszenie czapek lub hełmów przez długi czas
 • reakcje alergiczne na włosy lub produkty kosmetyczne, które dostają się do kanału słuchowego

Niektóre stany mogą powodować objawy podobne do pryszczu w uchu, dlatego ważne jest, aby prawidłowo zidentyfikować pryszcz w celu leczenia. Dermatolog może pomóc w zdiagnozowaniu i leczeniu tych problemów związanych ze skórą we właściwy sposób.

Czy chcesz je pop?

Najlepiej unikać wystrzykiwania pryszczów do ucha, szczególnie w kanale słuchowym. Pojawiające się pryszcze mogą wepchnąć ropę i bakterie głębiej w por i spowodować dodatkowe objawy, takie jak zapalenie i infekcje.

Ucho jest obszarem wrażliwym, a jeśli pęknięcie pryszcza zostanie zainfekowane, może to spowodować dalsze problemy. Może również uszkodzić skórę i spowodować bliznę.

Pryszcz, który powoduje znaczny stres, może zostać usunięty przez lekarza, aby zapobiec powikłaniom.

Leczenie

ciepły kompres na ucho na pryszcz w uchu

Istnieje kilka metod leczenia pryszcze, które są wystarczająco delikatne, aby używać w wrażliwym obszarze ucha.

Ciepły kompres lub podkładka termiczna może zmniejszyć stan zapalny i podrażnienie. To może zmiękczyć pryszcz, aby sprowadzić ropę na powierzchnię.

Jeśli krosta spłynie w ten sposób, osoba powinna oczyścić wypływ i delikatnie umyć obszar łagodnym mydłem. Środki czyszczące, takie jak oczar wirginijski lub alkohol, mogą zapobiegać infekcjom.

Lekarstwa sprzedawane bez recepty lub na receptę mogą pomóc w leczeniu trądziku, np .:

 • nadtlenek wodoru
 • ocierając alkohol
 • kremy antybiotykowe, w tym Neosporin lub Polysporin
 • produkty zawierające kwas salicylowy
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen (Advil) lub naproksen (Aleve)

W przypadku ciężkiego trądziku lekarz zazwyczaj zaleca leki miejscowe lub układowe wytwarzane z witaminy A. Krem tretinowy jest jednym z najczęstszych. Można również stosować izotretinoinę, ale zazwyczaj jest ona zarezerwowana dla najcięższych przypadków.

Lekarze mogą również zalecać antybiotyki, w tym doksycyklinę lub minocyklinę, aby pozbyć się bakterii. Jednak ten rodzaj leczenia staje się coraz mniej popularny, ponieważ pojawiają się przypadki bakterii opornych na antybiotyki.

Istnieją pewne dowody sugerujące, że olej z drzewa herbacianego może zmniejszyć ciężkość trądziku.

Dermatolodzy mogą również zalecić specjalne kupowane w sklepach kosmetyki trądzikowe lub środki do oczyszczania twarzy w zależności od stopnia trądziku danej osoby.

Zapobieganie

Pryszcze w uchu można zapobiec, ćwicząc dobrą higienę ucha. To zawiera:

 • regularne mycie i czyszczenie w celu zmniejszenia martwych komórek skóry i sebum
 • nie wkładanie ciał obcych do ucha
 • unikanie kąpieli w brudnej wodzie
 • robienie sobie przerw w noszeniu hełmów lub twardych czapek

Kiedy pryszcze nie reagują na leczenie, dermatolog może pomóc w wyborze najlepszych metod zapobiegania. Mogą pomóc w określeniu stopnia trądziku osoby i zalecić leki lub praktyki domowe, aby zapobiec nawrotom.

Ludzie muszą być cierpliwi przy rozpoczynaniu nowej metody zapobiegania, ponieważ wymaga to czasu, aby uzyskać wyniki.

Czy to pryszcz?

Podczas gdy większość miejsc w uchu to pryszcze, inne stany mogą również powodować podobne guzy. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zobaczyć naszych własnych uszu, możliwe jest, że guzy w uchu i wokół niego pozostaną niezauważone, dopóki nie staną się problemem.

Inne wypukłości ucha, które mogą przypominać pryszcze obejmują:

 • Kaszaki: Są to małe guzki pod skórą, które wydają się nie rosnąć lub rosnąć bardzo powoli.
 • Blizny keloidowe: Mała rana przy uchu może powodować pojawienie się tkanki keloidalnej. Są to obszary podniesionej, ciemnej blizny, która może być znacznie większa niż oryginalna rana.
 • Łuszczyca łojotokowa: są to częste, nieszkodliwe narośle skórne, które wyglądają jak nieznacznie podniesione, brązowawe obszary skóry.
 • Acanthoma fissuratum: Niezbyt często występujący stan skóry, który może przypominać guz o podwyższonych krawędziach. Zwykle obserwuje się to u osoby, która nosi okulary.
 • Czyraki lub ślepe pryszczy: Są podobne do pryszczów, ale są głębsze w skórze, a więc mogą powodować więcej bólu i stanów zapalnych. Nie wykazują widocznej głowy.
 • Rak podstawnokomórkowy: Rzadko zdarza się, że guzki na uszach mogą być złośliwymi naroślami.

Osoba, która nie ma pewności co do guza w uchu lub na uchu, powinna udać się do lekarza w celu uzyskania dokładnej diagnozy i leczenia.

Perspektywy

Pryszcze w uchu są podobne do pryszcze gdzie indziej i mogą być leczone w ten sam sposób. Zwykle ustępują stosunkowo szybko, często bez pozostawienia blizny.

Osoby z uporczywym trądzikiem, czy to w uchu, czy gdziekolwiek indziej, powinny zgłosić się do lekarza lub dermatologa w celu ustalenia diagnozy. Lekarz lub specjalista pomoże ocenić ciężkość lub stopień trądziku i może zaproponować plan leczenia odpowiedni dla indywidualnych przypadków.

Like this post? Please share to your friends: