Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o krwiak przegrody

Krwiak przegrody jest zbiorem krwi w przegrodzie lub przestrzeni między dwoma nozdrzami. Krwiak jest podobny do siniaka lub skrzepu krwi, ale jeśli nie jest leczony, może uszkodzić tkankę i doprowadzić do infekcji.

Uraz nosa może rozerwać naczynia krwionośne w obrębie i dookoła przegrody, gdzie znajduje się zarówno kość, jak i chrząstka. Ponieważ skrzepy krwi zatrzymują krwawienie, tworzy krwiak.

Krwiaki w większości innych obszarów ciała są zwykle wchłaniane z upływem czasu, podobnie jak w przypadku siniaka. Krwawienia przegrody nie mają jednak tendencji do gojenia się w pojedynkę i w większości przypadków wymagają natychmiastowego odwodnienia.

Szybkie fakty dotyczące krwiaka przegrody:

 • Nieleczony krwiak przegrody może powodować poważne komplikacje.
 • Krwiak przegrody prawie zawsze następuje po urazie nosa.
 • Żadne konkretne działanie nie może zapobiec krwiakowi przegrody po urazie nosa.
 • W większości przypadków krwiak przegrody należy opróżnić.

Co to jest krwiak przegrody?

Tkanka przegrody może zostać poważnie uszkodzona, powodując bolesność i deformację nosa.

Jeśli tak się stanie, a krwiak blokuje przepływ krwi do przegrody, może prowadzić do martwicy tkanek lub śmierci tkanki przegrody.

Rzadko, a zwłaszcza jeśli towarzyszy mu złamany nos, krwiak przegrody może wywołać ciężką i potencjalnie zagrażającą życiu infekcję.

Objawy

przegrody krwiaka

Osoby, które zostały uderzone w nos, mogą rozwinąć się w krwiaki w ciągu kilku godzin, dni lub tygodni po wystąpieniu urazu.

Gdy krwiak rozwija się wkrótce po urazie, osoba może błędnie postrzegać swoje objawy jako wynik urazu, a nie krwiaka. Z tego powodu ważne jest, aby osoba szukała pomocy medycznej w przypadku poważnego urazu nosa.

Każdy, kto złamał nos, może rozwinąć się krwiak nosowy. Ważne jest, aby sprawdzali objawy złamanego nosa, w tym:

 • krwawienie po uderzeniu w nos
 • obrzęk wokół nosa lub pod oczami
 • krwawienie w kilka godzin po początkowym urazie
 • czysty drenaż z nosa
 • zmiany w kształcie lub wielkości nosa

Głównym objawem krwiaka przegrody jest zablokowanie w nosie.

Zablokowanie może występować tylko po jednej stronie lub po obu stronach. Może być gorzej z jednej strony niż z drugiej, w zależności od umiejscowienia krwiaka. W nozdrzu może być widoczna, gładka czerwona masa, ale krwiak nie zawsze jest widoczny. Po pojawieniu się krwiaka nos może być miękki.

Ponieważ krwiak przegrody wymaga natychmiastowego leczenia, osoby doświadczające trudności w oddychaniu, znaczny obrzęk, uczucie pełności lub niedrożność nosa, w następstwie urazu, powinny starać się o natychmiastową opiekę medyczną.

Kiedy krwiak ulega zakażeniu, może powodować intensywny ból, gorączkę, powiększone węzły chłonne i ciepło na lub w pobliżu nosa. Śmierć tkanek może powodować deformację nosa.

U noworodków i bardzo małych dzieci, które muszą oddychać przez nos, krwiak przegrody może powodować silny ból. Rodzice powinni szukać natychmiastowej pomocy medycznej po urazie nosa dziecka.

Jeśli dziecko płacze i porusza się bez znanej przyczyny, jednym z możliwych jest krwiak przegrody.

Przyczyny

Lekarze nie są pewni, dlaczego niektórzy ludzie rozwijają krwiaki po urazie nosa, podczas gdy inni nie.

Jednym z czynników może być sposób, w jaki uszkodzenie nosa wpływa na błony śluzowe. Kiedy naczynia krwionośne pękają, ale błony śluzowe nie, pozwala to na gromadzenie się krwi wewnątrz błon śluzowych, powodując krwiak.

Czynniki ryzyka

 Image Credit: BruceBlaus, 2017 </ br>„></p> <p align=Badacze nie zidentyfikowali żadnych specyficznych czynników ryzyka genetycznego lub stylu życia w przypadku krwiaka przegrody. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest po prostu uraz nosa.

Przyczyny zwiększonego ryzyka uszkodzenia nosa to:

 • uprawianie kontaktu lub uprawianie sportów, takich jak piłka nożna czy boks
 • będąc w wypadku samochodowym lub motocyklowym
 • niedawny cios w nos, na przykład w walce lub po upadku
 • niedawna operacja na nosie
 • złamanie nosa

Zapobieganie

Osoba może jedynie dążyć do zmniejszenia ryzyka urazów nosa, nosząc odpowiedni sprzęt ochronny podczas uprawiania sportu i chroniąc nos przed uderzeniami, w jak największym stopniu.

Osoby, które niedawno doznały urazu nosa, powinny niezwłocznie rozpocząć leczenie. Właściwa opieka nad złamanym nosem, szczególnie w razie potrzeby z urazem, może zapobiec krwiakowi.

Jeśli krwiak już się ukształtował lub tworzy, natychmiastowa opieka medyczna może spuścić szkodę, zanim wyrządzi trwałe szkody.

Leczenie

Człowiek z krwawieniem z nosa

Drenowanie jest zabiegiem chirurgicznym, który w większości przypadków można wykonać w znieczuleniu miejscowym, które pozwala osobie pozostać na jawie podczas drenażu.

Lekarz przetnie nos, aby odcedzić krew, a następnie zapakuje go gazy, aby zmniejszyć krwawienie i utrzymać go stabilnie.

W niektórych przypadkach operacja może być konieczna w znieczuleniu ogólnym, szczególnie w przypadku dzieci i bardzo małych dzieci.

Niemowlęta, które muszą oddychać przez nos, mogą potrzebować dodatkowej opieki, w tym umieszczenia rurki, aby pomóc im oddychać, podczas gdy krwiak leczy.

Jeśli krwiak przegrody nie zostanie poddany leczeniu, leczenie wymagane później stanie się bardziej skomplikowane.

Infekcje są powszechne w przypadku opóźnienia w leczeniu i mogą wymagać antybiotyków w formie tabletek lub dożylnie lub przez rurkę w żyle.

Lekarz może również spuścić obrzęk, otaczając infekcję lub usunąć uszkodzoną lub martwą tkankę.

Nieleczony krwiak przegrody może spowodować zapadnięcie się przegrody nosa lub jej oddzielenie, co prowadzi do tak zwanej przegiętej przegrody. Może to powodować trudności w oddychaniu i przewlekłe problemy z zatokami.

Operacja może czasami korygować problemy z przegrodą, a nawet poprawić wygląd nosa.Jednak nie zawsze jest możliwe pełne przywrócenie nosa do jego oryginalnego wyglądu.

Gdy duże kawałki tkanki są zdeformowane lub martwe, możliwe jest zastosowanie przeszczepu do zastąpienia chrząstki lub innych części. Przeszczep jest wtedy, gdy lekarz zastępuje tkankę, zwykle tkanką z innego miejsca na ciele osoby.

Po drenażu krwiaka przegrody może wystąpić ból i obrzęk. Mogą pomóc paczki lodu i leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen. Jeśli ból jest intensywny lub nagle staje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.

Na wynos

Krwiak przegrody zawsze wymaga leczenia i musi zostać osuszony. Przy szybkim leczeniu jest to niewielka komplikacja złamanego nosa. Pozostawiony bez leczenia, może na stałe zmienić wygląd osoby.

Ze względu na potencjalną ciężkość tego schorzenia, zawsze lepiej jest starać się o szybką opiekę nad urazem nosa, nawet jeśli dana osoba nie ma pewności co do zakresu urazu, jaki otrzymała.

Like this post? Please share to your friends: