Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o przełomowym krwawieniu

Przełomowe krwawienie odnosi się do krwawienia z pochwy lub plamienia, które występuje pomiędzy miesiączkami lub podczas ciąży.

Krew jest zwykle albo jasnoczerwona, albo ciemno czerwonobrązowa, podobnie jak krew na początku lub na końcu okresu. Jednak w zależności od przyczyny może przypominać regularną krew menstruacyjną.

Przełocze krwawienia często występują u kobiet, które stosują pigułkę lub inną formę antykoncepcji, taką jak urządzenie wewnątrzmaciczne (IUD). Jednak wiele schorzeń może również powodować nieregularne krwawienie z pochwy. Osoby, które nie są pewne przyczyny, powinny skonsultować się z lekarzem.

W tym artykule badamy niektóre z najczęstszych przyczyn krwawienia podczas przełomu, jak również strategie postępowania i kiedy szukać profesjonalnej porady.

Przyczyny

Następujące czynniki mogą spowodować krwawienie z przełomu u kobiet, które nie są w ciąży:

 • antykoncepcja hormonalna
 • IUDs
 • infekcje
 • włókniaki

Hormonalna antykoncepcja

zmartwiona młoda kobieta

Kobiety stosujące hormonalną kontrolę urodzeń często doświadczają przełomowych krwawień, szczególnie jeśli niedawno zmieniły metody antykoncepcji. Przełomowe krwawienie może wystąpić przez kilka miesięcy, ponieważ organizm dostosowuje się do nowej formy kontroli urodzeń.

Przełomowe krwawienie występuje również u kobiet, które niewłaściwie stosują tabletki antykoncepcyjne, aby pominąć miesiączkę.

Miesięczne paczki zawierają zwykle 3 tygodnie pigułek hormonalnych i dodatkowy tydzień tabletek placebo. W tym ostatnim tygodniu nastąpi okres, ponieważ osoba nie otrzymuje hormonów antykoncepcyjnych.

Niektóre kobiety chcą pominąć okresy. Mogą zażyć 3 tygodnie pigułek hormonalnych, a następnie rozpocząć od razu 3 tygodnie pigułek hormonalnych. Większość lekarzy uważa, że ​​jest to bezpieczne nawet przez 3 miesiące.

Inne hormonalne tabletki antykoncepcyjne, niektóre zawierające etynyloestradiol i lewonorgestrel, wydłużają okres między miesiączkami. Na przykład osoba przyjmująca ten lek może otrzymywać okres co 3 miesiące. Ta metoda antykoncepcji prawdopodobnie spowoduje również krwawienie z przełomu.

Kobiety przyjmujące hormonalne środki antykoncepcyjne mogą częściej doświadczać krwawienia z przełomu, jeśli:

 • tęsknisz za pigułką lub bierzesz ją w innym czasie
 • są chore, szczególnie jeśli wymiotują lub mają biegunkę
 • zaczynać nowy lek

IUDs

IUD to popularne formy kontroli urodzeń. Nie jest wymagana codzienna tabletka, a urządzenie może działać przez kilka lat.

Hormonalne IUD uwalniają leki antykoncepcyjne zwane progestyną, podczas gdy miedziane wkładki zapobiegają ciąży bez stosowania hormonów. Oba typy powodują zmiany w cyklu menstruacyjnym, a każde takie zakłócenie może prowadzić do krwawienia z przełomu.

To krwawienie jest szczególnie częste w ciągu pierwszych 3 miesięcy po wstawieniu wkładki.

Infekcje

Następujące infekcje i stany chorobowe mogą powodować krwawienie z przełyku:

 • infekcje przenoszone drogą płciową (STI), takie jak chlamydia lub rzeżączka
 • zapalenie pochwy
 • zapalenie narządów miednicy mniejszej

Infekcja może powodować dodatkowe objawy. Mogą to być:

 • mętny mocz
 • ból miednicy
 • niezwykły zapach
 • nieprawidłowy upławy
 • pieczenie w miednicy
 • ból podczas stosunku
 • ciężkie okresy

Problemy przede wszystkim wymagają interwencji medycznej.

Endometrioza

Endometrioza występuje, gdy tkanka podobna do wyściółki macicy rośnie w innym miejscu w okolicy miednicy. Ta tkanka może rozwijać się w jajnikach lub jajowodach lub wokół pęcherza lub jelit.

Endometrioza powoduje szereg objawów, w tym:

 • silny ból podczas menstruacji
 • ból miednicy, gdy nie miesiączkuje
 • ból podczas seksu
 • nudności w okresie
 • zaparcia lub biegunka w okresie
 • krwawienie lub plamienie między okresami

Ten ból może być tak silny, że osoba nie może wykonywać regularnych czynności.

Endometrioza może również utrudniać zajście w ciążę.

Fibroids

Mięśniaki macicy to nieprawidłowe wzrosty, które tworzą się w okolicach macicy. Istnieje wiele przyczyn, w tym genetyka i hormony.

Niektóre osoby z włókniakami macicy nie mają żadnych objawów. Inni doświadczają przełomowego krwawienia. Dodatkowe objawy to:

 • ciśnienie miednicy i ból
 • ciężkie okresy
 • częste oddawanie moczu
 • zaparcie
 • ból pleców
 • ból nóg
 • niepełne opróżnianie

Fibroidy mogą być bardzo małe lub wystarczająco duże, aby zniekształcić macicę.

Przełomowe krwawienie podczas ciąży

Aż 30 procent osób w ciąży doświadczyło przełomowego krwawienia na wczesnym etapie.

Może to oznaczać:

 • wrażliwa szyjka macicy
 • Krwawienie wszczepu
 • krwiak podchoroniowy
 • poronienie lub ciąża pozamaciczna

W każdym przypadku krwawienia z pochwy podczas ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Wrażliwa szyjka macicy

Szyjka macicy znajduje się u podstawy macicy. W czasie ciąży mięknie i staje się bardziej wrażliwy. Stosowanie stosunku płciowego i badania pochwy mogą być bardziej podatne na podrażnienie.

Jeśli krwawienie z szyjki macicy nie jest związane z odbyciem stosunku lub egzaminem, może być oznaką niewydolności szyjki macicy. Dzieje się tak, gdy szyjka macicy zaczyna się otwierać, zanim dziecko jest w pełni rozwinięte, co zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

Krwawienie wszczepu

Dzieje się tak, gdy zapłodnione jajo zostaje najpierw wszczepione do macicy.

Krwawienie z implantacji występuje zwykle 6-12 dni po zapłodnieniu i kilka dni przed pierwszym nieudanym okresem.

To krwawienie często będzie tak lekkie, że nie będzie potrzebne tampon lub podkładka. Wiele osób z krwawieniem z implantacji nie jest jeszcze świadomych, że są w ciąży.

Krążenie podkorowe

Dzieje się tak, gdy łożysko oddziela się od pierwotnego miejsca implantacji. Krwawienie, które się pojawi, może być lekkie lub ciężkie.

Krwawienia podskornicowe są często nieszkodliwe, ale lekarz powinien ocenić każde krwawienie podczas ciąży.

Poronienie i ciąża pozamaciczna

kobieta w ciąży w chirurgii lekarzy

Nawet ciężkie krwawienie nie zawsze prowadzi do poronienia. Według American Pregnancy Association około 50 procent kobiet, które doświadczają krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży, nie poroniło.

Poronienie ma miejsce, gdy ciąża kończy się sama w ciągu pierwszych 20 tygodni. Po 20 tygodniach nazywa się to martwym urodzeniem. Aż 25 procent ciąż powoduje poronienie.

Ektopowe ciąże są znacznie rzadsze i występują, gdy zarodek wszczepia się w jajowodu zamiast macicy.

Krwawienia spowodowane poronieniem lub ciążą pozamaciczną mogą być ciężkie i towarzyszyć im skurcze brzuszne.

Ektopowe ciąże mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli nie będą szybko leczone. Jeśli dana osoba podejrzewa, że ​​ma ciążę pozamaciczną, powinna natychmiast zgłosić się do lekarza.

Kiedy iść do lekarza

Przełomowe krwawienie może nie być powodem do niepokoju. Często jest to efekt uboczny antykoncepcji lub podrażnienia szyjki macicy. Drobne przyczyny krwawienia z przełyku zwykle ustępują bez interwencji medycznej.

Należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią inne objawy związane z krwawieniem. Problemy takie jak STI lub mięśniaki mogą powodować komplikacje, jeśli nie są leczone.

Jeśli podczas ciąży wystąpi niewyjaśnione krwawienie z pochwy, skontaktuj się z lekarzem. W niektórych przypadkach krwawienie może wskazywać na wrażliwą szyjkę macicy, chociaż może to wskazywać na poważniejszy problem.

Leczenie

miedź i hormony

Leczenie przebytego krwawienia zwykle zależy od przyczyny. Mini pady lub tampony mogą zapewnić całe potrzebne zarządzanie.

W przypadku infekcji lekarz przepisze antybiotyki lub inne leki. Jeśli antykoncepcja powoduje krwawienie, lekarz może zalecić inną markę lub inną metodę.

Lekarz zaleci leki i od czasu do czasu zabiegi chirurgiczne w leczeniu takich chorób jak mięśniaki macicy i endometrioza.

Podrażnienie szyjki macicy często nie wymaga leczenia. Jeśli dana osoba ma podskornicowy krwiak, lekarz prawdopodobnie będzie je monitorował i może zalecić odpoczynek w łóżku.

Gdy krwawienie jest wynikiem poronienia, lekarz wykona zabieg zwany rozszerzeniem i łyżeczką, aby usunąć tkankę.

Ciąża pozamaciczna może wymagać operacji.

Perspektywy

Podczas gdy krwawienie z przełyku zwykle nie jest powodem do niepokoju, należy skontaktować się z lekarzem w dowolnym momencie, gdy występuje krwawienie podczas ciąży.

Jeśli osoba krwawi między miesiącami, ich metoda antykoncepcji może być odpowiedzialna. Lub mogą mieć infekcję. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli krwawienie występuje często, jest ciężkie lub w inny sposób powoduje dyskomfort.

PLMedBook