Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dlaczego moje nasienie jest żółte?

Podczas gdy nasienie ma zazwyczaj białawo-szary kolor, istnieją przypadki, gdy nasienie może wyglądać na inny kolor, który zwykle jest żółty.

Czasami produkcja nietypowego barwnego nasienia jest zjawiskiem jednorazowym. Innym razem człowiek może zauważyć bardziej spójną zmianę koloru jego nasienia.

Chociaż to zdarzenie nie zawsze jest powodem do niepokoju, istnieją pewne przypadki, kiedy zmiana koloru nasienia może być wskaźnikiem leżącego u podłoża schorzenia.

Szybkie fakty dotyczące żółtego nasienia:

 • Nasienie jest żelopodobną cieczą, którą mężczyźni emitują podczas wytrysku lub uwalniania seksualnego. Nasienie zawiera plemniki, które mogą zapłodnić żeńskie jaja.
 • Kilka gruczołów i męskich narządów rozrodczych jest odpowiedzialnych za produkcję nasienia i transportowanie go w celu wytrysku.
 • Dysfunkcja jednego lub więcej z tych obszarów może prowadzić do zmiany koloru nasienia.
 • Zabiegi na nietypowe kolorowe nasienie zależą od przyczyny.

Przyczyny różnych kolorów nasienia

schemat plemników

Nasienie jako substancja to połączenie wydzielin z męskich gruczołów rozrodczych oraz plemników. Zmiany i zakłócenia w tych obszarach powodują zmiany kolorów.

Za produkcję nasienia odpowiedzialni są:

 • Najądrza i jądra: Jądra są organami odpowiedzialnymi za produkcję plemników. Najądrza to rurka transportująca plemniki z jąder do nasieniowodu.
 • Pęcherzyki nasienne: wytwarzają znaczną część objętości nasienia. Gruczoły te wytwarzają wydzieliny, które są bogate w cukier zwany fruktozą, która dostarcza składników odżywczych do nasienia.
 • Gruczoł krokowy: gruczoł ten wytwarza substancję chemiczną zwaną antygenem specyficznym dla gruczołu krokowego (PSA), która powoduje reakcję w nasieniu podobnym do żelu, pozwalając plemnikom na odpłynięcie i łatwiej dostępnego jaja.
 • Żebra i cewki moczowe: Te gruczoły są odpowiedzialne za wytwarzanie wydzielin, które ułatwiają spermie podróżowanie wzdłuż układu rozrodczego.

Każda z tych części męskich narządów rozrodczych i gruczołów odgrywa rolę w wytrysku.

Przyczyny żółtego nasienia

Męski system rozrodczy

Chociaż nasienie ma zazwyczaj białawo-szary kolor, niektórzy mężczyźni mogą mieć plemniki żółte.

Jeśli jednak żółte nasienie reprezentuje znaczącą zmianę koloru u mężczyzny, może to być powodem do niepokoju.

Niektóre potencjalne przyczyny związane z żółtym nasieniem obejmują:

 • Mocz w nasieniu: Nasienie przemieszcza się przez cewkę moczową, która jest tą samą rurką, przez którą przechodzi mocz. Jest możliwe, że niektóre zabarwione na żółto moczy mogą się mieszać z nasieniem, co spowoduje, że nasienie będzie miało żółte zabarwienie lub odlew.
 • Żółtaczka: Powoduje to, że wątroba ma trudności z rozbijaniem bilirubiny, produktem ubocznym zniszczenia krwinek czerwonych. Żółtaczka najczęściej powoduje żółknięcie oczu, ale może również spowodować, że skóra i nasienie będą również żółte.
 • Nienormalnie wysokie białe krwinki: Zapalenie może wytwarzać nadmiar białych krwinek. Mogą one być uwalniane przez nasienie, stan znany jako piospermia lub leukocytospermia. Dodatkowe białe krwinki mogą powodować, że nasienie staje się żółte. Mogą być wynikiem infekcji.
 • Choroby układu krążenia: zakażenie przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia, opryszczka lub rzeżączka, może powodować żółte nasienie. W tym przypadku nasienie mężczyzny może mieć nieprzyjemny zapach.
 • Zmiany w diecie: spożywanie żywności zawierającej barwniki może powodować powstawanie żółtego nasienia. Zapach wytrysku może również ulec zmianie, jeśli człowiek spożywa mocne zapachy, takie jak czosnek, cebula, szparagi lub brokuły.
 • Nieczęsty wytrysk: jeśli jakiś człowiek nie wytryska od pewnego czasu; nasienie z większym prawdopodobieństwem miesza się z moczem.

Czy powinienem zobaczyć się z lekarzem?

Podczas gdy nasienie, które jest jasnożółte, zwykle nie jest powodem do niepokoju, zdarzają się sytuacje, w których mężczyzna powinien zobaczyć się z lekarzem w celu uzyskania żółtego nasienia, zwłaszcza gdy nasienie jest ciemnożółte.

Jeśli u mężczyzny występują inne objawy, takie jak zażółcenie skóry, gorączka, nasienie pachnie śmiercią lub odczuwa ból podczas wytrysku, powinien zgłosić się do lekarza.

Zabiegi na żółte nasienie

antybiotyki

Leczenie zależy od przyczyny. Jeśli infekcja spowodowała żółte nasienie, lekarz może przepisać antybiotyki lub leki przeciwwirusowe.

Jeśli mężczyzna ma żółte plemniki, które jest zgodne z możliwą infekcją, powinien powstrzymać się od kontaktów seksualnych, dopóki lekarz nie zbada go pod kątem infekcji. W przeciwnym razie mógłby potencjalnie przekazać infekcję swojemu partnerowi.

Mężczyzna może również próbować zmniejszyć ilość sztucznych barwników w swojej diecie. Picie większej ilości wody może również pomóc.

Inne zmiany koloru nasienia

Nasienie może mieć również inne kolory. Inne potencjalne zmiany koloru, które może zauważyć mężczyzna, obejmują:

 • Brązowy lub czerwony: Czasami człowiek może doświadczyć wycieku lub naczynie krwionośne może pęknąć wokół pęcherzyków nasiennych. Uwolnienie krwi może spowodować, że nasienie przybrał brązowy lub czerwony wygląd. Jeśli nasienie nadal będzie czerwone po 1 do 2 dniach, mężczyzna powinien zgłosić się na leczenie.
 • Zielono zabarwione: Nasienie zabarwione na zielono może wskazywać na potencjalną infekcję gruczołu krokowego lub otaczających tkanek. Człowiek, który ma zielone nasienie, może potrzebować wizyty u swojego lekarza.

Jeśli mężczyzna zauważy coś niezwykłego lub jego nasienie pozostanie odbarwione przez dłuższy czas, powinien skontaktować się z lekarzem, który zdiagnozuje potencjalną przyczynę i zapewni spokój.

Perspektywy

Nie jest całkowicie nienormalne, aby człowiek wytwarzał nasienie, które różni się kolorem, teksturą, a nawet zapachem. Prezentacja może się różnić w zależności od diety, aktywności i czasu, jaki upłynął od ostatniego wytrysku.

Żółto zabarwione nasienie niekoniecznie oznacza, że ​​istnieje powód do niepokoju. Jednak nie należy lekceważyć ciemnożółtego nasienia, które pachnie cuchnącym lub któremu towarzyszą inne objawy zakażenia lub problemy zdrowotne.

PLMedBook