Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ryzyko związane z kamieniem nerkowym związane z długoterminową dawką witaminy D i wapnia

Nowe badanie zaprezentowane na 94. dorocznym zjeździe Towarzystwa Endokrynologicznego w Houston ujawnia, że ​​suplementy wapnia i witaminy D są powiązane z wysokim poziomem wapnia we krwi i moczu, co może zwiększać ryzyko rozwoju kamieni nerkowych.

Główny badacz, J. Christopher Gallagher, M.D., profesor i dyrektor jednostki Bone Metabolism w Creighton University Medical Center w Omaha, NE powiedział:

„Stosowanie suplementacji wapnia i witaminy D może nie być tak łagodne, jak wcześniej sądzono, w oczekiwaniu na dalsze informacje, ludzie nie powinni przekraczać wytycznych sugerowanych przez Institute of Medicine, które są 800 międzynarodowymi jednostkami witaminy D i 800-1 200 miligramów na dzień wapnia. „
Suplementy witaminowe stają się coraz bardziej popularne w wielu krajach na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych prawie 75% kobiet przyjmuje suplementy witaminowe. Najczęściej przyjmowanymi suplementami są wapń i witamina D, ale pomimo ich popularności nie ma konkretnych dowodów na wpływ na zdrowie stosowania tych suplementów przez długi czas.

Wcześniejsze badania sugerowały, że podwyższony poziom wapnia w moczu (hiperkalciuria) może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, podczas gdy wyższy poziom wapnia we krwi (hiperkalcemia) jest związany z licznymi powikłaniami, takimi jak problemy z kościami i nerkami.

Gallagher i Vinod Yalamanchili, MD, pracownik naukowy w jednostce Bone Metabolism Unit w Creighton University i główny autor badania, ocenili 163 zdrowe kobiety w wieku pomenopauzalnym w wieku od 57 do 85 lat, które zostały losowo przydzielone do grupy otrzymującej placebo lub suplement witaminy D 400 , 800, 1600, 2400, 3200, 4000 lub 4800 jednostek międzynarodowych dziennie. Ponadto naukowcy podnieśli poziom spożycia wapnia z 691 miligramów na dzień na początku badania do 1200-1 400 mg na dobę. Poziom wapnia we krwi i moczu mierzono w punkcie wyjściowym i co trzy miesiące w 12-miesięcznym okresie badania.

Wyniki wykazały, że w pewnym momencie w czasie trwania badania około 33% uczestników (n = 48) rozwinęło wysoki poziom wapnia w moczu. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy odnotowali 88 epizodów wysokiego stężenia wapnia w moczu. Wcześniejsze badania dostarczyły dowodów na to, że wysoki poziom wapnia w moczu wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych. Zespół zauważa jednak, że podczas rocznego okresu badań nie zaobserwowano żadnych incydentów kamieni nerkowych.

Wyniki wykazały również, że około 10% uczestników (n = 16) rozwinęło wysoki poziom wapnia we krwi. Ogólnie we krwi wystąpiło 25 epizodów wysokiego stężenia wapnia, chociaż w obu przypadkach wzrost nie był związany z dawką witaminy D.

Gallagher wyjaśnił: „Ze względu na nieprzewidywalną reakcję nie jest jasne, czy to dodatkowy wapń, witamina D lub oba razem powodują te problemy.”
, br> Zakończył stwierdzając:

„Jednak możliwe jest, że długotrwałe stosowanie suplementów powoduje hiperkalciurię i hiperkalcemię, co może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych, dlatego ważne jest monitorowanie stężenia wapnia we krwi i moczu u osób przyjmujących te suplementy przez dłuższy czas. Zdarza się to rzadko w praktyce klinicznej. „
Napisane przez Petrę Rattue

Like this post? Please share to your friends: