Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o podrażnionej depresji

Depresja to uporczywy stan poczucia beznadziejności, smutku lub bezradności. Chociaż istnieją depresyjne objawy, ludzie mogą doświadczać depresji w różny sposób.

Jednym z takich przykładów jest agresywna depresja. Eksperci medyczni mogą również opisać burzliwą depresję jako lękową depresję lub zrozpaczoną depresję.

Chociaż podrażniona depresja nie jest wyraźnym rodzajem depresji, specjaliści psychiatryczni uznają, że niektórzy ludzie mają objawy depresji, jak również pobudzenie.

Szybkie fakty dotyczące zaburzeń depresyjnych:

 • Psychiatrzy nie określają agitowanej depresji jako odrębnego rodzaju depresji.
 • Pobudzenie może być częstym objawem zaburzeń nastroju.
 • Lekarze nazywają depresję z mieszaniem „mieszanym epizodem” depresji.

Objawy

Wzburzona depresja

Specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym używają podręcznika o nazwie „do diagnozowania zaburzeń zdrowia psychicznego, w tym depresji”.

Stosując te same kryteria, lekarze w całej Ameryce mogą diagnozować objawy depresji w ten sam sposób.

Aby lekarz mógł zdiagnozować osobę z depresją, musi odczuwać depresyjny nastrój lub utratę zainteresowania lub przyjemności w życiu (anhedonia) przez co najmniej 2 tygodnie.

Ponadto dana osoba będzie miała przynajmniej pięć następujących objawów:

 • Uczucia smutku, beznadziejności lub drażliwości niemal codziennie.
 • Brak zainteresowania lub przyjemności w zajęciach prawie codziennie.
 • Doświadczanie znacznej utraty wagi lub utraty apetytu, które powoduje utratę wagi.
 • Trudności ze snem lub nadmierne spanie.
 • Doświadczanie niepokoju psychicznego, niepokoju lub uczucia bycia „spowolnionym”.
 • Czuje się zmęczony lub brak energii prawie codziennie.
 • Czucie bezwartościowości lub nadmierne i niewyjaśnione poczucie winy prawie codziennie.
 • Trudne myślenie, koncentracja lub podejmowanie decyzji na co dzień.
 • Doświadczanie myśli o śmierci, myślenie o krzywdzeniu własnego ja lub stworzenie konkretnego planu popełnienia samobójstwa.

Pobudzenie jest objawem, który może spowodować, że osoba doświadcza uczuć niepokoju i lęku. Niektóre objawy związane z pobudzeniem obejmują:

 • gniewne wybuchy
 • zaciskając pięści
 • destrukcyjne zachowanie
 • nadmierne rozmowy
 • uczucie, jakby osoba nie mogła usiedzieć w miejscu ani się skupić
 • stymulacja lub tasowanie stóp
 • napięcie
 • załamywanie rąk
 • gwałtowne wybuchy

Osoba, która wywołuje depresję, doświadcza poczucia bezradności, która może sprawić, że poczują się poza kontrolą.

W rezultacie mogą czuć się beznadziejnie, co może prowadzić do depresyjnych myśli. Pobudzenie może spowodować impulsywną osobę z depresją. Może to spowodować, że dana osoba skrzywdzi siebie lub innych i zaatakuje szkodliwe zachowanie.

Czym zaburzona depresja różni się od dwubiegunowej?

Osoba z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym może doświadczać zmiennych objawów depresji i manii (podwyższonego stanu bycia).

Mania różni się od agitacji, ponieważ mania powoduje, że człowiek czuje się hiper, „wysoki” lub nadmiernie energetyczny. Osoba może spać tylko kilka godzin każdej nocy i nie zasnąć przez dłuższy czas.

Mania nie czuje się dobrze i euforycznie dla każdej osoby, ale może dla niektórych osób.

Przyczyny

kobiety trzymając się za ręce na stole

Pobudzenie jest często objawem zaburzeń nastroju i samo w sobie nie jest warunkiem. Przyczyny depresji mogą się różnić i mogą wystąpić, jeśli:

 • mózg nie reguluje odpowiednio nastroju
 • osoba ma depresję w rodzinie i jest bardziej podatna na tę chorobę
 • osoba przeżyła ważne wydarzenia życiowe, które są szczególnie stresujące lub smutne, takie jak utrata członka rodziny lub rozwód
 • osoba ma kilka przewlekłych problemów medycznych

Kilka z tych czynników może przyczynić się do depresji. Jednak lekarze nie wiedzą, dlaczego dana osoba może doświadczać agresywnej depresji.

Temperament osoby, która wpływa na ich zachowanie, może zwiększać prawdopodobieństwo, że będą odczuwać pobudzenie związane z depresją.

Jak jest diagnozowana?

Lekarze diagnozują agresywną depresję, prosząc osobę, aby opisała objawy, których doświadczają.

Mogą zadawać pytania, na przykład, kiedy objawy pojawiły się po raz pierwszy, co powoduje, że objawy są lepsze, lub co nasila objawy. Czasami osoby bliskie osoby mogą również opisywać zmiany, które zaobserwowali w osobowości danej osoby.

Lekarz zastosuje kryteria z DSM-5 do zdiagnozowania osoby z ciężkim zaburzeniem depresyjnym, ale zaburzona depresja nie jest diagnozowana z zastosowaniem kryteriów DSM-5. Lekarz będzie również próbował wykluczyć inne podobne schorzenia, w tym chorobę dwubiegunową.

Jak leczy się podrażnioną depresję?

starszy mężczyzna omawianie depresji z doradcą

Lekarze leczą depresję z podniecenia różnymi metodami.

W pierwszej kolejności lekarz może przepisać leki nazywane środkami uspokajającymi lub benzodiazepinami.

Przykłady mogą obejmować diazepam (Xanax) lub lorazepam (Ativan). Leki te działają szybko, aby pomóc czuć się spokojniej i mogą tymczasowo złagodzić pobudzenie.

Dodatkowe kroki obejmują:

 • Leki łagodzące depresję: Lekarze mogą przepisać różne leki łagodzące depresję, w tym leki antydepresyjne. Jeśli dana osoba nie reaguje na te leki, lekarz może dodać inny lek lub przepisać zupełnie inny rodzaj leku. Przykłady mogą obejmować leki przeciwlękowe lub stabilizatory nastroju.
 • Poradnictwo: Widzenie psychiatry lub innego specjalisty zdrowia psychicznego może pomóc osobie zidentyfikować myśli i uczucia, które mogą zasygnalizować początek pobudzenia lub objawów depresji. Terapia może pomóc osobie skupić się na myślach i zachowaniach, które mogą pomóc im poczuć się lepiej, gdy zmagają się z agitowaną depresją.
 • Techniki łagodzenia stresu: łagodzenie stresu i depresji poprzez aktywność fizyczną, medytację, głęboki oddech i prowadzenie dziennika może pomóc każdej osobie radzić sobie z uczuciem zaburzonej depresji.

Nie istnieje jedno jedyne rozwiązanie w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Lekarz musi brać pod uwagę wyjątkowe objawy danej osoby.

Najprawdopodobniej będą stosować różne podejścia, w tym przepisywanie leków i zalecanie terapii.

Czasami może upłynąć kilka miesięcy lub nawet lat, zanim dana osoba znajdzie odpowiednią kombinację leków, terapii i technik zmniejszających stres, które pomogą im lepiej żyć ze swoją podrażnioną depresją.

Na wynos

Chociaż nie ma lekarstwa na wzbudzoną depresję, istnieje wiele metod leczenia, które mogą pomóc człowiekowi żyć zdrowiej i szczęśliwiej. Chociaż znalezienie właściwej kombinacji zabiegów może zająć trochę czasu, pomoc jest dostępna.

Jeśli osoba doświadcza myśli samobójczych lub myśli samobójcze, powinna zwrócić się o pomoc medyczną. Specjaliści medyczni mogą pomóc w zidentyfikowaniu sposobów stabilizacji osoby medycznie i zmniejszyć ryzyko zranienia się.

Like this post? Please share to your friends: