Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Glukozamina: Czy powinienem spróbować?

Glukozamina odgrywa istotną rolę w budowaniu chrząstki, a wiele osób przyjmuje ją jako suplement w leczeniu zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Występuje naturalnie w płynie wokół stawów, w kościach zwierząt, szpiku kostnym, skorupiakach i grzybach.

Glukozamina, zwłaszcza siarczan glukozaminy, jest wydobywana ze skorup skorupiaków w celu wytwarzania suplementów diety. Syntetyczna forma jest również wykonywana w laboratoriach.

W tym artykule wyjaśniamy, czym jest glukozamina, dlaczego jest ona przyjmowana jako suplement i czy istnieją dowody naukowe potwierdzające jej skuteczność. Omawiamy również wszelkie działania niepożądane i ostrzeżenia, które są związane z glukozaminą.

Co to jest?

Glukozamina jest zwykle przyjmowana doustnie i występuje w różnych postaciach, w tym:

Tabletki glukozaminy w butelce

 • siarczan glukozaminy
 • chlorowodorek glukozaminy
 • N-acetyloglukozamina

Chociaż są podobne, warianty te mogą mieć różne efekty, gdy są stosowane jako suplementy diety.

W niektórych suplementach diety glukozamina może być łączona z innymi składnikami, w tym siarczanem chondroityny, MSM lub chrząstką rekina.

Chondroityna jest substancją podobną do glukozaminy i występuje naturalnie również w stawach.

Niektórzy twierdzą, że kombinacje w tych suplementach pomagają, ale badacze twierdzą, że brakuje dowodów naukowych.

Do chwili obecnej większość badań nad potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi glukozaminy skupia się na siarczanie glukozaminy.

Kupując suplementy, zaleca się robić to w renomowanych punktach sprzedaży. Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) wskazują, że produkty siarczanu glukozaminy nie zawsze zawierają składniki wymienione na ich etykietach.

Ponadto testy wykazały, że zawartość glukozaminy może wynosić od 0-100%. W niektórych przypadkach etykiety mogą twierdzić, że produkty zawierają chlorowodorek glukozaminy, ale w rzeczywistości jest to siarczan glukozaminy.

Funkcjonować

Glukozamina jest niezbędna do budowania chrząstki. Chrząstka jest elastyczną, twardą tkanką łączną występującą w kilku częściach ciała. Ta twarda, gumowata tkanka działa jak wyściółka na końcach długich kości, gdzie spotykają się stawy.

W miarę starzenia się, chrząstka może stać się mniej elastyczna i może się stopniowo rozkładać. Istnieją pewne dowody na to, że glukozamina może spowalniać ten proces.

Niektórzy naukowcy uważają, że to siarka w glukozaminie jest korzystna dla zdrowia chrząstki. Siarka musi zostać włączona do chrząstki, aby ją zbudować i naprawić. Naturalnie glukozamina odgrywa rolę we włączaniu siarki do chrząstki.

Wraz z wiekiem ludzie spadają poziomy glukozaminy. Tak więc, z czasem może to odgrywać rolę we wspólnym pogarszaniu stanu.

Suplementy

zapalenie kości i stawów w kolanie

Według National Center for Complementary and Alternative Therapy, badanie National Health Interview 2007 wykazało, że 17,7 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych regularnie przyjmowało pewien rodzaj suplementu diety.

Spośród nich 19,9 procent brało glukozaminę. Był to drugi najpopularniejszy suplement diety po oleju rybim, omega 3 lub DHA, który przyjmowały 37,4 proc. Osób przyjmujących suplementy.

Lista NIH podaje następujące powody, dla których ludzie używają siarczanu glukozaminy:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów (OA)
 • jaskra
 • utrata masy ciała
 • śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, stan pęcherza moczowego
 • ból szczęki
 • wspólny ból, taki jak ból kolana
 • ból pleców
 • stwardnienie rozsiane (MS)
 • HIV i AIDS

Suplementy glukozaminy są również stosowane przez osoby z zapalną chorobą jelit (IBD) i wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy.

Czy glukozamina pomaga w chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Wiele osób przyjmuje suplementy glukozaminy dla OA, a zwłaszcza OA stawu biodrowego lub kolanowego.

Niektóre badania sugerują, że glukozamina może mieć następujące skutki:

 • Zmniejszają ból związany z zapaleniem kości i stawów, sztywność i obrzęk stawów.
 • Poprawia funkcjonowanie u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego lub biodrowego.
 • Zapewnienie ciągłej ulgi w objawach do 3 miesięcy po zaprzestaniu leczenia.

Jednak próba interwencji Glucosamine i Chondroitin Arthritis Intervention (GAIT) zbadała 1600 uczestników w 16 lokalizacjach w USA i odkryła, że ​​glukozamina plus siarczan chondroityny nie dawały znaczącej ulgi w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Niektórzy uczestnicy z bólem umiarkowanym do ciężkiego zgłaszali znaczną ulgę, gdy przyjmowali kombinację glukozaminy i chondroityny.

Podczas gdy ta kombinacja, lub sama glukozamina, może łagodzić umiarkowany do ciężkiego ból u osób z osteoporozą, ogólnie wydaje się nie być bardziej skuteczna niż placebo w spowalnianiu utraty chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Arthritis Research U.K. ocenia glukozaminę 2 na 5 pod względem skuteczności w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów i chlorowodorku glukozaminy 1 na 5, gdzie 5 jest najbardziej skuteczna. Wyniki są oparte na recenzjach kilku prób.

W przeglądzie 18 badań z 2005 r. Niektóre wyniki wskazywały, że glukozamina lub siarczan glukozaminy mogą być korzystne dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, podczas gdy inne nie uznały jej za znacząco skuteczne.

Przegląd dwóch badań dotyczących chlorowodorku glukozaminy w 2010 roku nie wykazał istotnej klinicznie poprawy w zakresie bólu stawów ani samego stanu choroby zwyrodnieniowej stawów.

NIH wskazuje, że chociaż niektórzy ludzie używają kremów zawierających glukozaminę do bólu stawów, te kremy zwykle zawierają inne substancje, takie jak kamfora. W związku z tym mogą to być te dodatkowe substancje, które łagodzą ból i nie ma dowodów na to, że glukozamina może być wchłaniana przez skórę.

Inne zastosowania

Niektóre badania sugerują, że forma glukozaminy może pomóc osobom z chorobą jelit (IBD).

W innym miejscu naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odkryli, że suplementy N-acetyloglukozaminy (GlcNAc) hamują szkodliwą reakcję autoimmunologiczną zachodzącą w SM.

Wydaje się, że GlcNAc może hamować wzrost i funkcję nieprawidłowych komórek T, które błędnie powodują, że układ odpornościowy osoby atakuje i niszczy mielinę, tkankę, która izoluje nerwy.

Odkrycia te zostały poparte badaniami na myszach w Jefferson Medical College. Zespół odkrył, że glukozamina over-the-counter (OTC) pomogła w opóźnieniu wystąpienia objawów SM u myszy i poprawiła ich zdolność poruszania się i chodzenia.

Dalsze badania wykazały, że glukozamina może mieć działanie przeniesienia, gdy jest stosowana z ibuprofenem w celu zmniejszenia poziomu bólu u osób z problemami stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ).

Dowód

Glukozamina jest zalecana w wielu stanach i chorobach, ale badania były zwykle niejednoznaczne lub okazały się nieskuteczne lub nawet szkodliwe, na przykład u osób z alergią.

Nie ma dowodów, na przykład, że pomaga on lub nie pomaga osobom z urazami sportowymi lub przewlekłym bólem krzyża.

Nie ma badań naukowych sugerujących, że glukozamina jest korzystna lub szkodliwa dla osób z niewydolnością żylną, która wpływa na przepływ krwi w nogach.

Amerykański lekarz rodzinny ostrzega, że ​​osoby chore na astmę powinny ostrożnie stosować glukozaminę, ponieważ u niektórych osób jest ona związana z zaburzeniami oddychania.

Skutki uboczne

Uważa się, że działania niepożądane przyjmowania glukozaminy są łagodne i nieczęste, ale mogą obejmować:

 • rozstrój żołądka
 • zaparcie
 • biegunka
 • bóle głowy
 • wysypki

NIH zauważa, że ​​glukozamina jest „prawdopodobnie bezpieczna”, gdy jest prawidłowo stosowana przez dorosłych, ale niektórzy ludzie doświadczyli łagodnych skutków ubocznych, w tym senności, reakcji skórnych i bólu głowy.

Wpływ glukozaminy podczas ciąży lub karmienia piersią jest nieznany, dlatego nie zaleca się stosowania go w tych czasach.

Ryzyka

Dyskutowano o tym, czy glukozamina podnosi poziom glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę, ale badania sugerują, że u osób z cukrzycą typu 2 prawdopodobnie tak nie jest.

Niektórzy ludzie przyjmują glukozaminę w celu leczenia alergii, ale produkty glukozaminy pochodzące ze skorupiaków mogą wywoływać alergie u każdego, kto jest podatny. Osoby z alergią na skorupiaki powinny unikać tego typu suplementu glukozaminy.

Podsumowując, glukoza jest względnie bezpieczna, gdy jest przyjmowana zgodnie z zaleceniami, przez dorosłych bez astmy lub alergii. Jednak obecnie brakuje dowodów na jego zdolność do rozpatrywania wspólnych skarg i innych warunków.

Like this post? Please share to your friends: