Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o obrzęku naczynioruchowym

Obrzęk naczynioruchowy to szybki obrzęk lub obrzęk obszaru pod skórą lub śluzówką. Jest to zwykle reakcja alergiczna, ale może również być dziedziczna.

Obrzęk dochodzi z powodu nagromadzenia płynu. Ma tendencję do wpływania na obszary z luźnymi obszarami tkanki, szczególnie twarz i gardło, a także na kończyny i narządy płciowe.

Może to być śmiertelne, z 5 768 zgonów w wyniku obrzęku naczynioruchowego zarejestrowanego w latach 1979-2010.

Czym jest obrzęk naczynioruchowy?

[obrzęk naczynioruchowy]

Obrzęk naczynioruchowy to obrzęk obszaru pod skórą, podobny do pokrzywki lub pokrzywki.

Jednak pokrzywka dotyczy tylko górnej skóry właściwej lub górnej warstwy skóry. Obrzęk naczynioruchowy dotyka głębszych warstw, w tym skóry właściwej, tkanki podskórnej, błony śluzowej i tkanek podśluzówkowych.

Nierzadko występuje jednocześnie pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy.

Leczenie

Leczenie obrzęku naczynioruchowego zależy od przyczyny, ale najważniejszym działaniem jest zapewnienie wolnej drogi oddechowej. Oznacza to, że w razie zagrożenia można umieścić rurkę oddechową dla bezpieczeństwa.

Reakcja alergiczna może być leczona epinefryną, która jest lekiem w EpiPen. Inne leki obejmują leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy.

Jeśli przyczyna jest dziedziczna, pacjent może otrzymać koncentrat inhibitora C1, białko, którego mu brakuje, i świeżo mrożone osocze.

W stosownych przypadkach identyfikacja i unikanie alergenu, który prowadzi do obrzęku naczynioruchowego, jest kluczem do zapobiegania występowaniu tego schorzenia.

Przyczyny

Przyczyna obrzęku naczynioruchowego zależy od jego rodzaju w następujący sposób:

 • Ukąszenia owadów, kontakt z lateksem i niektóre leki, takie jak penicylina czy aspiryna, mogą wywoływać alergiczny obrzęk naczynioruchowy.
 • Niektóre leki, takie jak inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), mogą prowadzić do obrzęku naczynioruchowego wywołanego przez lek.
 • Gen, który powoduje tendencję do niskiego poziomu określonego białka we krwi, może być dziedziczony. To z kolei może prowadzić do obrzęku naczynioruchowego.

Inne czynniki wywołujące epizody obejmują ciążę, pigułki antykoncepcyjne, infekcje lub uraz. Pacjenci są zwykle skutecznie leczeni lekami. Epizody mogą być ciężkie i wymagać hospitalizacji.

Przyczyna może nie być rozpoznana u niektórych osób z obrzękiem naczynioruchowym.

Objawy

Obrzęk głęboko w skórze może wpływać na dłonie, genitalia, stopy, podszewkę gardła i jelit oraz twarz pacjenta.

[obrzęk obrzęk powiek obrzęk naczynioruchowy]

Objawy pojawiają się nagle i szybko. Mogą pozostać do 3 dni. Jeśli rozwija się pokrzywka, może to być swędzenie.

W niektórych przypadkach obrzęk może być gorący i być może bolesny.

Może to również dotyczyć wzroku.

Może wystąpić skurcz oskrzeli, jeśli dotyczy to wyściółki gardła i dróg oddechowych. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem.

W ciężkich przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który może zagrażać życiu.

Natychmiastowe leczenie medyczne będzie konieczne, jeśli osoba:

 • nagle pojawiają się objawy obrzęku naczynioruchowego, jak w przypadku reakcji alergicznej
 • ma problemy z oddychaniem, które są nagłe lub pogarszają się
 • czuje się słabo lub ma zawroty głowy lub omdlenie lub upadek

Jeśli dana osoba wie, że ma alergię, może mieć automatyczny wstrzykiwacz, taki jak EpiPen. Mogą z niego korzystać w oczekiwaniu na pomoc lekarską.

Rodzaje

Istnieją cztery główne rodzaje obrzęku naczynioruchowego: alergiczne, idiopatyczne, wywołane lekami i dziedziczne.

Alergiczny obrzęk naczynioruchowy

Jest to najczęstszy typ i zazwyczaj dotyczy osób z alergią na rodzaj pożywienia, lekarstwa, jad, pyłek lub sierść zwierząt.

W poważnych przypadkach może wystąpić ciężka reakcja alergiczna określana jako anafilaksja. Gardło może puchnąć, co utrudnia oddychanie pacjentowi. Ciśnienie krwi może nagle spaść. To jest nagły wypadek medyczny.

Ten typ obrzęku naczynioruchowego nie jest przewlekły ani długotrwały. Gdy tylko osoba zidentyfikuje przedmiot, który powoduje reakcję alergiczną, może go uniknąć.

Obrzęk naczynioruchowy indukowany lekami

Niektóre leki mogą powodować obrzęk naczynioruchowy. Obejmują one inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), leczenie nadciśnienia lub wysokie ciśnienie krwi.

Zgodnie z Podręcznikami Merck, 30 procent przypadków obrzęku naczynioruchowego, które są widoczne w oddziale ratunkowym, jest związanych ze stosowaniem inhibitorów ACE. Jeśli obrzęk naczynioruchowy wynika z zastosowania inhibitora ACE, podmiot świadczący opiekę zdrowotną może przepisać inny rodzaj leku do pomiaru ciśnienia krwi.

Innym powszechnym rodzajem leków, które mogą powodować obrzęk naczynioruchowy, jest niesteroidowa lek przeciwzapalny (NLPZ), taki jak ibuprofen lub aspiryna. Są to powszechne środki przeciwbólowe.

Idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy

Jeśli choroba jest idiopatyczna, przyczyna jest niejasna. W takim przypadku lekarz może nie być w stanie zidentyfikować konkretnej przyczyny obrzęku naczynioruchowego po obejrzeniu wszystkich typowych przyczyn.

Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy

Niektóre typy obrzęku naczynioruchowego są dziedziczne. Oznacza to, że kilka osób w rodzinie może mieć objawy.

W przypadku dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego występuje problem z białkiem inhibitorowym C1. Pacjent będzie miał niski poziom we krwi inhibitora C1-esterazy białka (białka C1-1NH). W przypadku tego typu obrzęku naczynioruchowego epizody obrzęku naczynioruchowego będą występować i ustępować z czasem.

Diagnoza

Lekarz zwykle będzie w stanie sformułować jasną diagnozę rodzaju obrzęku naczynioruchowego od pojawienia się objawów, opis tego, co mogło je wywołać, oraz biorąc historię rodzinną i medyczną.

Sprawdzą również, czy dana osoba przyjmuje jakiekolwiek leki związane z obrzękiem naczynioruchowym, takie jak inhibitory ACE.

Na przykład, narażenie na powszechny alergen przed wystąpieniem obrzęku naczynioruchowego oznacza, że ​​alergiczny obrzęk naczynioruchowy jest prawdopodobny. Obecność uli również wskaże ten typ.

Alternatywnie, wywiad rodzinny z obrzękiem naczynioruchowym może sugerować, że wystąpienie obrzęku naczynioruchowego jest dziedziczne.

Osoba z obrzękiem naczynioruchowym może zostać skierowana do dalszych badań w celu potwierdzenia typu. Mogą to być:

 • test skórny w celu potwierdzenia związku z możliwymi alergiami, w którym skóra jest nakłuta bardzo małą ilością alergenu, który jest podejrzewany
 • badanie krwi, aby zobaczyć, jak układ odpornościowy reaguje na pewien alergen
 • badanie krwi w celu sprawdzenia inhibitora C1-esterazy, którego niski poziom sugeruje, że problem jest dziedziczny

Komplikacje

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem obrzęku naczynioruchowego jest obrzęk gardła i dróg oddechowych.

Stan jest zwykle łagodny, ale jeśli postępuje szybko lub jeśli wpływa na gardło, może powodować uduszenie. Doprowadzi to do następujących objawów:

 • nagłe lub szybko nasilające się problemy z oddychaniem
 • omdlenia lub zawroty głowy
 • zwijanie

To jest nagły wypadek medyczny. Zadzwoń pod numer 911 natychmiast, jeśli zauważysz te znaki.

Like this post? Please share to your friends: