Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ból nóg może oznaczać zagrożenie sercowe, mówi ekspert

David Dow pomyślał, że ma problemy z kręgosłupem i że jego nogi bolą w wyniku. Jak się okazuje, ból mógł uratować mu życie.

Poza tym zdrowo 57-latek pomyślał, że musi nauczyć się ćwiczeń wzmacniających plecy, więc znalazł osobistego trenera, który pomógłby mu. Ale mimo treningów, jego ból w stopach pogarszał się, utrudniając mu nawet przejście z samochodu do wejścia do sklepu spożywczego. On i trener podejrzewali, że coś innego było nie tak i poprosił o poradę swojego lekarza.

Wkrótce testy jego lekarza ujawniły prawdziwą przyczynę: blokady w naczyniach krwionośnych jego nóg. W rzeczywistości, tętnice docierające do jego kończyn dolnych były prawie w 100% zablokowane. Powód? Lata ciężkich wędzenia i wysokotłuszczowych posiłków oraz inne czynniki powodowały, że cholesterol, blizny i skrzepy krwi gromadziły się w jego naczyniach krwionośnych.

Większość ludzi myśli, że ten rodzaj zatkanej choroby tętnic, albo miażdżyca, dzieje się tylko w sercu. Ale jak pokazuje przypadek Dow, może się zdarzyć w całym ciele. Kiedy tak się dzieje, nazywa się to chorobą tętnic obwodowych lub PAD.

U niektórych osób PAD powoduje ból nóg, który działa jak „wczesne ostrzeżenie”, że ktoś jest na wysokie ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, mówi ekspert z University of Michigan Cardiovascular Center.

Mężczyzna trzyma nogę, ponieważ cierpi na ból nóg
Ból nóg może być oznaką możliwej choroby tętnic obwodowych.

„Jest to cecha charakterystyczna choroby, która się skończyła”, mówi James Stanley, M.D., dyrektor CVC U-M i chirurg naczyniowy, który operował na Dow. „To jak siwe włosy, które nie są po prostu po jednej stronie głowy, więc jeśli masz taką blokadę w nodze, będziesz mieć inne miejsca.”

W rzeczywistości prawie jedna czwarta osób, które cierpią na ból nóg z powodu PAD, umrze w ciągu pięciu lat, głównie z powodu zawałów serca i innych problemów z sercem, twierdzi Stanley. Dla ludzi takich jak Dow, których ból nóg powstrzymywał ich od chodzenia nawet na krótkich dystansach, szanse są jeszcze gorsze: aż połowa z nich umrze o pięć lat.

Na szczęście Dow został zdiagnozowany i leczony, zanim mu się to przydarzyło. Stanley wykonał operację obejścia, aby otworzyć zablokowane tętnice nóg, podobne do obwodnic, które mają pacjenci z sercem. Niedawne badanie wykazało, że ma się dobrze.

„Na pewno jest to połączenie alarmowe”, mówi Dow, który rzucił palenie i zmienił swoje nawyki żywieniowe. „Znasz to stare powiedzenie:” Gdzie jest dym, tam jest ogień „? Mam pewność, że nie tylko mam dolegliwości naczyniowe w kończynach dolnych, ale jestem pewien, że mam je w innych częściach ciała.”

Dow nie jest sam, mówi Stanley, który operował na tysiącach pacjentów z ciężkim PAD w swoich dziesięcioleciach jako profesor chirurgii naczyniowej w U-M Medical School. Prawie 30 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych ma jakąś formę PAD, chociaż zdecydowana większość to „ciche” przypadki, które nie powodują objawów. Wśród osób powyżej 70. roku życia prawie jedna osoba na pięć ma PAD.

Kto jest najbardziej narażony na ryzyko PAD? Osoby powyżej 50 lat, palacze, osoby chore na cukrzycę, osoby z wysokim ciśnieniem krwi, osoby z wysokim poziomem cholesterolu oraz osoby z nadwagą lub otyłością – wyjaśnia Stanley. Innymi słowy, jest to ta sama grupa osób, które mają wysokie ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Zapobieganie chorobom tętnic obwodowych

Porady dotyczące zapobiegania PAD lub zatrzymania go, zanim stanie się poważny, są w dużej mierze takie same, jak porady dotyczące zapobiegania zawałowi lub udarowi: rzuć palenie, zdrowiej odżywiaj się, zwiększ wysiłek, kontroluj poziom cukru we krwi, jeśli masz cukrzycę, schudnij i sprawdź poziom ciśnienia krwi i cholesterolu. I zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś zażywać codziennie aspirynę, aby zapobiec tworzeniu się skrzepów lub leków obniżających ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Mimo że PAD sprawia, że ​​nogi ludzi są zranione lub czują się zmęczone podczas chodzenia lub wykonywania objawów, które lekarze nazywają „chromaniem”, co przypomina kurcze typu „Charlie horse”, jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia jest chodzenie więcej, mówi Stanley.

„Im więcej pacjent chodzi, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwiną małe naczynia krwionośne, zwane” obustronnymi „, wokół niedrożności” – wyjaśnia. Ogromna większość ludzi może rozwinąć te naczynia, które złagodzą ból.

Ale u niektórych osób PAD już dostał się na tyle źle, że spowodował ból lub drętwienie, nawet gdy osoba śpi w czymś, co nazywa się „bólem spoczynkowym”. Stanley twierdzi, że ból ten często budzi pacjentów ze snu. Najczęściej występuje w kulkach stóp i może wydawać się, jakby ktoś owinął bandaż wokół stopy. Ten poziom symptomów jest złowieszczy, mówi, ponieważ wskazuje na poważniejszą blokadę bez odpowiednich naczyń podporowych.

Innym objawem ciężkiego PAD jest rozwój bolesnych owrzodzeń lub wrzodów na stopach i palcach. Dzieje się tak, ponieważ przepływ krwi do dolnej części nóg nie wystarcza do nakarmienia tkanki i zaczyna się rozkładać. Ludzie z cukrzycą, których ciałami szczególnie trudno jest wyleczyć takie owrzodzenia, są najbardziej zagrożeni. Nieleczone owrzodzenie skóry może się pogorszyć, a nawet przekształcić w gangrenę, co często prowadzi do amputacji.

Zdecydowana większość przypadków PAD nie jest tak blisko. Ale ludzie, którzy nie otrzymują pomocy przy objawach przy pierwszym uruchomieniu, mogą z czasem znacznie gorzej sobie radzić.

Dlatego Stanley zaleca, aby każdy, kto odczuwa dyskomfort w nogach lub nogach, szczególnie nowy ból trwający dłużej niż tydzień, powinien porozmawiać z lekarzem. On lub on może wykonać badanie dopplerowskie bezbolesnym, nieinwazyjnym testem USG, który wykrywa ciśnienie krwi w kończynie.

Test Dopplera może stwierdzić, czy ktoś ma PAD i jak źle może być blokada.W zależności od wyniku lekarz może zalecić MRA (arteriogram rezonansu magnetycznego) nogi lub konwencjonalny arteriogram, który polega na wstrzyknięciu barwnika do tętnic kończyn dolnych za pomocą urządzenia zwanego cewnikiem.

W przypadku znalezienia poważnej blokady, jak w przypadku Dow, istnieje kilka opcji. Dwa są podobne do tych u pacjentów z sercem: procedura minimalnie inwazyjna, taka jak angioplastyka, która otwiera blokady za pomocą małego balonika, lub operacja pomostowania, aby umieścić nowy przeszczep, by przenosić krew do zablokowanego obszaru.

Istnieją również obiecujące nowe opcje na horyzoncie, aby pomóc ciału w wyhodowaniu nowych naczyń krwionośnych w zablokowanym obszarze. CVC U-M to pierwsze miejsce na świecie, w którym pacjenci z ciężkim PAD mogą zgłosić się na ochotnika do eksperymentalnego leczenia nowej terapii genowej o nazwie MultiGeneAngio.

Badanie MultiGeneAngio pobiera komórki z żyły w ramieniu pacjenta, dodaje nowe geny, które stymulują wzrost naczyń krwionośnych, a następnie wstrzykuje komórki do zablokowanej tętnicy, stosując minimalnie inwazyjną technikę. W tej chwili wciąż jest testowany pod kątem bezpieczeństwa i znalezienia właściwej dawki komórek – mówi Michael Grossman, M.D., kardiolog interwencyjny U-M, który prowadzi badanie w U-M. Ale jeśli badanie okaże się sukcesem, może pewnego dnia stać się nową opcją leczenia dla pacjentów.

Do tego dnia najlepszą bronią przeciwko PAD jest lepsza znajomość faktu, że ból nóg jest czymś więcej niż niedogodnością. „Jeśli ktoś ma PAD, istnieją dwie kwestie” – mówi Stanley. „Co stanie się z twoją nogą i co stanie się z twoim życiem.”

Co to jest choroba tętnic obwodowych (PAD)?

  • Choroba tętnic obwodowych, czyli PAD, jest czasami nazywana chorobą naczyń obwodowych. Obie nazwy opisują blokowanie naczyń krwionośnych w obwodowych częściach ciała, z dala od serca.
  • Blokady są spowodowane gromadzeniem się cholesterolu, tkanki bliznowatej i skrzepów krwi w naczyniu krwionośnym – to samo dzieje się w naczyniach krwionośnych, które odżywiają serce.
  • PAD zakłóca przepływ krwi do nóg i stóp, co może powodować ból lub drętwienie nóg. Kiedy ból pojawia się podczas chodzenia lub ćwiczeń, nazywa się chromaniem. Kiedy pojawia się, gdy osoba śpi, nazywa się to bólem spoczynkowym.
  • Podobne blokady w sercu lub mózgu mogą powodować atak serca lub udar.
  • Osoby z PAD, szczególnie PAD, które powodują ból, mają znacznie większe niż zwykle ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. PAD jest uważany za znak ostrzegawczy dla poważniejszych, zagrażających życiu problemów.
  • PAD rozwija się częściej u ludzi, którzy mają wrodzoną (genetyczną) tendencję do rozwoju zablokowanych tętnic, oraz u osób w wieku powyżej 50 lat. Jest on także znacznie częstszy u osób palących, u osób z cukrzycą, o wysokim poziomie tłuszczu we krwi ( na przykład cholesterol) i wysokie ciśnienie krwi oraz u osób z nadwagą. Afroamerykanie wydają się mieć większe ryzyko niż inne grupy.
  • PAD można zdiagnozować za pomocą testu USG.
  • Osoby z PAD powinny rzucić palenie, jeśli jeszcze tego nie zrobiły.
  • PAD można leczyć za pomocą wysiłku fizycznego, zmian diety, dobrej kontroli poziomu cukru we krwi oraz leków obniżających ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Ciężkie przypadki są leczone minimalnie inwazyjnymi zabiegami lub zabiegami chirurgicznymi.
Like this post? Please share to your friends: