Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o szałwiu

Szałwia to zioło pochodzące z basenu Morza Śródziemnego. Należy do tej samej rodziny co oregano, lawenda, rozmaryn, tymianek i bazylia.

Zioła i przyprawy mogą mieć wyjątkowo wysoką zdolność antyutleniającą i pakować dodatkowy aromat do posiłku. Oznacza to, że ludzie mogą używać ziół do ograniczania spożycia sodu, ponieważ mniej soli stosuje się do posmakowania posiłku.

Roślina szałwii ma szaro-zielone jadalne liście i kwiaty, które mogą mieć barwę od niebieskiej i purpurowej do białej lub różowej. Na całym świecie jest ponad 900 gatunków szałwi.

Sage ma długą historię stosowania leczniczego w przypadku dolegliwości, od zaburzeń psychicznych po dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Badania poparły niektóre z jego zastosowań medycznych.

Ta funkcja Centrum wiedzy jest częścią zbioru artykułów na temat korzyści zdrowotnych popularnych potraw. Zapewnia profil żywieniowy szałwi, dogłębne spojrzenie na jego możliwe korzyści zdrowotne, sposoby włączenia większej ilości szałwi do diety i wszelkie potencjalne ryzyko zdrowotne związane ze spożywaniem szałwii.

Olejek szałwiowy nie zostanie uwzględniony w tym artykule, ponieważ nie jest zalecany do spożycia.

Szybkie fakty na temat szałwii

 • Sage należy do rodziny mięty, obok oregano, lawendy, rozmarynu, tymianku i bazylii.
 • W ostatnich latach wzrosła liczba badań wskazujących na korzyści zdrowotne związane z szałwią.
 • Szał wydaje się zawierać szereg związków przeciwzapalnych i przeciwutleniających.
 • Istnieje ponad 900 gatunków szałwi.

Korzyści

Łyżka szałwii

Szałwia ma kilka udowodnionych korzyści zdrowotnych.

Szałwia może pomóc chronić komórki organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki ze względu na ich wysoką zdolność antyoksydacyjną.

Wolne rodniki często powodują śmierć komórek i mogą prowadzić do upośledzenia odporności i chorób przewlekłych. Inne potencjalne korzyści to:

1) Leczenie Alzheimera

Niedawna analiza badań wykazała, że ​​gatunek szałwi może pozytywnie wpływać na zdolności poznawcze i chronić przed zaburzeniami neurologicznymi.

Autor badania utrzymuje, że:

„W badaniach in vitro na zwierzętach i badaniach wstępnych na ludziach potwierdzono dowody na istnienie roślin Salvia w celu poprawy zdolności poznawczych i ochrony przed zaburzeniami neurodegeneracyjnymi.”

Inne badania wykazały, że szałwia może również poprawić pamięć u młodych, zdrowych osób dorosłych.

Wymagane są dalsze badania, ponieważ większość badań przeprowadzono na dwóch gatunkach szałwi, () i.

2) Obniżenie poziomu glukozy we krwi i cholesterolu

Test cukru we krwi

W jednym z badań 40 osób z cukrzycą i wysokim poziomem cholesterolu zażywa ekstrakt z liści szałwii przez 3 miesiące.

Pod koniec badania uczestnicy mieli niższą glikemię na czczo, niższy średni poziom glukozy w okresie 3 miesięcy oraz niższy całkowity poziom cholesterolu, trójglicerydów i poziomów szkodliwego cholesterolu. Jednak uczestnicy mieli podwyższone poziomy HDL lub „dobrego” cholesterolu.

Naukowcy podsumowali:

„Liście [szałwia] mogą być bezpieczne i mają działanie przeciw hiperglikemiczne i poprawiające profil lipidowy u pacjentów z hiperlipidemią typu 2”.

Kolejne podwójnie zaślepione badanie kliniczne przeprowadzono na 80 osobach ze źle kontrolowaną cukrzycą typu 2. Badanie wykazało również, że szałwia wywarł pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi. Po 2 godzinach głodzenia poziom cukru we krwi u osób otrzymujących szałwię był istotnie zmniejszony w porównaniu z grupą kontrolną.

W badaniu tym stwierdzono, że szałwia może przynieść korzyści osobom chorym na cukrzycę w celu zmniejszenia stężenia glukozy 2 godziny po poście.

3) Kontrolowanie stanu zapalnego

Chociaż potrzeba więcej dowodów, aby potwierdzić tę korzyść, niektóre związki szałwiowe wydają się działać przeciwzapalnie. W jednym z badań badano wpływ szeregu tych związków na odpowiedź zapalną w fibroblastach dziąsła. Są to typowe komórki znajdujące się w tkance łącznej dziąseł.

Niektóre związki zawarte w szałwiach pomogły zmniejszyć ten typ zapalenia.

Nowsze badania potwierdziły stosowanie szelaku w stomatologii ze względu na jego właściwości przeciwzapalne.

Wiele innych ziół i przypraw podobnych do szałwi wydaje się również mieć działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe.

Odżywianie

Szałwia zawiera bogactwo składników odżywczych i witamin. Jednakże, ponieważ jest on zwykle spożywany w tak małych ilościach, szałwia nie dostarcza znaczących ilości kalorii, węglowodanów, białka lub błonnika.

Jedna łyżeczka zmielonej szałwii zawiera jeszcze kilka potężnych składników odżywczych, w tym:

 • 2 kalorie
 • 3 gramy (g) magnezu
 • 1 g fosforu
 • 7 g potasu
 • 2 mikrogramy (mcg) kwasu foliowego
 • 24 mcg beta-karotenu
 • 41 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy A
 • 12 mcg witaminy K

Szałwia zawiera również liczne związki przeciwzapalne i przeciwutleniające, które mogą być korzystne dla zdrowia. Te związki obejmują:

 • 1,8-cineole
 • kamfora
 • borneol
 • octan bornylu
 • camphene

Podczas gdy potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia działania tych związków, wiele z nich wykazało już pozytywne działanie na organizm i jego układy.

Konsumpcja

Posiłek mędrzec polewa

Mędrzec może być zjedzony w całości lub na ziemi. Dodawanie szałwi do potraw to świetny sposób na zwiększenie smaku bez dodawania dodatkowych kalorii lub soli.

Zioło często łączy się dobrze z drobiem i wieprzowiną.

Szałwia jest często stosowana jako zapach w mydłach i kosmetykach ze względu na przyjemny zapach. Dostępne są również ekstrakty szałwii i suplementy ziołowych szałwi.

Wypróbuj niektóre z tych zdrowych i smacznych przepisów opracowanych przez zarejestrowanych dietetyków przy użyciu szałwii:

 • Pasztety z kiełbaskami i jabłkami
 • Knedle z dyni szałwią
 • Kotlety wieprzowe jabłkowe i szałwii
 • Słodkie ziemniaki i makarony Mac N 'Ser z tartym bułką tartą

Ryzyka

Naturalna szałwia jest bezpieczna dla większości ludzi i powoduje mało znane działania niepożądane. Skuteczność i skutki uboczne dodatków szałwiowych będą się różnić w zależności od marki i procesu produkcji. Olejku szałwiowego nie należy spożywać.Możliwe jest uczulenie na szałwię.

Biorąc pod uwagę ogólny schemat odżywiania, zamiast koncentrować się na pojedynczej żywności, jest niezbędny w zapobieganiu chorobom i osiągnięciu dobrego stanu zdrowia.

PLMedBook