Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Skurcz końcowoskrzydłowy: Co powinieneś wiedzieć

Skurcz końcowoskrzydłowy to stan, w którym mięśnie kurczą się w tikach lub drgają po jednej stronie twarzy, zwykle po lewej stronie. Ludzie nie mają kontroli nad tymi skurczami i bardzo często kontynuują nawet podczas snu.

Skurcz kończyn dolnych zazwyczaj nie jest bolesny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. W zaawansowanych przypadkach jednak oczy mogą być ściśnięte na tyle długo, aby stać się niebezpiecznym podczas jazdy, na przykład.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą rozwinąć te drgawki twarzy, ale kobiety, zwłaszcza kobiety w średnim wieku i starsze, rozwijają skurcz połowiczości około dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Stan ten jest nieco bardziej powszechny u Azjatów.

Jest to rzadki przypadek, występujący u około 11 na 100 000 osób.

Rodzaje

ludzka głowa sylwetka Wyświetlono nerw twarzy

Skurcz końcowoskrzydłowy różni się od innych stanów nerwowych i mięśniowych wpływających na twarz, ponieważ ma wpływ tylko na jedną stronę twarzy.

Istnieją jednak różnice między tym, co jest uważane za typowe dla skurczu kończyn dolnych a innymi postaciami stanu.

Badanie 215 osób badanych na skurcz śródręczno-twarzowy wykazało, że:

 • 62 procent było najprawdopodobniej spowodowanych przez żyły wywierające nacisk na nerw twarzowy
 • 18 procent miało tiki, które naśladowały skurcz polifarii, ale w rzeczywistości nie były to przykłady choroby
 • 11 procent przypada na porażenie Bella
 • 6 procent było wynikiem urazów nerwu twarzowego
 • 2 procent było powiązanych z dziedzicznymi przyczynami

Mniej niż 1 procent przypadków było spowodowanych bezpośrednim uszkodzeniem nerwów lub układu krążenia w mózgu

Objawy

Pierwszym objawem skurczu polifonii jest zwykle drganie mięśni lewej powieki. Skurcze te mogą być wystarczająco silne, aby pociągnąć oko zamknięte i spowodować powstawanie łez.

Nieleczone objawy skurczu mięśniowo-modzeli mogą się nasilić i wpływać na coraz więcej mięśni twarzy. Skurcze mogą wpływać na mięśnie jamy ustnej i wyciągnąć ją na bok.

Z biegiem czasu wszystkie mięśnie po jednej stronie twarzy można przeciągnąć w ciągłe marszczenie. U niektórych osób mogą wystąpić skurcze po obu stronach twarzy.

Ból ucha, „kliknięcie” w uchu i zmiany słuchu mogą być również objawami tego stanu. Utrata słuchu czasami również występuje.

Około 13 procent osób biorących udział w jednym badaniu zgłosiło utratę słuchu. Jednak ta utrata słuchu nie wydaje się odnosić do tego, jak poważne były ich dolegliwości ze strony kończyn dolnych.

Objawy skurczu kończyn dolnych zwykle rozwijają się, gdy ludzie są pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.

Przyczyny

Skurcz kończyn dolnych jest spowodowany podrażnieniem siódmego nerwu czaszkowego. Ten nerw jest znany jako nerw twarzowy i kontroluje mięśnie twarzy. Przekazuje również informacje o poczuciu smaku z języka i odczuć w uchu.

Najczęstszym źródłem podrażnienia jest niewielka tętnica dociskająca nerw twarzowy w pobliżu pnia mózgu. Inne potencjalne przyczyny to:

 • łagodny guz lub zmiana nacisku na nerw
 • nienormalne skupiska naczyń krwionośnych w chwili urodzenia
 • uszkodzenie nerwów

Dziedziczne przypadki skurczu kończyn dolnych zostały zidentyfikowane, chociaż nie są powszechne.

W niektórych przypadkach skurcz polifarii jest pierwszym objawem stwardnienia rozsianego lub stwardnienia rozsianego. Kiedy ludzie mają stwardnienie rozsiane, ich układ odpornościowy atakuje centralny układ nerwowy, który skutkuje szeroką gamą symptomów.

Jest to jednak niezwykle rzadkie, ponieważ w badaniach naukowych wykazano jedynie od 1 do 6 przypadków na kilkaset przypadków, w których stwardnienie rozsiane zidentyfikowano jako przyczynę skurczu polifarii.

Chociaż jest to rzadkie, lekarze nadal muszą sprawdzać stwardnienie rozsiane jako możliwą przyczynę, gdy osoby poniżej 40. roku życia są skurczowe.

Diagnoza

lekarz patrząc na skany MRI mózgu

Tiki twarzy są kluczowym znakiem skurczu polifarii. Lekarze będą obserwować tę osobę i przechodzą historię medyczną, zauważając, jak ciężkie są twitches i jak długo osoba je miała.

Lekarz zastosuje testy obrazowania medycznego, aby dowiedzieć się, co jest drażniące nerw twarzowy i wykluczyć możliwość powstania guzów lub uszkodzeń mózgu. Testy te mogą obejmować:

 • magnetyczne obrazowanie zasobów (MRI)
 • tomografia komputerowa (tomografia komputerowa)
 • angiografia (arteriografia)

Jeśli testy obrazowania nie wykryją guzów ani zmian chorobowych, lekarze prawdopodobnie przyjmą, że ciśnienie w naczyniu krwionośnym wywołuje skurcz polifarii. Testy te nie zawsze potrafią zlokalizować naczynie krwionośne drażniące nerw twarzowy, ponieważ naczynia krwionośne są tak małe.

Skurcz mewy twarzowej można pomylić z innymi zaburzeniami ruchowymi, które wpływają na twarz. Należą do nich tiki nerwów twarzowych i skurcze powiek. Te dwa stany wpływają na różne obszary twarzy, a nie tylko na jedną stronę, co pomaga lekarzom dokładnie zdiagnozować ten stan.

Zapobieganie

Do chwili obecnej naukowcy nie odkryli żadnych sposobów zapobiegania skurczom kończyn dolnych.

Ponieważ skurcze są mimowolne, jedynym sposobem na zapobiegnięcie pojawieniu się drgawek mięśni po rozwinięciu się stanu jest leczenie.

Stwierdzono, że stres, zmęczenie i lęk pogarszają stan, więc ludzie, którzy próbują zminimalizować ich objawy, mogą spróbować, jeśli to możliwe, unikać tych wyzwalaczy.

Leczenie

Dwa główne sposoby leczenia skurczu kończyn dolnych to zastrzyki lub zabieg chirurgiczny.

Zastrzyki

Toksyna botulinowa (Botox) służy do paraliżu mięśni twarzy i zatrzymania drgań.

Te zabiegi są pomocne dla 85 do 95 procent ludzi. Skutki znikają po 3 do 6 miesiącach, więc użytkownicy będą potrzebować regularnego leczenia.

Chirurgia

człowiek o wstrzyknięciu botoksu do twarzy

Chociaż zabieg chirurgiczny jest bardziej zaangażowany i inwazyjny, zapewnia również bardziej trwałą i natychmiastową ulgę.

W procedurze zwanej dekompresją mikronaczyńową chirurg odsuwa irytującą tętnicę od nerwu twarzowego i umieszcza podkładkę na nerwie, aby chronić ją przed przyszłą kompresją.

Owa operacja jest skuteczna w 85 procentach czasu. Uważa się to za szczególnie przydatne dla młodych ludzi i osób we wczesnych stadiach tego schorzenia.

Ta procedura niesie pewne ryzyko, ponieważ w jednym badaniu stwierdzono 1,5 do 8 procent ryzyka uszkodzenia słuchu z powodu tej operacji.

Leczenie samym lekiem nie okazało się skuteczne w tym stanie.

Perspektywy

Stres wywołany przez niekontrolowane drgawki tego stanu jest jednym z najważniejszych efektów ubocznych skurczu polifonii. Jednakże, ponieważ ludzie mogą złagodzić swoje objawy za pomocą wstrzyknięć lub operacji, perspektywy mogą być dobre.

Ważne jest, aby ludzie szukali leczenia i brali aktywny udział w opiece nad nimi. Ich stan prawdopodobnie się pogorszy, jeśli nie zostanie poddany leczeniu, więc powinni oni być świadomi wszystkich dostępnych opcji leczenia.

Jedno z badań wykazało, że blisko 50 procent osób leczonych przez jeden zespół musiało uczyć się o chirurgicznej opcji skurczu kończyn dolnych poprzez własne wysiłki.

Like this post? Please share to your friends: