Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy wirusowe zapalenie wątroby typu C może przenosić się za pośrednictwem seksu oralnego?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą wątroby, która może rozprzestrzeniać się z człowieka na człowieka. Jest spowodowane przez wirus zapalenia wątroby typu C, znany również jako HCV lub hep C.

Nie ma aktualnej szczepionki chroniącej przed wirusowym zapaleniem wątroby typu C, chociaż można podjąć środki zapobiegawcze, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania u danej osoby.

Niezabezpieczony seks pochwowy i analny może prowadzić do zakażeń przenoszonych drogą płciową (STI), ale ludzie mogą się zastanawiać, czy to samo dotyczy seksu oralnego.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą wirusową i jest zaraźliwe – czy jest możliwe zarażenie wirusem zapalenia wątroby typu C od seksu oralnego?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C rozprzestrzenia się poprzez kontakt z krwią innej osoby. Jeśli zakażona krew od jednej osoby dostanie się do krwiobiegu innej osoby, może ona ulec zakażeniu.

Ogólnie ryzyko przeniesienia wirusa zapalenia wątroby typu C podczas każdego rodzaju aktywności seksualnej jest niskie. Chociaż jest to wysoce nieprawdopodobne, może się zdarzyć podczas seksu oralnego, jeśli osoba z wirusowym zapaleniem wątroby typu C pęknie i krwawi, a partner ma otwartą ranę.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), zapalenie wątroby typu C nie rozprzestrzenia się przez pocałunki lub ślinę.

Co to jest wirus zapalenia wątroby typu C?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest wirusem, który atakuje wątrobę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 71 milionów ludzi na całym świecie cierpi na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C. Prawie mniej niż 400 000 ludzi umiera z powodu chorób wątroby związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C rocznie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C uszkadza komórki wątroby, powodując stan zapalny i bliznowacenie zwane zwłóknieniem, a także marskość wątroby. Może również powodować raka wątroby i niewydolność wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C i seks oralny

heteroseksualna para całuje.

Obecnie nie ma bezpośrednich dowodów na to, że wirusowe zapalenie wątroby typu C przenosi się wyłącznie za pomocą seksu oralnego. Jednak w każdej chwili należy zachować ostrożność, ponieważ może dojść do zakażenia.

Jeśli partner seksualny ma przerwę w skórze, może istnieć ryzyko przejścia krwi od jednej osoby do drugiej.

Dodatkowe czynniki ryzyka mogą obejmować:

 • miesiączka
 • krwawienie z jamy ustnej lub dziąseł
 • infekcja gardła
 • opryszczka lub opryszczka
 • brodawki narządów płciowych lub opryszczka
 • uszkodzone i popękane usta

Ryzyko zachorowania lub przechodzenia wirusa zapalenia wątroby typu C u jednej osoby na drugą podczas seksu oralnego jest bardzo niskie. Dotyczy to szczególnie par związków monogamicznych, które zostały przetestowane pod kątem chorób zakaźnych.

Wiedząc, w jaki sposób wirusowe zapalenie wątroby typu C przenosi się z jednej osoby na drugą, a także rozumieją bezpieczniejsze praktyki seksualne, może dodatkowo zmniejszyć ryzyko infekcji.

Czynniki ryzyka wystąpienia zapalenia wątroby typu C obejmują:

 • osoba ma ostrą infekcję HCV
 • wysokie miano wirusa
 • osoby, które mają wielu partnerów seksualnych
 • niestosowanie środków ochrony barier, takich jak prezerwatywy lub tamy dentystyczne, podczas aktywności seksualnej
 • niszczenie skóry z poprzednich urazów lub ciężkiej aktywności seksualnej
 • już posiadające STI lub HIV

W jaki sposób przekazywane jest wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Osoba jest tatuażem na ramieniu.

Chociaż przeniesienie wirusa zapalenia wątroby typu C przez kontakt seksualny jest rzadkie, istnieje wiele innych sposobów, w których dana osoba może zostać zarażona.

Wirus zapalenia wątroby typu C żyje we krwi i niektórych płynach ustrojowych. Przeniesienie wirusa następuje, gdy krew zakażonej osoby jest przekazywana innej osobie.

Wymiana nasienia może również skutkować infekcją, choć szanse na to są bardzo rzadkie.

Ponadto, podczas gdy wirus zapalenia wątroby wykryto w ślinie, uważa się, że przeciwciała w ślinie blokują przenoszenie wirusa na inne, więc choroba nie jest przenoszona przez całowanie.

Poza kontaktem seksualnym, najczęstszymi sposobami zakażenia się wirusem zapalenia wątroby typu C są:

 • wstrzykiwanie narkotyków
 • donosowe używanie narkotyków lub parskanie narkotyków
 • nieuregulowane lub niehigieniczne tatuowanie i przekłuwanie ciała
 • urodzić się matce zainfekowanej wirusem
 • udostępnianie maszynki do golenia, szczoteczki do zębów i maszynki do strzyżenia
 • niektóre procedury medyczne
 • karmienie piersią, tylko wtedy, gdy sutki są popękane lub krwawiące; nie jest przenoszony w mleku matki

Objawy

Wiele osób, które zostały zarażone wirusem zapalenia wątroby typu C, nie zdaje sobie sprawy, że je mają.

Jednak w zależności od tego, czy infekcja jest ostra, czy przewlekła, objawy choroby mogą obejmować:

 • brak apetytu
 • gorączka
 • ból brzucha
 • zmęczenie
 • tkliwość wątroby
 • ciemniejszy mocz
 • szaro-kolorowy taboret
 • ból stawów lub mięśni
 • żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu)
 • depresja

Większość zainfekowanych osób będzie doświadczać symptomów tylko w miarę postępu wirusa i może nie odczuwać żadnych objawów, gdy po raz pierwszy go skurczą.

Wiele zarażonych osób odkrywa, że ​​niosą wirusa, gdy wykonują rutynowe badania krwi lub próbują oddać krew.

Kiedy iść do lekarza

Pacjentki w konsultacji z lekarzem kobietą.

Chociaż często trudno jest osobie dowiedzieć się, że zostały zakażone wirusem zapalenia wątroby typu C, jeśli mają powody sądzić, że były narażone na jej działanie, powinny zostać zbadane tak szybko, jak to możliwe.

Wszystkie osoby urodzone między 1945 a 1965 r. Powinny zostać przebadane na zapalenie wątroby typu C, jeśli jeszcze nie były. Ludzie tego pokolenia są pięć razy bardziej narażeni na zapalenie wątroby typu C niż inni ludzie. Nie ma na to wyraźnego powodu, ale naukowcy wiedzą, że transmisja była najwyższa w latach 1960-1980.

Diagnozę przeprowadza się przy użyciu testu krwi w celu sprawdzenia obecności swoistych przeciwciał u zakażonej osoby. Ten test jest znany jako test przeciwciała przeciw zapaleniu wątroby typu C lub test anty-HCV.

Jeśli dana osoba uzyska wynik pozytywny na obecność przeciwciał, lekarze zasugerują przeprowadzenie dalszych badań, aby sprawdzić, czy wirus zapalenia wątroby typu C jest obecnie aktywny. Ten test nazywa się testem RNA lub PCR.

Możliwe jest uzyskanie wyniku fałszywie dodatniego. Dzieje się tak, gdy dana osoba otrzymuje pozytywny test anty-HCV, gdy nie ma wirusa.

Pozytywny wynik może również wystąpić, jeśli dana osoba miała infekcję w przeszłości, ale została już oczyszczona. Zawsze należy wykonać test RNA, aby potwierdzić, czy dana osoba ma aktywne wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Możliwe jest również, że niedawno zarażone osoby otrzymają fałszywie ujemny wynik, gdy będą miały wirusa. Dzieje się tak dlatego, że może nie być wystarczającej ilości przeciwciał obecnych we krwi, aby wcześnie zareagować na test.

W przypadku zarażenia lekarz może skierować pacjenta do specjalisty zajmującego się wątrobą. Można wykonać inne badania krwi i biopsję wątroby, aby określić poziom uszkodzenia i czy wystąpiła marskość lub rak wątroby.

Szeroka gama czynników decyduje o możliwościach leczenia. Osoby z wirusowym zapaleniem wątroby typu C powinny być również szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, jeśli wcześniej nie były narażone.

Osoby aktywne seksualnie powinny być poddawane regularnym badaniom przesiewowym w kierunku STI, szczególnie jeśli zmieniają partnerów seksualnych lub mają wielu partnerów seksualnych. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może zająć od 4 do 12 tygodni w wynikach testu.

Leczenie

Około 15 do 20 procent zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C rozwiąże się bez leczenia. U wszystkich innych osób z tą chorobą zapalenie wątroby typu C będzie przewlekłe.

Nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie mogą wyeliminować wirusa, a inni nie. Jeśli dana osoba ma zdiagnozowane zapalenie wątroby typu C, lekarze mogą przepisać leki przeciwwirusowe w celu leczenia.

Inne praktyki związane z samoobsługą, które dana osoba może wykonywać podczas ostrej infekcji to:

 • odpowiedni odpoczynek
 • zwiększyć przyjmowanie płynów
 • nie picie alkoholu
 • jedzenie zdrowej diety

Jeśli dana osoba nie jest świadoma, że ​​ma ostre zapalenie wątroby typu C i rozwija się w przewlekłą infekcję, lekarz może zalecić inne leczenie.

Perspektywy

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest uważane za stan podlegający leczeniu. Nowe leki przeciwwirusowe okazały się skuteczne w walce z wirusem, a prowadzenie zdrowego trybu życia może pomóc w skutecznym leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Osoba z wirusowym zapaleniem wątroby typu C powinna zawsze podejmować dodatkowe środki ostrożności podczas aktywności seksualnej, aby ograniczyć ryzyko przeniesienia choroby na inną osobę.

Jeśli dana osoba ma zdiagnozowane zapalenie wątroby typu C, dokonywanie zdrowych wyborów i ścisła współpraca z lekarzem oznacza, że ​​zazwyczaj mogą nim zarządzać.

Like this post? Please share to your friends: