Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaka jest patofizjologia POChP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, określana powszechnie jako POChP, jest przewlekłą chorobą płuc, która utrudnia oddychanie. Jest to stan progresywny, co oznacza, że ​​z czasem ulega pogorszeniu.

Według American Lung Association jest to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci w Stanach Zjednoczonych. POChP zazwyczaj powoduje kaszel, który może wytwarzać duże ilości śluzu, duszność i inne objawy.

Co dzieje się w płucach?

W zdrowych płucach, gdy dana osoba oddycha powietrzem, przemieszcza się wzdłuż ich rurki wiatrowej i do dróg oddechowych, które znajdują się w płucach, znanych jako oskrzela. Wewnątrz płuc, oskrzela rozgałęziają się w tysiące małych, cieńszych rur zwanych oskrzelikami.

3d obraz płuc

Na końcu tych rur znajdują się pęki małych okrągłych pęcherzyków powietrznych zwanych pęcherzykami. W płucach znajduje się ponad 300 milionów pęcherzyków płucnych. Im większe płuca, tym więcej pęcherzyków płucnych.

Kapilary to małe naczynia krwionośne otaczające ściany pęcherzyków powietrznych. Gdy powietrze przedostaje się do worków powietrznych, tlen przechodzi przez ścianki pęcherzyków powietrza do krwi w naczyniach włosowatych.

Dwutlenek węgla przemieszcza się również z naczyń włosowatych do pęcherzyków powietrznych. Zdarzenia te zachodzą w tym samym czasie i są określane jako wymiana gazowa.

Zdrowe worki powietrzne są elastyczne i bardzo rozciągliwe. Gdy osoba oddycha, worki powietrzne wypełniają się powietrzem jak balon. Podczas wydechu worki powietrzne wypuszczają powietrze z powodu wypływu powietrza. Ciało zużywa energię, aby wysadzić worki powietrzne, ale nie używa się energii do opróżnienia ich, gdy powracają do swojego pierwotnego rozmiaru.

Ludzie cierpiący na POChP mają mniej powietrza wpadającego i wychodzącego z dróg oddechowych, co można powiązać z kilkoma możliwymi przyczynami:

 • Drogi oddechowe i worki powietrzne straciły swoją rozciągliwość
 • Ściany między workami powietrznymi są uszkodzone lub zostały zniszczone
 • Ściany dróg oddechowych stają się zaognione i pogrubione
 • Więcej śluzu produkuje się w drogach oddechowych, powodując ich zatykanie

Przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc

POChP obejmuje dwa główne stany: przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedmę płuc lub połączenie obu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest wynikiem wzrostu obrzęku i wydzielania śluzu w rurkach oddechowych lub drogach oddechowych. Podszewka dróg oddechowych pozostaje podrażniona i zaogniona. Dodatkowe obrzęk i śluz doprowadzają do zmniejszenia wnętrza rur oddechowych, powodując, że są one mniejsze niż normalnie. Utrudnia to oddychanie.

Rozedma powoduje uszkodzenia worków powietrznych w płucach. Ściany między wieloma workami powietrznymi są uszkodzone, co powoduje utratę ich kształtu. To powoduje, że worki tracą rozciągliwość i zatrzymują powietrze.

Coraz trudniej jest wypchnąć całe powietrze z płuc i nie opróżniają się już skutecznie. Powoduje to więcej powietrza niż normalnie. Zjawisko to nazywane jest pułapką powietrzną i powoduje hiperinflację w płucach. Dodatkowe powietrze w płucach i dodatkowy wysiłek potrzebny do oddychania zwiększa duszność.

Niedrożność powietrza występuje, ponieważ worki powietrzne, które zwykle wspierają drogi oddechowe i proces oddychania, nie są w stanie prawidłowo otworzyć podczas wdechu lub wydechu. Uszkodzenie może również zniszczyć ściany worków powietrznych, powodując zmniejszenie i większe nieskuteczne pęcherzyki powietrza zamiast normalnych maleńkich. Prowadzi to do zmniejszenia wymiany gazowej w płucach.

Osoby cierpiące na POChP mają trudności z wypróżnianiem powietrza z płuc, co może prowadzić do zadyszki lub silnego zmęczenia, ponieważ ciało jest zmuszone pracować ciężej, aby oddychać.

Przyczyny

Palenie

POChP można powiązać z wieloma różnymi czynnikami, ale najczęstszą przyczyną jest dym papierosowy. Inne typowe zagrożenia obejmują czynniki środowiskowe i genetyczne. Wdychanie dowolnego rodzaju zanieczyszczeń, czy to dymu papierosowego, chemikaliów w pracy, oparów gotowania, czy ciężkiego zanieczyszczenia, może powodować POChP.

Genetyka może również odgrywać rolę w rozwoju POChP, nawet dla tych, którzy nie byli narażeni na zanieczyszczenia. Podejrzewa się, że genetyka odgrywa również rolę w uwrażliwianiu pewnych osób na działanie dymu papierosowego i zanieczyszczeń w porównaniu z innymi.

Problem z POChP polega na tym, że wiele osób często nie rozpoznaje objawów, dopóki choroba nie rozwinie się w późniejsze stadia. Skrócenie oddechu lub trwający kaszel są często mylone z innymi przyczynami.

Objawy

Ważne jest, aby pamiętać o objawach POChP i skonsultować się z lekarzem, jeśli się pojawią. Typowe objawy to:

 • Przewlekły kaszel
 • Zadyszka podczas codziennych czynności
 • Częste infekcje dróg oddechowych
 • Blueness warg lub paznokci
 • Zmęczenie
 • Wytwarzanie większych ilości śluzu niż normalnie
 • Świszczący oddech
 • Ucisk w klatce piersiowej

Osoby z łagodnymi objawami POChP mogą początkowo ich nie zauważać lub nie mogą powodować istotnych problemów. Ci ludzie mogą po prostu dokonać pewnych zmian w stylu życia, aby ułatwić sobie oddychanie.

To, jak poważny jest stan danej osoby, zależy w dużym stopniu od tego, ile szkodzi jej płuca. Jeśli ludzie, którzy palą, nadal to robią, uszkodzenie płuc nastąpi znacznie szybciej. W jaki sposób POChP wpływa na inne układy i części ciała, również dostarcza istotnych wskazówek dotyczących ciężkości choroby.

Poważna POChP może powodować dodatkowe objawy, takie jak obrzęk kostek, stóp lub nóg, utrata masy ciała i zmniejszenie siły i wytrzymałości mięśni.

Lekarze mierzą ciężkość utraty funkcji płuc w POChP pod względem ilości powietrza, którą osoba może wydychać na siłę w ciągu jednej sekundy (FEV1). Ta ilość zmniejsza się wraz z pogorszeniem POChP.

POChP zaostrzenia

Ostre zaostrzenie POChP to zaostrzenie lub epizod, w którym oddychanie osoby staje się gorsze niż zwykle i walczą o utrzymanie poziomu tlenu.Podczas tych epizodów drogi oddechowe nagle zostają zablokowane, co pogarsza objawy POChP.

kobieta z trudem oddycha POChP

Wybuch jest zwykle wywoływany przez infekcję w drogach oddechowych lub w całym ciele. Zaostrzenia mogą być bardzo poważne i mogą powodować dalsze uszkodzenia płuc. W rezultacie POChP rozwija się szybciej.

Ważne jest, aby osoby dotknięte chorobą starały się o leczenie w razie potrzeby. Ludzie mogą uniknąć zaostrzeń, znając znaki ostrzegawcze i podejmując natychmiastowe działania.

Objawy zaostrzenia obejmują:

 • Zwiększony śluz, który może być grubszy i ciemniejszy w kolorze
 • Ekstremalna krótkość oddechu
 • Gorączka
 • Zamieszanie lub nadmierna senność
 • Nadmierny kaszel lub świszczący oddech

Niektóre leki, a także kontakt z substancjami zanieczyszczającymi lub drażniącymi, mogą powodować zaostrzenia. Ludzie, którzy palą, mają więcej zaostrzeń niż ci, którzy tego nie robią.

Leczenie i zapobieganie

Dla tych, którzy palą, najlepszym planem leczenia jest rzucenie palenia. Chociaż nie ma lekarstwa, wczesne leczenie jest najlepszą obroną przed POChP, niezależnie od jego stadium.

Leczenie POChP obejmuje:

 • Leki
 • Terapia pulmonologiczna
 • Terapia tlenowa
 • Techniki oczyszczania dróg oddechowych
 • Operacja płuc
 • Szczepionki przeciwko grypie, zapaleniu płuc i krztuścowi

Celem leczenia POChP jest nie tylko złagodzenie objawów, ale także zapobieganie wystąpieniu zaostrzeń i poprawa jakości życia danej osoby. Częste epizody mogą powodować pogarszanie się stanu płuc w szybszym tempie. Często prowadzą też do częstszych wizyt w izbie przyjęć i wizyt w szpitalu.

Może minąć trochę czasu, zanim ktoś z POChP całkowicie odbije się po wystąpieniu zaostrzenia. Niektóre z nich nigdy nie w pełni powracają do stanu wyjściowego lub ich stan się pogarsza.

Aby leczyć zaostrzenia, lekarze często stosują następujące środki:

 • Tlen
 • Leki rozszerzające oskrzela
 • Kortykosteroidy
 • Antybiotyki
PLMedBook