Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o eclampsia

Eclampsia jest poważnym stanem chorobowym, który dotyka kobiety podczas ciąży.

Podczas gdy objawy często pojawiają się w czasie ciąży jako stan znany jako stan przedrzucawkowy, stan może pozostać niewykryty, dopóki nie rozwinie się we rzucawkę. Może to spowodować dodatkowe komplikacje podczas ciąży.

Co powoduje rzucawkę i jakie są czynniki ryzyka dla tego schorzenia? Jakie objawy mogą wystąpić u kobiet w ciąży, które mogą wskazywać na rozwój rzucawki?

Czym jest eklampsja?

pani w ciąży o jej ciśnienie krwi

Eclampsia jest stanem, który występuje tylko w czasie ciąży i powoduje drgawki, zwykle w późnej fazie ciąży. Jest to rzadkie schorzenie, które ma wpływ na 1 na każde 2000-3000 ciąż rocznie.

Choroba występuje po zaburzeniu ciśnienia krwi zwanym stanem przedrzucawkowym. W stanie przedrzucawkowym wysoki poziom ciśnienia krwi u matki zmniejsza dopływ krwi do płodu. Może to oznaczać, że płód nie otrzymuje tyle tlenu i składników odżywczych, ile powinien.

Wiele ciąż dotkniętych eclampsia lub stan przedrzucawkowy są pierwszymi ciążami. Około 70 procent przypadków w Stanach Zjednoczonych jest w ciążach po raz pierwszy.

Podczas gdy rzucawka może być śmiertelna w przypadku nieleczenia, bardzo rzadko zdarza się, że kobiety w ciąży umierają z powodu stanu w krajach rozwiniętych. Na całym świecie eclampsia stanowi około 14 procent zgonów matek. W większości przypadków objawy przedrzucawkowe są łagodne i nie wymagają interwencji innej niż monitorowanie i ewentualnie zmiana diety.

Stan przedrzucawkowy a rzucawka

Eclampsia jest ostatnim etapem stanu przedrzucawkowego i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Większość przypadków jest wykrywana na wczesnym etapie ciąży, zanim mogą przejść do rzucawki.

Chociaż nie ma lekarstwa na stan przedrzucawkowy, lekarze często przepisują leki obniżające ciśnienie krwi lub leki przeciwdrgawkowe w celu zapobiegania napadom.

Zarówno w stanie przedrzucawkowym, jak i rzucawką jedynym lekarstwem dla rodzącej chorej matki jest poród. Łagodne przypadki stanu przedrzucawkowego można monitorować w czasie ciąży w celu ustalenia, czy można bezpiecznie zaprzestać ciąży.

Cięższe przypadki mogą wymagać natychmiastowej interwencji, często w postaci indukcji lub cesarskiego cięcia. Najczęściej konieczne jest cesarskie cięcie, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia krwi, które często obserwuje się podczas porodu.

Warunki powiązane

Eclampsia ma pewne powiązane stany, które mogą występować jako objawy lub samodzielne stany. Warunki te obejmują:

 • Obrzęk: obrzęk tkanek spowodowany nagromadzeniem się płynu w tkankach. Zwykle objawia się to obrzękiem kończyn.
 • Obrzęk płuc: powoduje gromadzenie się tego samego płynu w płucach, co może prowadzić do trudności w oddychaniu.
 • Ból głowy: Prawdopodobnie spowodowany wysokim ciśnieniem krwi wywołanym eclampsią.
 • Cukrzyca ciążowa: objawy cukrzycy wywołane przez ciążę, które mogą spowodować, że dziecko osiągnie nadmierną wagę podczas ciąży.

Cukrzycę ciążową można leczyć za pomocą kombinacji zmian diety i leków. Jak wcześniej stwierdzono, każdy przypadek rzucawki jest inny. Ludzie mogliby rozwinąć którykolwiek z tych symptomów albo żaden w ogóle.

Przyczyny

w ciąży starsza pani

Badacze nie odkryli jeszcze ostatecznej przyczyny tego stanu. Każdy przypadek rzucawki jest unikalny, a kobieta w ciąży może mieć niewiele cech lub brak cech u innych kobiet, które rozwijają tę chorobę.

Większość ostatnich badań skupiła się na określeniu czynników ryzyka stanu przedrzucawkowego we wczesnym okresie ciąży, aby zapobiec lub przewidzieć rozwój choroby w późniejszym czasie.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka stanu przedrzucawkowego i rzucawki różnią się w zależności od pacjenta. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to:

 • Historia ciąży: Większość przypadków stanu przedrzucawkowego zdarza się w pierwszych ciążach. Wcześniejsze ciąże z niskimi wynikami mogą również zwiększać ryzyko rozwoju rzucawki.
 • Wiek pacjenta: ciąże u nastolatek i ciąże u kobiet w wieku powyżej 35 lat zwiększają ryzyko wystąpienia rzucawki.
 • Historia rodzinna: Przypadki stanu przedrzucawkowego lub rzucawki u członków rodziny mogą sygnalizować genetyczną predyspozycję do stanu.
 • Otyłość: kobiety otyłe są bardziej zagrożone rozwinięciem rzucawki niż inne.
 • Wysokie ciśnienie krwi: Pacjenci z długotrwałym wysokim ciśnieniem krwi są bardziej narażeni na wystąpienie rzucawki niż inni.

Inne stany medyczne, w tym toczeń, cukrzyca ciążowa i choroba nerek, również zwiększają szanse na rozwój rzucawki.

Objawy

Objawy rzucawki mogą występować w dowolnym momencie ciąży. Może również występować bardzo niewiele objawów, co prowadzi do rozwoju rzucawki u kobiety bez jej wykrycia przez personel medyczny.

Do najczęstszych objawów stanu przedrzucawkowego należą:

 • silne bóle głowy
 • nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży – ponad 2 funty na tydzień
 • nudności, wymioty lub ból brzucha
 • obrzęk dłoni, stóp i twarzy

Jeśli stan przedrzucawkowy rozwinie się w rzucawkę, objawy mogą również obejmować:

 • ból w mięśniach
 • drgawki

Nie ma lekarstwa na stan przedrzucawkowy, z wyjątkiem porodu. Jeśli zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, objawy można często opanować za pomocą leków i leżenia w łóżku, aby utrzymać wysokie ciśnienie krwi w dół. Leki przeciwzapalne mogą być również stosowane w zapobieganiu napadom drgawkowym w przypadku postępu ciężkiej stanu przedrzucawkowego w rzucawkę.

Kiedy iść do lekarza

Młoda para spotkanie z lekarzem

Podczas gdy kobiety w ciąży powinny regularnie odwiedzać lekarza w celu opieki prenatalnej, powinny natychmiast umówić się na wizytę, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy stanu przedrzucawkowego.

Dodatkowo, każdy, kto doświadcza krwawień, silnych bólów głowy lub zmniejszonego ruchu płodu, powinien jak najszybciej zobaczyć swojego opiekuna.

Podczas regularnych wizyt prenatalnych lekarz wykona również badania krwi i moczu w celu:

 • białko w moczu
 • wysokie ciśnienie krwi
 • funkcja wątroby

Obecność podwyższonego poziomu białka w moczu może być wczesnym wskaźnikiem stanu przedrzucawkowego, podobnie jak obniżona czynność nerek.

W zależności od nasilenia objawów lekarz może przepisać zmiany diety, odpoczynek w łóżku lub leki obniżające ciśnienie krwi i zapobiegające napadom.

Leczenie

W przeszłości kobiety zajmujące się powikłaniami stanu przedrzucawkowego były kierowane przez ekspertów w dziedzinie zdrowia, aby przyjmować niskodawkową aspirynę codziennie po 12 tygodniach ciąży.

Jedynym sposobem na wyleczenie objawów rzucawki jest dostarczenie dziecka. Umożliwienie kontynuacji ciąży, podczas gdy matka ma rzucanie może powodować komplikacje.

W większości przypadków objawy rzucawki ustępują same w ciągu 6 tygodni po narodzinach dziecka. W rzadkich przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia ważnych narządów, dlatego tak ważne jest, aby kobiety informowały ich o objawach.

Jeśli ktokolwiek odczuje jakiekolwiek objawy podobne do wymienionych powyżej, konieczne jest natychmiastowe spotkanie. Ludzie powinni znać swoje czynniki ryzyka i upewnić się, że wspominają o nich lekarzowi podczas pierwszej wizyty, aby lekarz był przygotowany na możliwość postawienia diagnozy.

Ogólnym celem jest uzyskanie zdrowej ciąży i urodzenie szczęśliwego, zdrowego dziecka. Zwracanie uwagi na zdrowie to najlepszy sposób na zrobienie tego.

Like this post? Please share to your friends: