Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niezdrowe jedzenie w ciąży związane z zaburzeniami psychicznymi w dzieciństwie

W czasie ciąży może być trudno nie ulegać tym pragnieniom niezdrowej żywności. Ale naukowcy odkryli, że matki, które jedzą śmieciowe jedzenie w czasie ciąży, częściej mają dzieci z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Badacze z Deakin University w Australii, razem z badaczami z Norwegii, przeanalizowali ponad 23 000 matek, które brały udział w norweskim badaniu Mother and Child Cohort.

W opublikowanych badaniach zebrano informacje na temat diet matek podczas ciąży i diety ich dzieci w wieku 18 miesięcy i 3 lat.

Matki zostały również poproszone o wypełnienie ankiet, gdy ich dzieci miały 18 miesięcy, 3 lata i 5 lat, w celu ustalenia objawów:

 • Depresja
 • Niepokój
 • Zachowaj zaburzenie
 • ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej).

Naukowcy przeanalizowali następnie związek między dietą matek i dzieci, a objawami i zachowaniami dotyczącymi zdrowia psychicznego u dzieci w wieku od 18 miesięcy do pięciu lat.

Wyniki badania pokazują, że matki, które spożywają więcej niezdrowej żywności w czasie ciąży, takie jak słodkie napoje, rafinowane zboża i słone produkty spożywcze, mają dzieci o zwiększonych problemach behawioralnych, takich jak agresja i napady złości.

Ponadto wyniki pokazują, że dzieci, które spożywają więcej niezdrowej żywności w ciągu pierwszych lat życia lub które nie mają bogatych w składniki odżywcze pokarmów, takich jak warzywa, również wykazują zwiększoną agresję i problemy behawioralne, a także objawy depresji i lęku.

Profesor nadzwyczajny, Felice Jacka, badaczka w Centrum Badań Strategicznych IMPACT na Deakin University, mówi:

„Coraz bardziej jasne staje się, że dieta ma znaczenie dla zdrowia psychicznego w całym spektrum wiekowym.”

„Te nowe odkrycia sugerują, że niezdrowe i” niezdrowe „produkty spożywcze mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym u dzieci i dodają do coraz większej liczby dowodów na wpływ niezdrowej diety na ryzyko depresji, lęków, a nawet demencja.”

Felice Jacka dodaje, że istnieje pilna potrzeba, aby rządy wszędzie na całym świecie brały pod uwagę dowody i zmieniały politykę, aby ograniczyć marketing i dostępność niezdrowych produktów spożywczych dla społeczności.

„Zmiany w naszych systemach żywnościowych, w tym przejście na bardziej wysokoenergetyczne, o niskiej wartości odżywczej pokarmy opracowane i sprzedawane przez przetworzony przemysł spożywczy, doprowadziły do ​​masowego wzrostu chorób związanych z otyłością na całym świecie” – mówi.

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia zauważa, że ​​chociaż nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety w czasie ciąży, ważne jest spożywanie wielu różnych pokarmów każdego dnia, aby zapewnić matce i dziecku właściwą równowagę składników odżywczych.

Dodają, że zamiast jeść przekąski o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, wypróbuj zdrową alternatywę, taką jak:

 • Kanapki lub chleb pita wypełniony tartym serem, chudą szynką, puree z tuńczyka, łososia lub sardynek, z sałatką
 • Warzywa sałatowe – takie jak marchew, seler lub ogórek
 • Jogurt niskotłuszczowy lub drobiowy
 • Hummus z chleba lub warzyw laski
 • Gotowe do spożycia morele, figi lub suszone śliwki
 • Zupy warzywne i fasolowe
 • Niesłodzone płatki śniadaniowe lub owsianka z mlekiem
 • Napoje mleczne lub niesłodzone soki owocowe
 • Świeży owoc
 • Fasolka po bretońsku na grzance lub pieczonym ziemniaku.

Inne badania sugerują również potencjalne ryzyko zdrowotne związane z jedzeniem śmieci w czasie ciąży. Badania na zwierzętach przeprowadzone przez Royal Veterinary College w Londynie w 2006 roku sugerowały związek między niezdrową żywnością podczas ciąży a ryzykiem otyłości u potomstwa.

Like this post? Please share to your friends: