Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o akcie kałowym

Kark sznurkowy występuje, gdy pępowina owija się wokół szyi płodu całkowicie lub na 360 stopni.

Sznury kałowe są powszechne w czasie ciąży, a częstość ich występowania wynosi około 12 procent w ciągu 24-26 tygodni, osiągając 37 procent w ciągu całego okresu.

Kiedy pępowina zostaje owinięta wokół szyi, pętla jest nazywana kordem karkowym. Termin „karku” odnosi się do karku lub pleców szyi.

Szybkie fakty dotyczące akordu karkowego:

  • Pępowina przenosi składniki odżywcze i tlen do płodu w łonie matki.
  • Kark karku może zakłócać przepływ dmuchu, tlen i składniki odżywcze płodu i powodować komplikacje.
  • Na szczęście większość kabli karkowych rozwiązuje się przed dostawą.
  • Jeśli istnieje obawa o powiększenie sznurka, dziecko może być dostarczone przez cesarskie cięcie.
  • Nawet w przypadkach, w których się nie rozwiązują, potencjał problemów jest niski.

Przyczyny

schemat dziecka w macicy

Główną przyczyną kłucia karkowego jest nadmierny ruch płodowy.

Inne medyczne powody, dla których sznury mogą poruszać się wokół szyi płodu lub mogą powodować luźne węzły to:

  • nienormalnie długi pępowin
  • słaba struktura kordowa
  • nadmierny płyn owodniowy
  • o bliźniętach lub wielokrotnościach

Jedno z badań wykazało, że uwikłanie w dłuższe pępowiny zwiększyło szanse powikłań.

Jest również możliwe, że kark sznurkowy jest wynikiem zdarzenia losowego bez żadnego wyjaśnienia.

Jakie są zagrożenia dla matki i dziecka?

Struny kałowe nie są uważane za stwarzające wiele zagrożeń dla matki lub dziecka, a badania naukowe kontynuują poparcie tej teorii.

Kark sznurek może w rzadkich przypadkach stanowić zagrożenie dla zdrowia. Lekarz prawdopodobnie będzie monitorował dziecko podczas porodu, jeśli zauważy kłucia karku w rutynowym obrazowaniu ultrasonograficznym ciąży matki.

Niewydolności serca

Najczęstszym ryzykiem związanym z kłusem karku jest zmniejszenie częstości akcji serca dziecka podczas porodu. Jest to zwykle wynikiem zmniejszenia tlenu i przepływu krwi przez splątany przewód podczas skurczów. Nawet jeśli występuje obniżona częstość akcji serca, większość dzieci wciąż urodzi się zdrowo.

Jaka jest możliwość urodzenia martwego dziecka?

Badania wykazały niewielki lub żaden związek pomiędzy urodzeniem martwego płodu a kordem szyjnym, chociaż pojawiły się spekulacje na temat związku badaczy w Timisoarze w Rumunii.

Ich wyniki zostały odnotowane w czasopiśmie i sugerowano, że incydent z kordem sznurek wymaga poświęcenia większej uwagi. Zalecili dokładne monitorowanie częstości rytmu serca płodu podczas porodu, gdy ultradźwięki wykryły kable sznurkowe. Sugerowali również cesarskie cięcie po wystąpieniu jakiegokolwiek stresu.

Odnotowano co najmniej jeden przypadek śmierci płodowej u płodu w 16 tygodniu z powodu kłucia karkowego. Raport 2015 Obstetrics and Gynecology Internationalsame wskazał na rzadkość występowania tych zdarzeń i tendencję do ich występowania w pierwszym i drugim trymestrze.

Diagnoza

Kark szyjnego nie ma fizycznych objawów. O ile płód nie ma nieprawidłowej częstości akcji serca, oddechu i utrudnień związanych z tlenem, przewód karkowy zwykle znajduje się tylko podczas rutynowego badania ultrasonograficznego.

O ile lekarz nie uważa, że ​​istnieje powód do niepokoju, nie zaleca się leczenia ani dodatkowych badań.

Zarządzanie i monitorowanie

cesarskie cięcie

Obecnie nie ma sposobów na zapobieganie lub leczenie sznurów kałowych.

Lekarz może zalecić cesarskie cięcie, jeśli czuje, że płód jest w niebezpieczeństwie lub na zdrowie matki może wpłynąć poród przez pochwę. Przypadki te są jednak rzadkie.

Większość kobiet w ciąży nie będzie musiała wykonywać żadnych specjalnych przygotowań, jeśli odkryje, że ich dziecko ma kark szyjny. Wszelkie obawy mogą być omówione z lekarzem.

Monitorowanie płodu za pomocą ultradźwięków może być pomocne w zapobieganiu powikłaniom, ale nie wpłynie to na żadne wyniki porodu ani na możliwość powikłań.

Ciąża, poród i poród

Gdy poród się rozpoczął, specjaliści od porodu nie próbują poluzować ani odpiąć sznurów karkowych, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Co więcej, badacze i lekarze nie wiedzą, jaki efekt by to miało, i są ostrożni przy interwencji.

Badania pokazują, że utrzymanie nietkniętego sznura kałowego powoduje lepsze wyniki zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Sznur można rozpakować po narodzinach dziecka.

Ogólnie rzecz biorąc, luźne karkowe sznury nie uzasadniają potrzeby cesarskiego cięcia.

Ciasne sznury kałowe wystąpiły u około 6,6 procent blisko 220 000 urodzeń, które zostały przeanalizowane przez naukowców z Instytutu Badań nad Doradztwem w zakresie Zdrowia, Salt Lake City, UT. Istnieją rzadkie przypadki, w których sznury kałowe stanowią poważne zagrożenie podczas porodu i porodu.

Na wynos

Kark sznurek jest bardzo powszechny i ​​rzadko stanowi powód do niepokoju.

Jeśli podczas rutynowego USG znaleziono rdzeniowy kark, monitoruje się go do końca ciąży, a tętno płodu jest uważnie obserwowane podczas porodu i porodu.

Występują rzadkie przypadki powikłań, ale w każdym przypadku, gdy istnieje powód do niepokoju podczas porodu, lekarz ustali, czy konieczne może być poród cesarskiego cięcia lub inna interwencja.

Jeśli ciężarna matka czuje, że coś jest nie tak w czasie jej ciąży, powinna porozmawiać z lekarzem o testach i uzyskać pewność co do jej obaw.

PLMedBook