Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy mogę używać witamin do promowania wzrostu włosów?

Eksperci w dziedzinie zdrowia zgadzają się, że jedzenie dobrze zbilansowanej diety zawierającej 13 niezbędnych witamin może pomóc w utrzymaniu zdrowia włosów. Niezbędne witaminy obejmują A, C, D, E, K i grupę kompleksu B.

kobieta o zdrowych włosach, uśmiechając się w lustro

Wiele już napisano o korzyściach witamin D i B dla wzrostu włosów. Oceniliśmy roszczenia, więc czytaj dalej.

Witamina D

Witamina D utrzymuje zdrowe kości i skórę, aw ostatnich latach jest również związana z porostem włosów. Badanie z 2012 roku w czasopiśmie Stem Cells Translational Medicine sugeruje, że witamina może pomóc w tworzeniu nowych pęcherzyków – małych porów, w których mogą rosnąć nowe włosy. Może to poprawić grubość włosów lub zmniejszyć ilość włosów, które masz.

Witamina D, wraz z innymi ostatnio odkrytymi substancjami chemicznymi, może również pomóc „obudzić” pęcherzyki, które uśpione, według naukowców z Harvardu. Łysienie występuje, gdy twoje mieszki włosowe są ciągle uśpione. Ale nawet po przebudzeniu mieszków włosowych nie zawsze powstają włosy.

Wystarczająca ilość witaminy D dziennie może pomóc, ale nie ma jeszcze dowodów, że może przywrócić włosy.

Biuro suplementów żywieniowych Narodowego Instytutu Zdrowia zaleca osobom dorosłym uzyskanie 600 jednostek międzynarodowych lub 15 mikrogramów (mcg) witaminy D dziennie. Nie wszyscy tak robią, a statystyki pokazują, że ponad miliard osób na całym świecie ma niedobór.

Naturalne sposoby na uzyskanie większej ilości witaminy D obejmują jedzenie lub picie:

 • ryby, takie jak łosoś czy miecznik
 • grzyby
 • ziarna
 • ufortyfikowany sok pomarańczowy
 • o niskiej zawartości tłuszczu wzbogacone mleko

Wyjście na zewnątrz może również pomóc, ponieważ organizm wytwarza witaminę D poprzez bezpośredni kontakt ze słońcem. Nadal ważne jest noszenie kremu przeciwsłonecznego, aby chronić skórę.

Jeśli zdecydujesz się uzupełnić witaminą D, bądź ostrożny. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach i może gromadzić się w tkance tłuszczowej na niebezpiecznym poziomie, jeśli dostajesz za dużo. Zbyt duże zatruwanie może prowadzić do zbyt dużego stężenia wapnia we krwi, co prowadzi do zmęczenia lub problemów z nerkami. Jeśli weźmiesz suplement, koniecznie weź go z posiłkiem, który ma tłuszcz, więc zostanie wchłonięty.

Aneuryna

Witaminy z grupy B są ważne dla regulacji metabolizmu i utrzymania ośrodkowego układu nerwowego. Ale są również niezbędne dla zdrowej skóry i włosów. Niektórzy dietetycy twierdzą, że bardziej popularne witaminy z grupy B, takie jak B12, mogą pomóc w wzmocnieniu i kondycjonowaniu włosów.

Witaminy B-kompleksowe obejmują B-1 (tiamina), B-2 (ryboflawina), B-3 (niacyna), B-5 ​​(kwas pantotenowy), B-6 (pirydoksyna), B-7 (biotyna), B -9 (kwas foliowy) i B-12 (kobalamina).

Zawsze powinieneś najpierw spróbować uzyskać witaminy z pożywienia. Możesz znaleźć kompleks witamin z grupy B w różnych źródłach, w tym:

 • pełnoziarniste
 • warzywa takie jak kalafior, marchew i ciemnozielone warzywa
 • mięso, takie jak wątroba wołowa i drób
 • jajka
 • soja
 • orzechy
 • awokado
 • rośliny strączkowe

Witamina B-12 znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso i produkty mleczne. Jeśli obawiasz się, że możesz być niewystarczający, możesz wziąć suplement. Niedobór B-12 zwykle dotyczy starszych osób starszych, wegan i wegetarian.

Dorosły powinien mieć 2,4 mcg dziennie. B-12 jest względnie bezpieczny, bez rzeczywistej granicy odcięcia. Sprawdź u lekarza, zanim spróbujesz suplementów.

Wszystkie witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i wydalane są z moczem. Należy je przyjmować codziennie.

Wiele zostało napisane przez ekspertów od urody i zdrowia na temat korzyści z biotyny dla włosów. Jednak dowody są bardzo słabe. Biotyna może powodować problemy ze skórą i wydzielanie insuliny, jeśli pacjent zażyje zbyt dużo.

W Stanach Zjednoczonych zalecana ilość to 25 mcg. Bardzo rzadko zdarza się, że dorośli mają niedobór biotyny. To samo dotyczy niacyny, chociaż jej wysoki poziom może być bardzo toksyczny. Dorosły powinien dążyć do 14-18 miligramów (mg).

Witamina E

Witamina E od dawna jest rozpoznawana ze względu na jej zdolność do poprawy zdrowia skóry i włosów. Silne przeciwutleniacze zwane tokotrienolami znajdują się w witaminie E, a te tokotrienole przyczyniają się do zdrowszego owłosienia głowy.

Badanie kliniczne z 2010 r. Wykazało, że stosowanie suplementów tokotrienolu poprawiało stan włosów u osób z łysieniem. Te suplementy pomagały również zapobiegać wypadaniu włosów.

Witamina E jest dostępna w postaci kapsułek i jako płyn. Łatwo jest włączyć witaminę E do swojej diety poprzez jedzenie kiełków pszenicy, szpinaku, jarmużu, a nawet migdałów. Niektórzy ludzie puszczają olej witaminy E bezpośrednio na skórę lub skórę głowy, wierząc, że przy zastosowaniu miejscowym przyspieszy regenerację komórek.

Inne niezbędne witaminy

W porównaniu z witaminami D, B i E, istnieje niewiele badań klinicznych, które badają korzyści wzrostu innych witamin. Ale osoby, które doświadczają utraty włosów, powinny dobrze przyjrzeć się multiwitaminom, a także diecie zawierającej wszystkie niezbędne witaminy.

Wystarczająca ilość witamin poprzez zielone warzywa liściaste, nabiał i owoce cytrusowe będą sprzyjać regeneracji komórek. Regeneracja komórek sprawi, że Twoje włosy staną się zdrowsze.

Witamina A, czasami nazywana retinolem, jest szczególnie cennym myśliwcem do wypadania włosów, ponieważ pomaga wydzielać sebum, substancję, która zapobiega wypadaniu włosów.

Inne środki przeciw wypadaniu włosów

Witaminy są ważne dla zdrowia Twoich włosów. Ale zmiany stylu życia mogą pomóc tak samo:

 • Ogranicz używanie żeli, suszenie i szczotkowanie włosów, gdy jest mokro.
 • Obniż stres, ćwicząc co najmniej 30 minut dziennie.
 • Pij 6-8 szklanek wody dziennie.

Pamiętając o spożywanych produktach spożywczych i napojach, produktach, z których korzystasz, oraz sposobie radzenia sobie ze stresem, wszystkie mogą pomóc poprawić samopoczucie twoich włosów. Warunki utraty włosów (łysienie) mogą być pogarszane przez ciągłe cofanie włosów lub niektórych technik fryzjerskich.

Over-the-counter (OTC) suplementy

Istnieje kilka rodzajów suplementów i żeli do stosowania miejscowego, które można kupić w aptece, aby zatrzymać wypadanie włosów. Większość tych produktów, takich jak Rogaine, zawiera aktywny składnik minoksydyl. Kortykosterydy są również powszechnymi składnikami.

Podczas gdy niektóre badania kliniczne wykazują, że te zabiegi są korzystne dla zatrzymania utraty włosów, niewiele jest dowodów na to, że twoje włosy będą rosnąć po zaprzestaniu używania produktu.

Należy również zauważyć, że prawie wszystkie badania kliniczne dotyczące skuteczności produktów takich jak Rogaine i finasteryd (Propecia) zostały wykonane na mężczyznach.

Zawsze najlepiej jest pozyskiwać składniki odżywcze z całej żywności. Suplementy nie są monitorowane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków i mogą być skażone lub podawane w niewłaściwej dawce. Wybierz suplementy z wiarygodnego źródła.

Perspektywy

Niezdrowe włosy można zwykle zidentyfikować po prostu patrząc na nie. Zamiast wykazywać elastyczność i połysk, niezdrowe włosy wydają się matowe i łamliwe. Włosy, które zaczynają wypadać w plastry lub zrywają się w kawałki, mogą być oznaką leżących u podstaw schorzeń. Na łuszczycę, zapalenie skóry i raka skóry może wskazywać utrata włosów.

Około 80 milionów amerykańskich mężczyzn i kobiet doświadcza pewnego rodzaju utraty włosów. Łysienie typu męskiego, łysienie plackowate, stres i niektóre zabiegi medyczne mogą spowodować, że włosy zaczną wypaść.

Większość wypadania włosów jest pod wpływem dwóch czynników: hormonów i genetyki. Przerzedzenie włosów, które zaczyna się w centrum skóry głowy, jest najczęściej genetyczne.

Jeśli masz obawy, dermatolog może pomóc ci ustalić, co powoduje, że twoje włosy przestają rosnąć i zalecają rozwiązania.

„Jest historia o starych żonach, że jeśli strzyżesz włosy, będzie szybciej rosnąć, a obcięcie włosów nie spowoduje szybszego wzrostu włosów, ale regularne przycinanie włosów pomoże Twoim włosom wyglądać zdrowo, usuwając rozdwojone końce i rozjaśniając ciężar Włosy rosną od korzeni, a zdrowa skóra głowy jest ważniejsza dla wzrostu włosów niż to, co dzieje się na drugim końcu łodygi włosa. „

Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

Like this post? Please share to your friends: