Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie środki zaradcze w domu mogą powstrzymać wzdęcia?

Chociaż pierdzenie może wydawać się niektórym kłopotliwe, jest to naturalna część cyklu trawienia. Każdy to robi i jest to znak, że układ trawienny człowieka działa tak, jak powinien.

Istotne jest, aby uwolnić gaz wytwarzany przez ciało. Jeśli nie jest, może narastać i stać się bardzo niewygodne.

Ludzie mogą spodziewać się pierdzenia od 5 do 15 razy dziennie. To może wydawać się dużo, ale jest całkowicie normalne. Większość pierników nie ma zapachu i nie jest głośno, więc pozostają niezauważone.

Wiele osób może czuć się tak, jakby były niezwykle gazowe, ale prawdopodobnie dlatego, że są bardziej świadome swoich pierdnięć niż ktokolwiek inny.

Dla tych, którzy czują, że mają nadmiar gazu, jest kilka kroków, aby zmniejszyć wzdęcia. Tutaj przyglądamy się 12 możliwym środkom zaradczym.

Sposoby zaprzestania pierdzenia

Jak zatrzymać pierdzenie

Zwykle nie trzeba się martwić o pierdzenie. Podczas gdy niektórzy ludzie robią to bardziej niż inni, jest to regularna część tego, jak działa ciało.

Jednakże, jeśli dana osoba czuje, że jej pierdzenie się zmieniło lub sprawia, że ​​czują się szczególnie zawstydzeni i niewygodni, są pewne rzeczy, które mogą próbować zmniejszyć ilość fartów:

1. Jedz posiłki i przekąski powoli i ostrożnie

Większość gazu wytwarzanego przez organizm powstaje w wyniku połknięcia powietrza. Osoba nie może całkowicie uniknąć połknięcia powietrza, ale pewne nawyki mogą powodować przedostawanie się nadmiaru powietrza do organizmu. Jedząc zbyt szybko, jest jednym z nich.

Jeść powoli z zamkniętymi ustami zmniejszy ilość powietrza, jaką osoba połyka podczas posiłków. Ludzie powinni próbować usiąść i poświęcać czas na jedzenie, a nie jeść w drodze.

2. Przestań żuć gumę

Wiele osób żuje gumę, aby zachować świeży oddech i uniknąć podjadania. Jednak ci, którzy to robią, mogą stwierdzić, że mają więcej gazu niż inni. Guma do żucia oznacza nieustanne połykanie powietrza, które narasta i zwiększa liczbę przypadków, w których dana osoba musi pierdnąć.

3. Uważaj na nietolerancje pokarmowe i alergie

Różni ludzie mogą być wrażliwi na różne pokarmy i mogą mieć alergie, które wywołują reakcję w ciele. Mogą one prowadzić do gazów i innych nieprzyjemnych objawów, takich jak wzdęcia, nudności i biegunka.

Osoba z nadmiernym gazem może uznać, że dieta eliminacyjna pomaga. Dieta eliminacyjna polega na tym, że osoba wycina wszystkie znane produkty wywołujące gazy, zanim wprowadzi je z powrotem, po jednym na raz, aby dowiedzieć się, które z nich powodują problemy.

4. Unikaj ciasno dopasowanych ubrań

Luźne ubranie pomaga zapewnić, że dana osoba pozostanie tak wygodna, jak to tylko możliwe, jeśli wystąpią wzdęcia. Noszenie ubrań, które nie są zbyt ciasne, pomaga również, gdy pojawia się gaz, pozwalając mu swobodnie wydostawać się z ciała.

5. Unikaj lub zmniejsz spożycie produktów spożywczych wytwarzających gaz

Wiadomo, że niektóre produkty spożywcze zwiększają produkcję gazu. Węglowodany zawierające fruktozę, laktozę, nierozpuszczalne włókna i skrobię skrobiową w jelicie grubym. Gaz wydziela się podczas fermentacji.

Jednak całkowite wyeliminowanie tych produktów nie jest zalecane, ponieważ są one istotną częścią zdrowej, zrównoważonej diety.

Owoce i warzywa często powodują gaz, ale spożywanie kilku porcji owoców i warzyw dziennie jest ważniejsze niż wyeliminowanie gazu. Jednak zmniejszenie ilości tych produktów wytwarzających gaz może pomóc w zmniejszeniu wzdęcia.

Pokarmy do jedzenia mniej obejmują:

 • Fasola, zielone warzywa liściaste, takie jak kapusta, brukselka, brokuły i szparagi. Te warzywa zawierają złożone cukry, które są trudne do rozbicia.
 • Napoje bezalkoholowe, soki owocowe i inne owoce, a także cebula, gruszki i karczochy. Wszystkie te produkty zawierają fruktozę, składnik wytwarzający gaz.
 • Produkty mleczne jako produkty mleczne i napoje zawierają laktozę, która może również powodować gromadzenie się gazu.
 • Owoce, otręby owsiane, groch i fasola. Wszystkie te produkty zawierają nierozpuszczalne włókna.
 • Produkty bogate w skrobię, takie jak ziemniaki, makaron, kukurydza i produkty zawierające pszenicę.

6. Rzuć palenie

Ludzie, którzy palą, połykają więcej powietrza niż ci, którzy tego nie robią. Im częściej człowiek pali, tym więcej połyka powietrza. Oczywiście, istnieje również wiele innych korzyści zdrowotnych dla rzucenia palenia.

Osoby używające e-papierosów pochłaniają również więcej powietrza niż ludzie, którzy tego nie robią, więc unikanie e-papierosów może również pomóc, gdy dana osoba ma nadmiar gazu.

7. Wykonaj więcej ćwiczeń

Regularne ćwiczenia pomagają utrzymać układ trawienny w dobrej kondycji. Delikatny spacer po dużych posiłkach może również pomóc w uruchomieniu systemu trawiennego i równomiernym poruszaniu pokarmem.

Jak przestać pierdnąć, pozostając nawodnionym

8. Pij dużo płynów

Utrzymanie dobrego nawodnienia zachęca do bezproblemowego przechodzenia płynów przez układ trawienny. Pomaga to utrzymać miękkość stolców, dlatego tak ważne jest picie wystarczającej ilości alkoholu przez cały dzień.

Ponadto, brak płynu może powodować zaparcia, które może powodować śmierdzący wiatr.

Ludzie powinni próbować wypić szklankę wody z każdym posiłkiem, aby łatwiej strawić pokarm.

9. Unikaj napojów gazowanych

Napoje gazowane zawierają pęcherzyki powietrza, a osoba pijąca dużo napojów gazowanych może stwierdzić, że pęka i bije więcej niż inne.

Kiedy ktoś redukuje lub usuwa tego rodzaju napoje z diety, może pomóc zmniejszyć ilość gazu, który mają.

10. Weź probiotyki

Probiotyki to suplementy zawierające zdrowe bakterie już znalezione w przewodzie pokarmowym. Te dobre bakterie pomagają rozkładać żywność, a nawet mogą pracować nad rozkładem wodoru wytwarzanego podczas trawienia.

Czasami probiotyki mogą powodować wzrost ilości gazu i wzdęć. Jest to zwykle krótkotrwałe i prawdopodobnie zmniejszy się, gdy organizm przyzwyczai się do nowych bakterii.

Wiele suplementów probiotycznych jest dostępnych online.

11.Spróbuj suplementów enzymatycznych

Badania sugerują, że suplementy enzymatyczne mogą pomóc w rozpadzie białek i złożonych węglowodanów. Oznacza to, że mogą one pomóc w licznych chorobach przewodu pokarmowego i ich objawach.

Jeśli złożone węglowodany mogą być rozkładane w jelicie cienkim, osoba będzie produkować mniej gazu.

Jeśli jednak nie rozpadną się w jelicie cienkim i nie przeniosą się do jelita grubego, to bakterie wytwarzające gazy gazowe pracują nad ich rozbiciem. Oznacza to, że pojawi się więcej gazu, który trzeba będzie uwolnić.

Suplementy enzymów Lactase mogą pomóc osobom, których nadmiar gazu jest spowodowany nietolerancją laktozy. Laktaza jest enzymem, który pomaga ludziom trawić produkty mleczne, dzięki czemu ludzie mogą być mniej gazysiści po zjedzeniu posiłków zawierających produkty mleczne. Te suplementy są również dostępne do zakupu online.

Jak przestać pierdnąć pijąc herbatę miętową

12. Zapobieganie zaparciom

Zaparcie może być przyczyną nadmiaru gazu. Jeśli stolec pozostaje w okrężnicy przez dłuższy czas, będzie nadal fermentował wewnątrz organizmu. Daje to dodatkowy gaz, który może szczególnie śmierdzieć.

Leczenie zaparć jest różne. Jednak picie dużej ilości wody i zwiększenie spożycia błonnika może pomóc zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Niektóre leki i środki zmiękczające stolec, które są dostępne online, również mogą pomóc.

Ogólne wskazówki

Zrobić

 • jedz mało i często, unikaj dużych posiłków
 • Poświęć trochę czasu na żucie jedzenia i łyk, zamiast dużych łyków napojów
 • regularnie wykonywać ćwiczenia, które pomogą poprawić trawienie
 • jeść zdrową, zbilansowaną dietę
 • pić herbatę miętową, która ma pomóc trawieniu i uspokoić żołądek

Nie rób

 • palić
 • żuć gumę, ssać pióra lub twarde słodycze
 • nosić protezy, które nie pasują prawidłowo
 • spożywać wszelkie produkty żywnościowe, które są trudne do strawienia, lub pokarmy wywołujące bąki

Jeśli osoba jest zażenowana nadmiernym wiatrem lub bąkami, które pachną, może porozmawiać z farmaceutą. Farmaceuta może zalecić określone leki lub środki zaradcze, aby pomóc.

Uważa się, że tabletki z węgla drzewnego pochłaniają nadmiar gazu w żołądku, co może zmniejszyć wzdęcia.

Osoba, która ma śmierdzący wiatr, może również wypróbować specjalną bieliznę i podkładki pochłaniające zapachy.

Przyczyny pierdzenia

Wiele pierdków ma połykać powietrze przez cały dzień. Połknięcie powietrza nie jest czymś, czego osoba może całkowicie uniknąć.

Inny gaz rozwija się, gdy jelito działa, aby rozbić żywność, którą człowiek je.

Pierś jest kombinacją głównie bezwonnych gazów, takich jak dwutlenek węgla, tlen, wodór, azot i czasami metan.

Nadmierny lub śmierdzący wiatr może czasami być oznaką problemu medycznego. Jeśli dana osoba ma obawy dotyczące ich wzdęcia, powinna umówić się na wizytę u swojego lekarza.

Pierdnięcie może być objawem stanów, które mogą wymagać leczenia, takich jak:

 • zaparcie
 • zespół jelita drażliwego (IBS)
 • niestrawność
 • nietolerancja glutenu
 • nietolerancja pokarmowa lub alergie

Niektóre leki mogą również powodować nadmierny lub śmierdzący wiatr. Ważne jest, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed zatrzymaniem lub przełączeniem leczenia.

Kiedy iść do lekarza

Nadmiar gazu zwykle nie stanowi problemu. Wprowadzenie kilku zmian stylu życia może często pomóc w poprawie objawów.

Jednak w niektórych przypadkach nadmiar pierdzenia może być oznaką czegoś poważniejszego. Osoba powinna umówić się na wizytę u lekarza, jeśli nadmiarowi gazu towarzyszy:

 • bóle brzucha lub ból
 • nudności lub wymioty
 • biegunka
 • nieoczekiwana utrata masy ciała
 • krew w stolcu
 • ciągłe występowanie zaparć lub biegunki
 • wysoka temperatura lub uczucie gorąca i dreszcz

Jeśli wzdęcia mają zły wpływ na życie człowieka, a zmiany w diecie i stylu życia oraz leki dostępne bez recepty nie zadziałały, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych porad.

Like this post? Please share to your friends: