Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jakim wieku dziewczyny przestają rosnąć?

Dziewczęta mają tendencję do szybkiego wzrostu w wieku od 10 do 14 lat. Większość osiągnie wiek dorosły do ​​czasu ukończenia 15 roku życia.

To ostatnie zrywanie opisuje okres życia dziewczyny, kiedy wchodzi ona w fazę rozwoju seksualnego i fizycznego, zwanego dojrzewaniem.

Wszyscy zaczynają okres dojrzewania w innym czasie, a genetyka w dużej mierze determinuje wzorce wzrostu. Oznacza to, że „normalne” tempo wzrostu u ludzi występuje w pewnym zakresie.

Szybkie informacje o tym, kiedy dziewczyny przestają rosnąć:

 • Dziewczyny zazwyczaj zaczynają i kończą okres dojrzewania wcześniej niż chłopcy.
 • Każdy trafia w okres dojrzewania w innym czasie.
 • Dziewczęta osiągają wiek dorosły w wieku 14 lub 15 lat.

Kiedy dojrzewanie zaczyna się i kończy u dziewcząt?

młoda dziewczyna uśmiecha się z innymi dziećmi w tle

Dziewczynki mają tendencję do zrywu wzrostu, który przenosi ich do dorosłego wzrostu u nastolatków, gdy przechodzą okres dojrzewania.

Dojrzewanie jest przejściem od dzieciństwa do dorosłości; opisuje serię zmian, przez które przechodzą ludzie, gdy ich ciała zaczynają zwiększać produkcję pewnych hormonów.

U dziewcząt okres dojrzewania zaczyna się w wieku od 10 do 14 lat. Średni wiek dojrzewania dziewcząt wynosi około 11 lat, ale dla wszystkich jest inny.

W niektórych okresach pokwitania można rozpocząć wcześniej lub później, a to jest całkowicie normalne. Trwa to zwykle, dopóki dana osoba nie skończy 16 lat.

U dziewcząt dojrzewanie przed 8 rokiem życia jest nietypowe. Uważa się również za nietypowe, jeśli dziewczyna nie ma rozwiniętego biustu przed ukończeniem 13 roku życia lub nie rozpoczęła miesiączkowania przed ukończeniem 16. roku życia. Sytuacje te wymagają pomocy lekarskiej w celu dalszej oceny.

W okresie dojrzewania dziewczęta doświadczają przyspieszenia wzrostu i zaczynają mieć okresy zwane menarche. Niektóre dziewczyny mogą doświadczyć intensywnych seksualnych myśli i uczuć. Mogą zacząć dostawać zits, a włosy na nogach mogą być ciemniejsze.

Hormony związane z dojrzewaniem mogą również sprawić, że nastolatki poczują się emocjonalnie lub nastrojowo. Ponownie, jest to całkowicie normalne.

Kiedy dziewczyny przestają rosnąć na wysokość?

wysokość młodych dziewcząt mierzona przez matkę

Tempo wzrostu dziewcząt w okresie dojrzewania osiąga zwykle szczyt około 2 lat po rozpoczęciu tego okresu przejściowego. Gdy dziewczynki zaczynają miesiączkować, zwykle rosną kolejne 3 lub 4 cale.

Jednak może się to różnić. Dziewczęta, które rozpoczynają swój okres w młodszym wieku, często spodziewają się, że ich wzrost osiągnie więcej niż początek okresu.

Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wysokość, to:

 • Odżywianie: Niedożywione dzieci są często krótsze i mniejsze niż oczekiwano w dzieciństwie, ale przy odpowiednim odżywianiu mogą być w stanie nadrobić zaległości przed dorosłością.
 • Hormonalna nierównowaga: Niski poziom tarczycy lub hormonu wzrostu, na przykład, może prowadzić do spowolnienia tempa wzrostu i krótszego wzrostu dorosłego.
 • Leki: Stosowanie niektórych leków może spowalniać wzrost. Przewlekłe stosowanie kortykosteroidów jest jednym z możliwych tego przykładów. Jednak choroby przewlekłe, które często wymagają kortykosteroidów, takich jak astma, mogą również wpływać na wzrost.
 • Przewlekła choroba: Długotrwałe schorzenia, takie jak mukowiscydoza, choroba nerek i celiakia, mogą prowadzić do krótszego niż oczekiwano wzrostu dorosłych. Dzieci, które chorowały na raka, mogą być również krótsze niż dorośli.
 • Warunki genetyczne: Dzieci z zespołem Downa, zespołem Noonana i zespołem Turnera powinny być krótsze niż ich rówieśnicy. Osoby z zespołem Marfana są wyższe.

Ponieważ wzorce wzrostu są w dużej mierze zdeterminowane przez genetykę, istnieje wiele różnic w odniesieniu do „normalnej” wysokości. Oczekiwania dotyczące ogólnego wzrostu w oparciu o wiek pochodzą z badań zdrowych populacji dzieci.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zalecają stosowanie wykresów wzrostu od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do wieku 2 lat, aby kierować się oczekiwaniami. Po ukończeniu 2. roku życia wykresy wzrostu CDC są przydatne do 19 roku życia.

Kiedy piersi dziewcząt przestają rosnąć?

Rozwój piersi (thelarche) jest zwykle pierwszą oznaką dojrzewania. Gdy ciało dziewczyny rośnie, zaczyna się rozwijać pod brodą, zwaną pąkami piersi. W miarę wzrostu tych pąków tworzą one piersi złożone z gruczołów sutkowych i tkanek tłuszczowych.

Niektóre aspekty wielkości piersi są dziedziczne, co oznacza, że ​​przebiega w rodzinie. Piersi będą różnić się rozmiarem w zależności od wagi kobiety. Po okresie dojrzewania tkanka piersiowa zmienia się i reaguje na hormony przez całe życie kobiety, w tym podczas cyklu miesiączkowego, ciąży, karmienia piersią i menopauzy.

Kobiece piersi zaczynają się rozwijać już od 8 roku życia i mogą trwać do 18 roku życia.

Nastolatki mogą czasami czuć się skrępowane tym elementem dorastania, ale normalne jest:

 • mieć jedną pierś nieco większą od drugiej
 • czasami mieć obolałe lub delikatne piersi, szczególnie w okresie okołoporodowym
 • mają guzy, pryszcze lub owłosienie wokół sutków

Czy cokolwiek może zapobiec lub opóźnić dojrzewanie?

młoda dziewczyna je sałatkę

Dobrze zbilansowana dieta, dzięki której dorastające nastolatki otrzymują wszystkie potrzebne składniki odżywcze i utrzymują aktywność fizyczną, będą wspierać dalszy wzrost i prawidłowy rozwój.

Dojrzewanie i późniejszy wzrost mogą być opóźnione z wielu powodów. Opóźnienie konstytucyjne lub „bycie późnym gafą” opisuje wzór późniejszego rozwoju, który działa w rodzinach i nie ma się czym martwić. Te nastolatki będą w pełni rozwijać się, później niż ich rówieśnicy.

Dziewczęta potrzebują pewnej ilości tkanki tłuszczowej, zanim ich ciała zaczną przechodzić okres dojrzewania. Oznacza to, że nastoletnie kobiety, które wykonują dużo ćwiczeń, mogą rozpocząć ten proces później.

Dzieci z długotrwałą chorobą, takie jak cukrzyca, mukowiscydoza, choroba nerek lub astma, mogą również doświadczać opóźnionego dojrzewania płciowego. To może być mniej prawdopodobne, jeśli stan jest dobrze kontrolowany, z ograniczonymi komplikacjami.

Problemy z przysadką mózgową lub gruczołami tarczycowymi, które produkują hormony, które organizm musi rozwijać i rozwijać, mogą również opóźniać dojrzewanie. Podobnie problemy chromosomowe związane z pewnymi warunkami genetycznymi mogą zakłócać proces.

Nadwaga może wpływać na poziom hormonów i sygnalizować początek dojrzewania wcześniej niż oczekiwano.

Odżywianie

Odżywianie jest ważne, a ktoś niedożywiony może rozwinąć się później niż ich rówieśnicy. Ciężkie niedożywienie jako dziecko może przyczynić się do opóźnień w rozwoju, które mogą mieć trwające skutki, jeśli nie zostaną skorygowane.

WHO opisuje zaburzenia wzrostu u dzieci w oparciu o oczekiwaną wagę wzrostu, wzrost wieku i wagę wieku. Dzieci cierpiące na złe odżywianie, powtarzające się infekcje i niewystarczającą stymulację psychospołeczną najprawdopodobniej mają upośledzony wzrost.

W 2013 roku, według World Hunger Education Service, ponad 200 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat na całym świecie było znacznie niedożywionych lub niedożywionych, co stanowiło ryzyko dla opóźnionego dojrzewania i innych powikłań rozwojowych.

Na wynos

Dojrzewanie i wzorce wzrostu są różne dla wszystkich. Jeśli rodzice mają obawy, mogą porozmawiać z lekarzem, który może zamówić dalsze testy.

Dokładne badanie fizykalne, ocena nawyków żywieniowych, badania krwi w celu oceny stanu zdrowia oraz prześwietlenia rentgenowskie, które pokazują, w jaki sposób kości dojrzewają i rosną, mogą być dobrym sposobem na rozpoczęcie.

Like this post? Please share to your friends: