Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób ruchliwość plemników wpływa na płodność?

Ruchliwość plemników to zdolność plemników do skutecznego poruszania się. Jest to ważne w płodności, ponieważ plemniki muszą poruszać się przez układ rozrodczy kobiety, aby dotrzeć i zapłodnić jej jajo. Zła ruchliwość plemników może być przyczyną niepłodności męskiego czynnika.

W tym artykule przyjrzymy się wpływowi ruchliwości plemników na płodność, a także przyczyny słabej ruchliwości plemników i temu, co można zrobić, aby ją poprawić.

Co to jest ruchliwość plemników?

Obraz 3D plemników.

Istnieją dwa rodzaje ruchliwości plemników, odnoszące się do sposobu pływania poszczególnych plemników.

Ruchliwość postępowa odnosi się do plemników, które pływają w linii prostej lub dużych kręgach.

Niepostępująca ruchliwość odnosi się do plemników, które nie podróżują liniami prostymi lub które pływają w bardzo ciasnych kręgach.

Aby plemniki przedostały się przez śluz szyjki macicy, aby zapłodnić kobiece jajo, muszą mieć progresywną ruchliwość co najmniej 25 mikrometrów na sekundę.

Słaba ruchliwość plemników lub astenozoospermia są diagnozowane, gdy mniej niż 32 procent plemników jest zdolnych do skutecznego poruszania się.

Jak wpływa na płodność?

Na całym świecie około 60 do 80 milionów par dotkniętych jest niepłodnością, a stawki różnią się w zależności od kraju.

W Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten wynosi około 10 procent par. Liczba ta opiera się na definicji niepłodności jako niezdolności do poczęcia po 12 miesiącach prób.

Niepłodność męska to sytuacja, w której problem z biologią mężczyzny sprawia, że ​​nie jest on w stanie zaimpregnować kobiety. Stanowi on od 40 do 50 procent przypadków niepłodności i dotyka około 7 procent mężczyzn.

Niepłodność męska jest zwykle wynikiem niedoborów w nasieniu, z których najczęstsze to:

 • mała liczba plemników lub oligospermia
 • słaba ruchliwość plemników
 • nieprawidłowy kształt nasienia lub teratospermia

Około 90 procent przypadków niepłodności męskiej spowodowane jest niską liczbą plemników, ale ważnym czynnikiem jest również słaba ruchliwość plemników.

Przyczyny niskiej ruchliwości

Samiec doktorski mówienie męski pacjent.

Przyczyny niskiej ruchliwości plemników są różne, a wiele przypadków jest niewyjaśnionych.

Uszkodzenie jąder, które wytwarzają i przechowują nasienie, może mieć wpływ na jakość nasienia.

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia jąder obejmują:

 • infekcja
 • rak jąder
 • operacja jąder
 • kwestia, z którą rodzi się człowiek
 • niezstąpione jądra
 • zranienie

Długotrwałe stosowanie sterydów anabolicznych może zmniejszyć liczbę plemników i ich ruchliwość. Narkotyki, takie jak konopie indyjskie i kokaina, a także niektóre leki ziołowe, mogą również wpływać na jakość nasienia.

Żylica zwykła, stan powiększonych żył w mosznie, był również związany z niską ruchliwością plemników.

Diagnoza

Analiza nasienia jest najbardziej podstawowym i użytecznym testem i może wykryć 9 na 10 mężczyzn z problemem płodności. Test ocenia tworzenie plemników, a także ich interakcje w płynie nasiennym.

Próbkę zwykle zbiera się przez masturbację. Mężczyzna zostanie poproszony o powstrzymanie się od seksu przez okres od 2 do 7 dni przed odebraniem próbki w celu zwiększenia objętości nasienia.

Konieczne jest, aby cały wytrysk był zbierany w sterylnym pojemniku w celu zapewnienia, że ​​wyniki testu są kompletne.

Próbka jest zwykle pobierana w prywatnym pokoju w gabinecie lekarskim lub punkcie zbiórki, choć w niektórych okolicznościach może być wytwarzana w domu. W takim przypadku próbka musi zostać dostarczona do analizy w ciągu godziny.

Próbki nie należy przechowywać w lodówce, a lekarze zalecają trzymanie jej blisko ciała podczas transportu, aby utrzymać ją w temperaturze ciała. Zapewni to najlepszą możliwą jakość podczas analizy.

Czasami próbkę można pobrać przez stosunek seksualny, albo w specjalnie zaprojektowanej prezerwatywie, albo poprzez wycofanie przed wytryskiem. Ważne jest, aby nie używać w tym celu komercyjnych prezerwatyw, ponieważ wiele z nich ma smary lub środki plemnikobójcze, które mogą uszkodzić próbkę.

Próbki mogą się różnić z różnych powodów, w tym długości abstynencji od stosunku płciowego i choroby. W rezultacie zazwyczaj zbierane są dwie próbki. Mogą być w dowolnym miejscu w odstępie od 2 do 4 tygodni.

Jeśli odsetek stopniowo ruchliwych plemników jest mniejszy niż 32 procent, diagnoza może być słaba ruchliwość plemników.

Jak poprawić ruchliwość plemników

Człowiek siedzi w dół, wlewając alkohol do szklanki.

Istnieją wybory dotyczące stylu życia, które ludzie mogą sprawić, że poprawią jakość ich plemników. Palenie może zmniejszyć płodność i wykazano, że wpływa ona na ruchliwość plemników.

Narkotyki rekreacyjne, w tym konopie indyjskie, amfetaminy i opiaty oraz nadmierne spożycie alkoholu również obniżają jakość nasienia. Lekarze radzą ludziom, aby ich unikali, jeśli próbują zajść w ciążę.

Nadwaga o wskaźniku masy ciała wynoszącym 25 lub więcej może mieć wpływ na jakość i ilość plemników.

Istnieje związek między podwyższoną temperaturą moszny a obniżeniem jakości plemników. Idealna temperatura, w której wytwarza się spermę, wynosi około 94 ° F, czyli tuż poniżej temperatury ciała, dlatego pomocna może być luźna bielizna i podejmowanie prostych kroków, aby utrzymać ją w chłodzie.

Pomocne kroki obejmują regularne przerwy w pracy w gorącym otoczeniu oraz wstanie i poruszanie się, jeśli dana osoba spędza długie okresy siadając.

Nie ma dowodów na to, że terapie uzupełniające są skuteczne w poprawie ruchliwości plemników.

Perspektywy

Słaba ruchliwość plemników może prowadzić do niepłodności męskiej, ale dostępne są zabiegi. Niektóre opcje obejmują:

 • Inseminacja domaciczna (IUI): znana również jako sztuczne zapłodnienie, procedura IUI obejmuje gromadzenie i mycie plemników. Najszybciej poruszające się plemniki są następnie wprowadzane do macicy za pomocą cienkiej plastikowej rurki.
 • Zapłodnienie in vitro (IVF): Podczas zapłodnienia pozaustrojowego kobieta otrzymuje leki, aby zachęcić do produkcji jaj, które są usuwane z jajników i zapładniane plemnikiem w laboratorium.Powstały zarodek jest następnie zawracany do macicy, aby się rozwinąć.
 • Dawstwo nasienia: Osoba, która chce począć, może otrzymać dawstwo spermy od dawcy do stosowania w procedurze IVF.

Każdy, kto bezskutecznie próbuje począć dłużej niż 12 miesięcy, powinien porozmawiać z lekarzem, aby sprawdzić ewentualne problemy z płodnością.

Like this post? Please share to your friends: